Muzeum Pomorza
Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Województwa Pomorskiego

Zasoby, które nie zostały powiązane z mapą

Na tej stronie możesz zobaczyć eksponaty, których lokalizacja jest nieznana - pomóż nam je zlokalizować, lub eksponaty, które z różnych przyczyn nie mogą być powiązane z określonym miejscem.

1938 r.

Zblewo

Dekarz Franciszek Rohde popisuje się ekwilibrystycznymi sztuczkami na wieży kościoła p.w. św. Michała Archanioła. Zblewo -1938.

Brak tytułu

Brak opisu
ok. 1900 r.

Huzar z 1. Leibhusaren-Regiment

Zdjęcie wizytowe żołnierza z 1.Leihusaren-Regiment
ok. 1895 r.

Gdańsk Szkoła Wojenna

Na zdjęciu wykładowcy gdańskiej Szkoły Wojennej (Krigsschule), która funkcjonowała w Gdańsku w latach 1893-1919 przy Nordpromenade (dzisiejsza 3 Maja).
ok. 1955 r.

Drewnica Wiatrak

Drewnica- wieś żuławska w powiecie nowodworskim, w gminie Stegna, nad Szkarpawą. Na zdjęciu nieistniejący już wiatrak (spłonął w 1989 roku) typu "holender".
ok. 1955 r.

Drewnica Wiatrak

Drewnica- wieś żuławska w powiecie nowodworskim, w gminie Stagna, nad Szkarpawą. Nieistniejący (spłonął w 1989 roku) wiatrak tzw. holender w Drewnicy.
1921 r.

Gdańsk

Wizyta U.S.S. Childs, niszczyciela amerykańskiego w Gdańsku- 1921 rok.
1921-10.

Gdańsk

Amerykański niszczyciel USS Reuben James podczas wizyty w październiku 1921 roku w Gdańsku.
1978 r.

Twardy Dół

Twardy Dół - osada leśna w powiecie starogardzkim, gminie Zblewo (sołectwo Borzechowo). Na pocztówce widzimy ośrodek szkoleniowo - wypoczynkowy firmy ELTOR z Gdańska nad jeziorem Niedackim w Twardym Dole.
ok. 1930 r.

Gdańsk 1.Leibhusaren-Regiment

Na jednej z pocztówek ukazujących dawne jednostki wojskowe armii cesarskiej pokazano kawalerzystów z 1. Przybocznego Pułku Huzarów z Wrzeszcza.
ok. 1902 r.

Gdańsk Wrzeszcz Huzarzy

Na pięknej litograficznej pocztówce z przełomu XIX i XX wieku widzimy wrzeszczańskich huzarów śmierci (Leibhusaren) w tradycyjnych mundurach.
ok. 1935 r.

Cedry Wielkie

Cedry Wielkie- duża, gminna wieś żuławska w powiecie gdańskim. Na zdjęciu kościół wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku (boczne nawy dobudowano w późnym średniowieczu). Po wojnie, w 1946 roku, wysadzony i spalony. Po odbudowie w końcu lat 80-tych kościół p.w. Aniołów Stróżów pełni funkcje kościoła parafialnego.
ok. 1930 r.

Żuławy, prom na Wiśle

Brak opisu
ok. 1950 r.

Dzierżążno

Budynki Prewentorium PCK w Dzierżążnie koło Kartuz. Szpital powstał po II wojnie z inicjatywy i na koszt Szwedzkiego Czerwonego Krzyża. Kompleks szpitalny składał się z 34 budynków a jego projektantem był Mats Linnman, Jednocześnie przebywało tu ok. 600 dzieci (głównie chorych na gruźlicę).
ok. 1950 r.

Dzierżążno

Budynki kompleksu prewentorium PCK w Dzierżążnie koło Kartuz. Szpital powstał po II wojnie światowej z inicjatywy i na koszt Szwedzkiego Czerwonego Krzyża. Kompleks szpitalny składał się z 34 obiektów - jego projektantem był Mats Linnman. Jednocześnie przebywało tu ok. 600 dzieci (głównie chorych na gruźlicę).

Brak tytułu

Brak opisu
ok. 1925 r.

Gdańsk TG Sokół

Na zdjęciu zrobionym na oliwskim boisku członkowie piłkarskiej sekcji Towarzystwa Gimnastycznego Sokól.
ok. 1925 r.

Gdańsk TG Sokól

Piłkarze z gdańskiego Sokoła na oliwskim boisku.
1901 r.

Gdańsk Danzig

Pocztówka dokumentuje obchody (uroczystości trwały od 17 do 21 sierpnia 1901 roku) 550-lecla powstania pierwszego bractwa strzeleckiego w Gdańsku. Powstało ono 14 października 1351 roku na mocy dekretu wydanego przez Wielkiego Mistrza zakonu Krzyżackiego, Winricha von Kniprode.

Brak tytułu

Brak opisu
ok. 1897 r.

Gdańsk Winiarnia

Piękna litograficzna pocztówka, z końca XIX wieku, przedstawiająca winiarnię i sklep z winami Denzera i Gehringa- Długi Targ 16.
ok. 1910 r.

Max Halbe

Max Halbe urodził się 4 XI 1965 roku w Koźlinach pod Gdańskiem. Niemiecki dramaturg. czołowy przedstawiciel nurtu naturalizmu. Zmarł 30 XI 1944 w Bawarii. Honorowy obywatel Gdańska.
ok. 1930 r.

Gdańsk Reklama

Na pocztówce przedstawiającej Żuraw Gdański widzimy reklamę wody kolońskiej Herboda.

Brak tytułu

Brak opisu

Brak tytułu

Brak opisu

Brak tytułu

Brak opisu
1911 r.

Gdańsk, następca tronu książę Wilhelm

Następca tronu w paradnym mundurze Leibhusarów. Książę Wilhelm w latach 1911-1913 pełnił funkcję dowódcy 1. Leibhusaren-Regiment.
1915 r.

Gdańsk Huzar

Na pocztówce pokazano oficera sztabowego 1 Przybocznego Pułku Huzarów z Gdańska w mundurze polowym z początku I wojny światowej.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Archikatedra św. Trójcy, lawaterz

Archikatedra św. Trójcy w Gdańsku - Oliwie: lawaterz (czyli umywalnia kapłańska znajdująca się najczęściej w zakrystii, służąca księżom do mycia rąk przed mszą), który zapewne znajdował się właśnie w tamtejszej zakrystii. Pochodził z 1630 r. Umieszczony był przy ścianie, sięgał posadzki i składał się z naczynia na wodę oraz z misy do jej spływu.
ok. 1910 r.

Brak tytułu

Brak opisu
ok. 1910 r.

Brak tytułu

Brak opisu
1902 r.

Gdańsk, Pozdrowienia z deszczowego Gdańska

Pozdrowienia z deszczowego Gdańska. Niezidentyfikowana ulica z tramwajem podczas deszczu.
ok. 1910 r.

Brak tytułu

Brak opisu
ok. 1910 r.

Brak tytułu

Brak opisu
ok. 1900 r.

Gdańsk, jak dziwnie mi wyglądasz

Humorystyczna grafika na pocztówce zatytułowana "Gdańsk, jak dziwnie mi wyglądasz". Prawdopodobnie miała ona pokazywać jak Gdańsk wygląda po spożyciu alkoholu. Obieg 1900 rok.
ok. 1930 r.

Gdańsk, Album "Danzig. Nach einer Radierung vn Berthold Hellingrath"

Okładka (tył) albumu "Danzig. Nach einer Radierung vn Berthold Hellingrath" zawierającego 10 pocztówek, będących przedrukiem akwafort znanego malarza (związanego z Gdańskiem) Bertholda Hellingratha.
ok. 1930 r.

Gdańsk, Album "Danzig. Nach einer Radierung vn Berthold Hellingrath"

Okładka albumu "Danzig. Nach einer Radierung vn Berthold Hellingrath" zawierającego 10 pocztówek, będących przedrukiem akwafort znanego malarza (związanego z Gdańskiem) Bertholda Hellingratha.
ok. 1950 r.

Gdańsk taki, jaki był (Danzig wie es war) okładka albumu

Okładka albumu Gdańsk taki, jaki był. (Danzig wie es war.) Rysunki piórkiem Hellmut Ficht (Nach Federzeichnunge von Hellmut Ficht).
ok. 1910 r.

Gdańsk, Panorama

Pocztówka przedstawiająca akwafortę panoramy Gdańska z dzieła P. Bertiusa pt.: "Commentatorium Rerum Germanicarum" z 1616 roku.
ok. 1930 r.

Gdańsk

Pocztówka przedstawiająca najważniejsze widoki z Gdańska (od lewego górnego rogu): Dwór Artusa z Fontanną Neptuna, Kościół Mariacki, Żuraw, ulicę Długą, panoramę miasta od strony Motławy, Targ Węglowy, nabrzeże Motławy z cumującymi statkami, widok na Kościół Mariacki w szerszej perspektywie i Motława z Ołowianką.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Izba Rady Gdańska

Pocztówka przedstawiająca obraz (akwarelę) wnętrza Izby Rady Gdańska mieszczącej się naprzeciwko Ratusza Głównego Miasta przy Langasse 41 (dzisiejsza ulica Długa).
ok. 1900 r.

Gdańsk, Zima

Karta pocztowa przedstawiająca widok na ośnieżony Gdańsk: panoramę i Długie Pobrzeże z Motławą. Kartka w obiegu od 19 stycznia 1899 roku.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Zima

Pocztówka "Pozdrowienia z Gdańska" z widokami na ogólną panoramę miasta i Długie obrzeże widziane z Mostu Zielonego. Kartka w obiegu od 5 marca 1898 roku.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Widoki z Gdańska

Pocztówka przedstawia najistotniejsze budowle Gdańska: Żuraw i Długie Pobrzeże, Dworzec Główny, Ratusz Głównego Miasta wraz z ulicą Długą, wieżę Kościoła Mariackiego, Zbrojownię oraz ogólny widok na Kościół Mariacki i Ratusz.
ok. 1930 r.

Gdańsk, Bazylika Mariacka i Ratusz Głównego Miasta

Kartka pocztowa z okazji Świąt Wielkiej Nocy z widokiem na Kościół Mariacki i Ratusz Głównego Miasta. Pomiędzy zdjęciami znajduje się fragment z "Fausta" Goethego (Wielkanocny poranek).
ok. 1910 r.

Gdańsk, Pocztówka wieloobrazkowa

Pocztówka wieloobrazkowa (osiem obrazków) z charakterystycznymi miejscami w Gdańsku, wartymi zobaczenia. Obieg 1916 rok.
ok. 1910 r.

Gdańsk, trzy widoki na miasto

Trzyobrazkowa pocztówka z gdańskimi charakterystycznymi miejscami wartymi zobaczenia. Jest widok z na panoramę Głównego Miasta, Dworzec Główny i widok z Zielonego Mostu w stronę Żurawia.
ok. 1910 r.

Gdańsk. Mozaika gdańska

Pocztówka z mozaiką charakterystycznych miejsc Gdańska. Pomnik Wilhelma I, Ratusz Głównego Miasta, widok na Motławę z Zielonego Mostu, Brama Wyżynna i panorama na Długie Pobrzeże.
ok. 1920 r.

Gdańsk, Mozaika gdańska

Pocztówka z mozaiką obrazków, miejsc charakterystycznych dla Gdańska. Obieg 1928 rok.
1959-07.

Gdańsk, Pamiątka z pobytu w Gdańsku

Pocztówka pamiątkowa z pobytu w Ośrodku Wycieczkowym Kuratorium Okręgu Szkolnego w Gdańsku. Na pocztówce wieloobrazkowej widoczne Długie Pobrzeże, morze podczas sztormu i szkoła im. Pestalozziego we Wrzeszczu.
1939-09.

Gdańsk, Wieszanie proklamacji przyłączenia Gdańska do Rzeszy

Niemcy wieszają proklamację gauleitera Alberta Forstera mówiącą o przyłączeniu Gdańska do III Rzeszy.
ok. 1930 r.

Rokitnica, Dom podcieniowy w Rokitnicy

Dom podcieniowy w Rokitnicy koło Pruszcza. Na pierwszym planie dom, a w oddali kościół ewangelicki w Rokitnicy. Kościół uległ zniszczeniu podczas II Wojny Światowej w latach 60 został ostatecznie rozebrany.
ok. 1930 r.

Dublewo Płonina

Dublewo (Dubbashaken)- część wsi Płonina położonej na Żuławach Wiślanych, w gminie Sztutowo, nad Szkarpawą. Na pocztówce widzimy łodzie rybackie na na brzgu Zalewu Wiślanego.
ok. 1930 r.

Tuja

Tuja (Tiege)- wieś położona na obszarze Żuław Malborskich, w gminie Nowy Dwór. Na pocztówce widzimy zabudowania gospodarskie (stodołę) z charakterystycznym dla tych terenów podcieniem.
1978 r.

Starogard, Park Miejski

Park Miejski w Starogardzie. Widoczne drzewa nad rzeką Wierzyca. Rzeką płynie kajak.
1939-09.

Gdynia, Zniszczone budynki na Oksywiu

Dom na Oksywiu uszkodzony w czasie kampanii wrześniowej.
1939-09.

Gdynia, Zniszczenia w na Oksywiu

Domy na Oksywiu uszkodzone w czasie kampanii wrześniowej.
ok. 1920 r.

Bogatka, Kościół Ewangelicki

Widok na nieistniejący obecnie kościół ewangelicki w Bogatce (Reichenberg, Danziger Niederung). Kościół został zniszczony podczas działań wojennych w 1945 roku. Kartka pochodzi z kalendarza pocztówkowego na rok 1961 "Danzig im Bild"
1939-09.

Polski jeniec wojenny

Polski jeniec wojenny, prawdopodobnie z Gdyni stojący na byłej granicy pomiędzy Polską (Kolibki), a Wolnym Miastem Gdańsk. Widoczne budynki graniczne.
ok. 1910 r.

Nowe Neunburg

Nowe- miasto nad Wisłą w powiecie świeckim. Skład mebli Reinholda Hundsdorffa- Nowe, ulica Klasztorna 20.
ok. 1930 r.

Palczewo

Palczewo (Palschau)- wieś położona na terenie Żuław Wiślanych, w powiecie nowodworskim, w gminie Ostaszewo. Na pocztówce widzimy piękny, niestety niezachowany do dzisiaj, dom podcieniowy rodziny Claassen. Dom pochodził z końca XVIII wieku.
ok. 1950 r.

Dzierżążno

Budynki szpitala dla dzieci w Dzierżążnie koło Kartuz. Powstał zaraz po wojnie z inicjatywy Szwedzkiego Czerwonego Krzyża. Kompleks zaprojektował Mats Linnman. W jego skład wchodziły 34 budynki. Jednocześnie mogło tu przebywać ok. 600 dziecięcych pacjentów (głównie chorych na gruźlicę).
1900 r.

Gdańsk, Księżniczka "Elsa" z Gdańska

Pocztówka wydana ku pamięci najmniejszej damy na świecie. (Zum Andenken an die Kleinste Dame der Welt. Prinzessin "Elsa" Aus Danzig.Ksieżniczka "Elasa" z Gdańska była ówczesna celebrytką.
ok. 1910 r.

Gdańsk

Cesarz Wilhelm II na czele Brygady Huzarów Przybocznych, podczas obchodów stulecia utworzenia obu pułków wchodzących w skład tej jednostki.
1931-08.

Gdańsk, Okręt szkoleniowy SV Amerigo Vespucci

Włoski żaglowiec szkoleniowy SV Amerigo Vespucci (zbudowany 1931) włoskiej marynarki wojennej, zacumowany przy nabrzeżu Danziger Waggonfabrik AG (Stocznia Północna). SV Amerigo Vespucci pływa po dziś dzień jako jednostka szkolna włoskiej Marina Militare. Widok od rufy.
1931-09.

Gdańsk, Włoski żaglowiec szkoleniowy SV Amerigo Vespucci

Włoski żaglowiec szkoleniowy SV Amerigo Vespucci (zbudowany 1931) włoskiej marynarki wojennej, zacumowany przy nabrzeżu Danziger Waggonfabrik AG (Stocznia Północna). SV Amerigo Vespucci pływa po dziś dzień jako jednostka szkolna włoskiej Marina Militare.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Pamiątka 5 Pułku Grenadierów im. Króla Fryderyka I

Pamiątkowa pocztówka 5 Pólku Grenadierów im. Króla Fryderyka I (4 Wschodniopruski) Nr 5. Na naramienniku jest monogram króla FRI - Eryderyk I Rex. Pod spodem napis. Pozdrowienia z Garnizonu Gdańsk.
1900 r.

Pozdrowienia z Gdańska

Okazjonalna pocztówka z :pozdrowieniami z Gdańska. Takie pocztówki były popularne w większości miast, często przedstawiały rozpoznawalne miejsca w mieście, budynki lub widoki. Obieg 1902 rok.
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Okładka i ostatnia strona
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Strona 18
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Strona 16 i 17
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Strona 14 i 15
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Strona 12 i 13
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Strona 10 i 11
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Strona 8 i 9
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Strona 6 i 7
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Strona 4 i 5
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Strona 2 i 3
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Okładka i strona 1
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka.

Informacja dotycząca plików cookies.

Informujemy, iż w celu zapewnienia prawidłowej pracy naszego serwisu oraz dostosowania go do Państwa potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies.

Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki.

Dalsze korzystanie z naszego serwisu oznacza, że użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

 Zamknij