Muzeum Pomorza
Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Województwa Pomorskiego

Zasoby, które nie zostały powiązane z mapą

Na tej stronie możesz zobaczyć eksponaty, których lokalizacja jest nieznana - pomóż nam je zlokalizować, lub eksponaty, które z różnych przyczyn nie mogą być powiązane z określonym miejscem.

ok. 1940 r.

Oliwa, Dwór IV na Polankach

Dwór IV wchodził w skład Sanatorium Leśnego.
1904 r.

Gdańsk, budynki nadleśnictwa w Oliwie

Pocztówka przedstawia budynki gospodarcze Nadleśnictwa Królewskiego. Budynek z pierwszego planu stoi przy obecnej Świerkowej 1, płot biegnie wzdłuż Kwietnej. Z czasem zamieszkali tu pracownicy Lasów Państwowych.
ok. 1930 r.

Brak tytułu

Brak opisu
XX w.

Oliwa, ulica Kwietna

Dom czeladników młynarskich przy ul. Kwietnej (Rosengasse).
ok. 1900 r.

Gdańsk - Oliwa, Pomnik na Górze Kościuszki (Luisenhain)

Góra Kościuszki (Luisenhain) - pomiędzy Tatrzańską, a Spacerową w Oliwie. Na szczycie góry znajdował się do 1945 r. pomnik króla pruskiego Fryderyka III i jego żony, królowej Luisy z 1889 r. - uwieczniony na tej pocztówce. Pomnik ten był ozdobiony orłem pruskim oraz inskrypcją wyrytą na głazie (tworzącym ten pomnik) cytatem z Goethego. Został zniszczony w 1945 r. Cokół wykorzystano w 1975 r. dla nowego pomnika ku czci Zygmunta III Wazy oraz 350 - lecia Bitwy pod Oliwą. Pocztówka w obiegu od 17 V 1905 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Park - Oliwski im. Adama Mickiewicza

Początki parku na tym terenie sięgają XVI w. - kiedy to wybudowano tu pierwszą rezydencję opacką. W XVIII w powstał rokokowy park. Dalszych przekształceń dokonano na przełomie XVIII i XIX w. , z inicjatywy opata Karla Hohenzollerna - Hechingena, który sprowadził do Oliwy ogrodnika Saltzmanna. Wtedy to powstały kręte ścieżki, pagórki, altany, mostki, kaskada na Potoku Oliwskim. Na pocztówce widoczna altana wśród zielonych drzew, krzewów oraz kolorowych kwiatów.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Sala Pokoju Oliwskiego w dawnym klasztorze cystersów

Sala Pokoju Oliwskiego (dawny refektarz zimowy) w dawnym budynku klasztornym (Cystersów Oliwskich) - w zachodnim jego skrzydle. Znajduje się w nim stół, na którym - wg. tradycji podpisano Traktat Oliwski 3 V 1660 r. , kończący wojnę zwaną Potopem Szwedzkim.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, organy w nawie głównej Archikatedry św. Trójcy

Pocztówka przedstawia prospekt organowy (z 1763 - 88) znajdujący się w nawie głównej archikatedry św. Trójcy. Było to dzieło Michała Wulffa, przebudowane następnie (pod koniec XVIII w. ) przez gdańskiego organmistrza, Friedricha Rudolfa Dalitza. W latach 1863 - 65 poddano je kolejnej przebudowie, czego dokonał Friedrich Kaltschmidt, organmistrz ze Szczecina. Kościół ten przez kilkaset lat pełnił funkcję świątyni klasztornej, potem - po kasacie cystersów - kościoła parafialnego dla katolików, następnie od 1925 r. - katedry (po ustanowieniu diecezji gdańskiej), zaś po ustanowieniu archidiecezji - podniesiony do rangi archikatedry.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Leśny (Krzaczasty) Młyn

Malowniczy fragment Leśnego (Krzaczastego) Młyna wraz ze stawem młyńskim. Ze względu na specyficzny mikroklimat wybudowano na tym terenie Dom Kuracyjny dla osób z chorobami dróg oddechowych, w którym po II wojnie światowej otwarto internat Państwowego Pedagogium. Obecnie teren ten znajduje się w obrębie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Oliwa, staw młyński

Pocztówka przedstawia na pierwszym planie staw młyński (nad nim znajduje się Młyn IX - nad Potokiem Oliwskim - licząc od ujścia tego potoku do Zatoki Gdańskiej). W perspektywie Wzgórze Pachołek - po lewej stronie zdjęcia. Po prawej - w głębi - widoczna sylwetka Katedry oraz wspomniany młyn. Pocztówka w obiegu od 21 IV 1902 r.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Oliwa, Krzaczasty (Leśny) Młyn

Teren pokazany na pocztówce zwany jest Leśnym lub Krzaczastym Młynem. Niegdyś należał do cystersów oliwskich. Na początku XX w. wybudowano tu - ze względu na specyficzny mikroklimat okolicy - Dom Kuracyjny dla osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych. Właścicielem był Paul Kreyssig. Tamtejszy młyn przystosowano do produkcji prądu. Po II wojnie światowej w Domu Kuracyjnym urządzono internat Państwowego Pedagogium. Potem teren ten włączono w obręb Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Pocztówka w obiegu od 5 III 1918 r.
ok. 1900 r.

Gdańsk, dwór Ernstall

Dwór Ernsttal (Dwór Młyna XIV) – zabytkowy dwór w Oliwie. Został zbudowany w końcu XVIII wieku na planie prostokąta w stylu klasycystycznym. Rozbudowany o werandę.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa

Malownicza okolica, leśna droga wiodąca zapewne do którejś z dolin w obrębie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Pocztówka w obiegu od 5 VI 1930 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, łąka w lesie

Pocztówka przedstawia łąkę otoczoną zalesionymi wzgórzami - być może w Dolinie Radości.
ok. 1910 r.

Gdańsk, dwór Ernstall i kuźnia wodna

Dwór Ernsttal (Dwór Młyna XIV) – zabytkowy dwór w Oliwie. Został zbudowany w końcu XVIII wieku na planie prostokąta w stylu klasycystycznym. Obok (po prawej) kuźnia wodna.
1913 r.

Gdańsk, ulica Kościerska

Perspektywa ulicy Kościerskiej (Schäfereiweg)
1907 r.

Gdańsk - Oliwa, Młyn XV

Młyn XV po przebudowie. Widok sprzed 1907 roku.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Wytwórnia Mydła

Gdańsk - Oliwa, ob. Al. Grunwaldzka 497 (Danziger Str. 13, od 1930 -1945 r. Adolf - Hitler Str. 497). Właściciel: 1894 - 1931 Bruno Richard Toerckler, 1931 - 1939 Gerda Toerckler oraz Richard Toerckler.
1901-09-15.

Gdańsk, wizyta kaisera

Kartka okolicznościowa z okazji przyjazdu kaisera do Gdańska 14.01.1901 r.
1913 r.

Gdańsk, willa Tannenheim

Willa Tannenheim (Dom Jodeł) w Oliwie z 1898 r. Nazwa pochodzi od szkółki iglaków. Ogród zimowy w kształcie rotundy dobudowano w latach 20-tych XX w.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Dom Kuracyjny

Krzaczasty (Leśny) Młyn Strauchmuhle jest to Młyn XXIII (na Potoku Oliwskim oraz jego dopływach - w tym przypadku na Potoku Rynarzewskim). Niegdyś należał do cystersów oliwskich. Na początku XX w. w jego pobliżu wybudowano Dom Kuracyjny dla osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych - z uwagi na mikroklimat tej okolicy. Młyn przystosowano do produkcji prądu. Po II wojnie światowej przez pewien czas mieścił się w dawnym Domu Kuracyjnym internat Państwowego pedagogium. Następnie teren ten włączono w obręb Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Pocztówka przedstawia Dom Kuracyjny z zewnątrz.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Oliwa, Wzgórze Pachołek

Oliwa w zimowej szacie. W głębi po lewej stronie widać Wzgórze Pachołek (100, 8 m wysokości) z charakterystyczną murowaną, neogotycką wieżą widokową ufundowaną przez cesarza Wilhelma I w 1882 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, wejście na Pachołek (Karlsberg)

Zdjęcie przedstawia początek drogi (wraz z drewnianą bramką) wiodącej na szczyt wzgórza zwanego Pachołek, a do 1945 r.: Karlsberg od imienia opata oliwskiego, Karla Hohenzollerna - Hechingena. Na początku XIX w. na tym wzgórzu ustawiono pawilon widokowy, zaś w 1882 r. - z inicjatywy cesarza Wilhelma I - murowaną, neogotycką wieżę widokową, wysadzoną przez wojska niemieckie 23 III 1945 r. Obecnie na szczycie wzgórza znajduje się żeliwna wieża widokowa.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa

Gdańsk - Oliwa 27 VI 1951 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk , Młyn Krzaczasty nad Potokiem Oliwskim

Pocztówka przedstawia Młyn Krzaczasty (Młyn XXIII, Strauchmuhle) przystosowany do produkcji prądu dla domu kuracyjnego. - do weryfikacji.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Schwabego (Schwabental)

Dolina Schwabego stanowi obszar do ujścia do Potoku Oliwskiego wód Potoku Czystej Wody. Stanowi część Doliny Radości. Znajduje się na jej terenie dwór rokokowy z XVIII w. , w którym obecnie mieści się Restauracja Oliwski Dwór. Pocztówka w obiegu od 14 VI 1904 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Park im. Adama Mickiewicza

Grota szeptów w Parku Oliwskim im. Adama Mickiewicza, która wraz z drugą grotą, u mieszczoną po przeciwnej stronie alejki stanowi pozostałość z przełomu XVIII i XIX w. Wtedy z inicjatywy opata Karla Hohenzollerna - Hechingena powstawało założenie parkowe - wzorowane na wyobrażeniach o chińskiech ogrodach: z krętymi alejkami, mostkami, altanami, pagórkami. Groty szeptów przetrwały do dziś.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Park Oliwski im. Adama Mickiewicza

Pocztówka przedstawia aleję w Parku Oliwskim (od 1955 r. im. Adama Mickiewicza), obsadzoną równo przystrzyżonymi drzewami i krzewami, z której niegdyś rozciągał się widok na Zatokę Gdańską. Na tej pocztówce pokazane są dwie kobiety w wyjściowych strojach, które spacerują po parku.
1921 r.

Gdańsk, oliwski Kurhaus

Dom zdrojowy w Oliwie stał na rogu Podhalańskiej i Leśnej (Podhalańska 5). Właścicielem był wówczas Eugen Katt.
1941 r.

Gdańsk, Dwór V Jutrzenka

Staw i Dwór V przy ulicy Polanki. W latach trzydziestych XX wieku zespół dworski włączono do kompleksu szpitalnego.
1911 r.

Gdańsk, szkoła dla dziewcząt w Oliwie

W budynku mieścił się od 1910 r. ratusz miasta Oliwa. Wcześniej szkoła dla dziewcząt, obecna ul. Schopenhauera . Budynek nie istnieje.
1908 r.

Gdańsk, panorama Strauchmulle

Dom kuracyjny - Luftkurort Strauchmühle założono na początku XX wieku. Leczono tu choroby reumatyczne.
1941 r.

Gdańsk, liceum w Oliwie

19 kwietnia 1945 r., rozpoczęto w szkole organizowanie Państwowego Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnego w Oliwie, oznaczone następnie jako V Państwowe Liceum.
1905 r.

Gdańsk, dom dla emerytowanych nauczycielek w Oliwie

Lehrerinnen Feierabendhaus przy ul. Kronprinzenallee 23 (ob. ul. Wita Stwosza 23). Był to dom dla emerytowanych nauczycielek.
1914 r.

Gdańsk, ulica Obrońców Westerplatte (Georgstrasse)

Perspektywa ulicy Obrońców Westerplatte (Georgstrasse). Z prawej wylot Wita Stwosza (Kronprinzallee).
1898 r.

Gdańsk, pozdrowienia z Oliwy

Pocztówka wykonana w czasie, gdy Oliwa nie była jeszcze przyłączona do Gdańska.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Stalle w prezbiterium Archikatedry Oliwskiej

Dębowe, bogato rzeźbione, renesansowe stalle. Dwupoziomowe. Pozostałość po zespole ław klasztornych. Ufundowane przez Opata Dawida Konarskiego. Znajdują się w prezbiterium Archikatedry św. Trójcy w Oliwie.
1925 r.

Gdańsk, willa przy Polanki 116

Budynek pow wojnie wszedł w kompleks szpitala Marynarki Wojennej, oddział neurologiczny. Zburzony.
ok. 1940 r.

Gdańsk, oliwski kurort

Kompleks uzdrowiska w Oliwie, teren Dworu IV
1935 r.

Gdańsk, widok z Pachołka

Spojrzenie na Oliwę z wieży widokowej na Pachołku. Widoczny Kościół Pojednania. W czasie II wojny światowej stanowisko obserwacyjne Niemców.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Pozdrowienia z Doliny Radości otoczonej malowniczymi, zalesionymi wzgórzami. Pocztówka w obiegu od 24 X 1899 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, widok ze wzgórza Pachołek (Karlsberg)

Widok na Oliwę z wieży widokowej (murowanej, neogotyckiej, ufundowanej w 1882 r. przez cesarza Wilhelma I) wybudowanej na wzgórzu Pachołek. Wzgórze to znajduje się u zbiegu ulic: Spacerowej i Opackiej. Wznosi się na wysokość 100, 8 m.
1900 r.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Pozdrowienia z Doliny Radości otoczonej malowniczymi, zalesionymi wzgórzami. Pocztówka w obiegu od 24 X 1899 r.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Pozdrowienia z Doliny Radości. Pocztówka przedstawia dom gościnny Otto Baumanna, założony w domu młynarza.
1911 r.

Gdańsk, Pensjonat Freudental

Pensjonat Otto Baumanna w Dolinie Radości został zbudowany w 1905 r. przy ul. Bytowskiej 5.
1931 r.

Gdańsk, ogród przy Polankach

Fragment założenia ogrodowego Dworu IV Jutrzenka, widziany od strony południowej.
1903 r.

Gdańsk, dom młynarza Freudenthal

Droga młyńska, dom młynarza w Dolinie Radości, teren Freudenthal. Rozebrany w 1907 r.
1907 r.

Gdańsk, Freudenthal

Droga młyńska, dom młynarza w Dolinie Radości, teren Freudenthal. Rozebrany w 1907 r. W głębi pensjonat Otto Baumanna zbudowany w 1905 r. Obieg 1921 r.
1932 r.

Gdańsk, Freudenthal

Pocztówka przedstawia pensjonat Freudenthal, gdy właścicielem był Otto Kamin. W 1928 r. założył on obok pensjonatu mały ogród zoologiczny, który był wielką atrakcją.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości

Pocztówka pokazuje fragment Doliny Radości z pensjonatem Freudental funkcjonującym od 1925 r. w willi wybudowanej w 1906 r. Właścicielem pensjonatu był Otto Kamin, który w 1928 r. w pobliżu utworzył zwierzyniec.
XX w.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Pensjonat założony ok. 1925 r. w Dolinie Radości. Jego właścicielem był Otto Kamin. Obok pensjonatu w 1928 r. założył zwierzyniec. Po II wojnie światowej dawny pensjonat służył za siedzibę nadleśnictwa, ob. mieszczą się w nim mieszkania prywatne.
1914 r.

Gdańsk, Freudenthal

Stoliki przy stawie, pensjonat prawdopodobnie jeszcze Otto Baumanna. Ulic Bytowska 5.
1917 r.

Gdańsk, Freudental

Pensjonat w Dolinie Radości, którego właścicielem był Otto Baumann
1914 r.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Pensjonat w Dolinie Radości (założony ok. 1905 r.), którego właścicielem był Otto Baumann.
1917 r.

Gdańsk, Freudental

Pensjonat Otto Baumanna w Dolinie Radości został zbudowany w 1905 r. przy ul. Bytowskiej 5.
1916 r.

Oliwa, Freudental

Pensjonat w Dolinie Radości, którego właścicielem był Otto Baumann.
1905 r.

Oliwa, Freudental

Pensjonat Otto Baumanna w Dolinie Radości. Dwa lata później został zburzony. Był to dawny dom młynarza.
1915 r.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Pocztówka w obiegu od 9 VII 1915 r. Zdjęcie przedstawia pensjonat w Dolinie Radości, którego właścicielem był Otto Kamin. W 1928 r. założył on w jego sąsiedztwie zwierzyniec. Po wojnie w dawnym pensjonacie funkcjonowała siedziba nadleśnictwa, zaś obecnie mieszczą się w nim mieszkania prywatne.
1914 r.

Oliwa, Freudental

Pensjonat w Dolinie Radości (założony ok. 1905 r.), którego właścicielem był Otto Baumann.
1908 r.

Gdańsk, Freudental

Freudental, obieg pocztówki 1912 r. W tym roku właściciel, Otto Baumann, podłączył do pensjonatu linię telefoniczną.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Powagi (Ernsttal)

Dolina Powagi znajduje się przy wylocie Doliny Schwabego i Doliny Zgniłych Mostów, w miejscu ujścia Potoku Prochowego do Potoku Oliwskiego. Obecnie traktuje się ją jako część Doliny Radości. Znajduje się na jej terenie barokowy dwór z 2 poł. XVIII w. (ob. budynek mieszkalny). Niegdyś znajdowały się w Dolinie Powagi dwa młyny; do naszych czasów przetrwał jeden, tzw. Kuźnia Wodna. Pocztówka w obiegu od 31 VII 1905 r.
1908 r.

Gdańsk, Strauchmuhle

Założenie parkowe kurortu Strauchmuhle, obecnie teren ogrodu zoologicznego.
ok. 1910 r.

Gdańsk, stary rynek oliwski

Centralne miejsce starej Oliwy. W głębi widoczny częściowo nłyn (zachowany do dzisiaj) i wzgórze Pachołek.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Wzgórze Wiecha

Wachterberg nosi nazwę obecnie Wiecha. Wzgórze ma wysokość 112 m n.p.m.
ok. 1910 r.

Gdańsk, wzgórze Pachołek

Wzgórze Pachołek (Karlsberg) znajduje się w kompleksie Lasów Oliwskich na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i na turystycznym szlaku Kartuskim i szlaku Skarszewskim.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, panorama

Widok na Oliwę ze Wzgórza Pachołek. Na pierwszym planie nieistniejący hotel i restaurację "Waldhaeuschen" (otwarte w 1897 r. w budynku dawnego zajazdu z poł. XIX w.). Obok znajdowała się przystań i wypożyczalnia łódek. Było to miejsce często odwiedzane przez tutejszą Polonię. Budynek spłonął na przełomie 1941 i 1942 r. z powodu zaprószenia ognia przez Włochów z batalionu zadymiania gdańskiej stoczni.
1940 r.

Prędzieszyn, elektrownia wodna na Raduni

Generator nr 1 w hali maszyn elektrowni wodnej Prędzieszyn.
1944 r.

Prędzieszyn, elektrownia wodna na Raduni

Elektrownia wodna Prędzieszyn została uruchomiona w 1937 r. jako ostatnia z szeregu elektrowni na rzece Radunia, tworzących tzw. kaskadę Raduni.
1935 r.

Prędzieszyn, elektrownia wodna na Raduni

Generator nr 1 w hali maszyn elektrowni wodnej Prędzieszyn.
ok. 1910 r.

Straszyn, elektrownia wodna na Raduni

Elektrownia ostała oddana do użytku 1910 roku. W skład kompleksu elektrowni wchodzą: siłownia, dwa kanały odpływowe, jaz z kaskadą, kilka zabytkowych budynków pracowniczych oraz sztuczne jezioro jeziorem zwane Straszyńskim. Zwana jest zameczkiem wodnym.
1944 r.

Prędzieszyn, elektrownia wodna na Raduni

Elektrownia wodna Prędzieszyn została uruchomiona w 1937 r, jako ostatnia z szeregu elektrowni na rzece Radunia, tworzących tzw. kaskadę Raduni
XX w.

Kolbudy, dolina rzeki Raduni

Radunia jest lewym dopływem Motławy. Całkowita długość rzeki wynosi 103,2 km, powierzchnia zlewni 837 km², całkowity spadek 162 m.
XX w.

Gdańsk, dwór Zachariasza Zappio

Zachriasz Zappio kupił dwór w Królewskiej Dolinie w roku 1654. Gościli tu królowie Jan III Sobieski i August II Mocny. Obecnie przedszkole.
ok. 1910 r.

Gdańsk, sklep mięsny

Sklep mięsny Alexandra Redmanna mieszczący się w Nowym Porcie (Neufahrwasser) na dzisiejszej ulicy Na Zaspę 45.
ok. 1950 r.

Pruszcz Gdański, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św.

Świątynię wzniesiono przed rokiem 1367 w stylu gotyckim. Budynek kościoła jest murowany z cegły, trójnawowy. W 1433 spalony przez husytów, w 1460 przez Krzyżaków, a w 1577 ucierpiał w czasie walk Batorego z Gdańskiem.
ok. 1960 r.

Pruszcz Gdański, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św.

Kościół jest zbudowany w stylu gotyckim, stoi nad Kanałem Raduni.
1928 r.

Pruszcz Gdański, uroczystość na cmentarzu

Pocztówka przedstawia uroczystość konsekracji kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu.
1915 r.

Brak tytułu

Brak opisu
1911 r.

Brak tytułu

Brak opisu
1909 r.

Gdańsk Dolne Miasto

Sklep kolonialny drogeria i restauracja w jednym- czyli kamienica na Łąkowej 45. Jej właścicielem i jednocześnie prowadzącym te "interesy" był Otto Landmesser.

Informacja dotycząca plików cookies.

Informujemy, iż w celu zapewnienia prawidłowej pracy naszego serwisu oraz dostosowania go do Państwa potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies.

Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki.

Dalsze korzystanie z naszego serwisu oznacza, że użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

 Zamknij