Muzeum Pomorza
Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Województwa Pomorskiego

Nasze zasoby

Przeglądaj wszystkie zasoby zgromadzone w serwisie Muzeum Pomorza.

ok. 1900 r.

Gdańsk, aleja na Westerplatte

Przy przystani na Westerplatte znajdowały się kawiarnie i punkty gastronomiczne. Znajdowała się również poczekalnia z dobrą restauracją. Wiodła stąd aleja do wydzielonych sektorów plażowych. Obieg 1907 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk, aleja Brzozowa na Westerplatte

Najchętniej uczęszczana aleja na Westerplatte - aleja Brzozowa (Birkenallee).
ok. 1920 r.

Herb klubu piłkarskiego Elbinger Sport-Verein

Nalepka z herbem klubu piłkarskiego Elbinger Sport Verein założonego 14 kwietnia 1905 roku w Elblągu. Naklejki takie były dołączane do papierosów wytwarzanych przez Garbaty Cigarettenfabrik z Berlina. Gdańska filia tej firmy mieściła się na Weidengasse 35-39 (Łąkowa).
ok. 1920 r.

Herb klubu piłkarskiego Asco Konigsberg

Nalepka z herbem klubu piłkarskiego Asco z Królewca (powstał w 1919 roku). Naklejki takie były dodatkiem do papierosów produkowanych przez Garbaty Cigarettenfabrik. Gdańska filia tej berlińskiej firmy działała na Weidengasse 35/39 (Łąkowa).
ok. 1920 r.

Herb klubu piłkarskiego Militar Sport Verein Hubertus Kolberg

Naklejka z herbem klubu piłkarskiego Militar Sport Verein Hubertus założonego w 1910 w Kołobrzegu. Nalepki takie były dołączane do papierosów produkowanych przez Garbaty Cigarettenfabrik. Gdańska filia tej berlińskiej firmy działała na Weidengasse 35/39 (Łąkowa).
ok. 1910 r.

Herb klubu piłkarskiego S. C. Preussen z Insterburga

Naklejka z herbem klubu piłkarskiego S. C. Preussen z Insterburga (Wystruć, dzisiaj Czerniachowsk) założonego w 1909 roku. Nalepki takie były dodatkiem do papierosów produkowanych przez Garbaty Cigarettenfabrik i kolekcjonowane w specjalnych albumach. Gdańska filia tej berlińskiej firmy mieściła się na Weidengasse 35/39 (Łąkowa 35/39).
ok. 1920 r.

Herb zespołu piłkarskiego Danziger Sport-Club

Naklejka z herbem klubu piłkarskiego Danziger S.-C. założonego w 1912 roku w Gdańsku. Naklejki takie były dołączane do papierosów produkowanych przez Garbaty Cigarettenfabrik i kolekcjonowane w specjalnych albumach. Gdański oddział tej berlińskiej firmy mieścił się na Weidengasse 35-39 (ulica Łąkowa 35-39).
ok. 1940 r.

Steblewo

Niezachowany do dzisiaj dom podcieniowy o konstrukcji szachulcowej, z drugiej połowy XVIII. Przed wojną własność rodziny Wessel.
ok. 1940 r.

Orunia

Dom podcieniowy o konstrukcji szachulcowej z Oruni. Dawna kuźnia.
ok. 1900 r.

Cedry Wielkie

Na górze po lewej stronie klub rozrywkowy Schleusnera, znajdował się na ul. Osadników Wojskowych. Na górze po prawej stronie budynek apteki, po wojnie mieściła się tam restauracja "Pod Kasztanami ", obecnie nie istnieje. Na dole cukrownia wzniesiona w 1884 roku, obecnie ul Macieja Płażyńskiego. Niektóre budynki się zachowały.
ok. 1900 r.

Krępiec, Krampitz, karczma Kramskrug

Trójobrazkowa pocztówka przedstawiająca m.in. karczmę Kramskrug,polujących myśliwych i ślizgawkę na Raduni
ok. 1940 r.

Kaszuby

Zimowy krajobraz Kaszub.
ok. 1940 r.

Kaszuby

Piękny kaszubski pejzaż.
ok. 1940 r.

Kaszuby

Krajobraz Kaszub.
ok. 1930 r.

Święty Wojciech

Kaplica znajdująca się na wzniesieniu nad Kościołem Świętego Wojciecha (za Kanałem Raduni). Dolne partie murów pochodzą z XV wieku-część górna to efekt renowacji z 1880. Według średniowiecznej tradycji miejsce pierwszego pochówku Świętego Wojciecha. Od 1928 roku cel dorocznych pielgrzymek wiernych z archidiecezji gdańskiej (23 kwietnia).
ok. 1940 r.

Suchy Dąb

Pocztówka przedstawiająca najważniejsze budynki żuławskiej wsi Suchy Dąb.Osada została lokowana na prawie niemieckim w 1350 roku. W prawym górnym rogu gospoda Leberechta Kopittke.. Poniżej siedziba NSDAP (obecnie Urząd Gminy Suchy Dąb). Obok późnogotycki kościół ze strzelistą szachulcową wieżą. Zniszczony w 1945, został odbudowany w latach siedemdziesiątych XX wieku. Kościół zbudowany jest na lewym brzegu Motławy.Przed II wojną światową była tu osobna osada - Ostrowite (Osterwick).
ok. 1940 r.

Osice

Na górnym zdjęciu widzimy tory kolei wąskotorowej łączącej Osice z cukrownią w Cedrach Wielkich. Za drzewami widoczna wieża kościoła z przełomu XIV i XV wieku. Na zdjęciu dolnym gospoda Richarda Blocka -jej wschodnia część zachowała się do dzisiaj i pełni funkcję świetlicy wiejskiej.
ok. 1930 r.

Zaskoczyn

Zaskoczyn-osada położona w powiecie gdańskim, w gminie Trąbki Wielkie. Na pocztówce widzimy budynek wybudowany na początku lat trzydziestych XX wieku jako ośrodek wypoczynkowy dla dzieci z niezamożnych gdańskich rodzin. Po przejęciu władzy w Wolnym Mieście Gdańsku przez NSDAP zaczął pełnić funkcję szkoły partyjnej (Adolf Hitler Schule).
ok. 1940 r.

Jankowo

Brama wjazdowa do byłego majątku Conradich w Jankowie. Do końca XIX wieku działała tu szkoła prowadzona przez fundację szkolną Conradich (na początku XX wieku przeniesiono ją do Wrzeszcza). Od 1935 roku mieściła się tu szkoła partyjna NSDAP im. Adolfa Hitlera.
ok. 1940 r.

Jankowo

Szkoła partyjna NSDAP im. Adolfa Hitlera działająca w Jankowie od 1935 roku. W majątku tym mieściła się do końca XIX szkoła finansowana przez fundację szkolną Conradiego.
ok. 1900 r.

Wytrych

Nieistniejący pałac w majątku Johannisthal (przy ul.Janowa Dolina) nieopodal Kolbud.
ok. 1910 r.

Cedry Wielkie

Dwuobrazkowa pocztówka z Cedrów Wielkich. Na zdjęciu górnym budynek cukrowni, której budowę rozpoczęto 1884 roku (zakończenie ostatniego etapu budowy w 1905). Na zdjęciu dolnym szachulcowy budynek dworca kolejki wąskotorowej, pociąg prowadzony przez lokomotywę Cn2t ze składem mieszanym wagoników (towarowe i pasażerskie). Budowę wąskotorówki (etap z Cedrów do Giemlic) rozpoczęto w 1888, a skończono w 1905 roku.
ok. 1910 r.

Rokitnica

Wieś Rokitnica została lokowana w1363 roku na bagnistych terenach pomiędzy Radunią a Motławą. Na pocztówce widzimy gotycki kościół ewangelicki zniszczony w1945 roku.
ok. 1930 r.

Kościół w Wocławach

Zniszczony podczas II wojny światowe kościół w Wocławach.
ok. 1920 r.

Gdańsk- Lipce

Hotel Pod Trzema Świńskimi Głowami położony był na na zachodnim brzegu Kanału Raduni. Z szosą do Gdańska i Pruszcza łączył go drewniany mostek. W widocznym z tyłu lesie znajdował się duży ogródek letni ze stolikami i muszla koncertowa.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Lipce

W lewym górnym rogu budynek gospody Gute Herberge. Budynek ten mieścił kilka firm:handel drewnem, restaurację,handel mąką i kaszą oraz salę bilardową. Obok widzimy wnętrze tego lokalu. Na trzecim zdjęciu przedstawiono podjazd na mostek nad kanałem Raduni, prowadzący do restauracji Pod Trzema Świńskimi Łbami.
ok. 1910 r.

Gdańsk-Święty Wojciech

Pocztówka przedstawia mostek nad Kanałem Raduni,po którym przechodzi obecnie ulica Stroma.
ok. 1900 r.

Białuń

Białuń- wieś w województwie zachodniopomorskim, w gminie Goleniów. Na pocztówce widzimy budynek starej cegielni.
ok. 1910 r.

Orunia

Pocztówka ukazuje wejście do Parku Oruńskiego. Od nazwiska właścicieli rodziny Hoenne (lata 1818-1918) nazywany był Hoennepark. W budynku po lewej obecnie mieści się przedszkole (dawniej dwór).
ok. 1910 r.

Orunia

Na pocztówce widzimy dawny kościół luterański Świętego Jerzego (obecnie kościół katolicki, parafialny, pod wezwaniem Świętego Jana Bosko). Za drzewami po lewej plebania i najstarsza oruńska gospoda Pod Kolorowym Koziołkiem. Widzimy również końcowy przystanek linii nr 6 z oczekującym na pasażerów tramwajem.
ok. 1910 r.

Gdańsk, ul. Karpia

Łódki na Kanale Raduni przy ul. Karpiej w Śródmieściu Gdańska. Pocztówka w obiegu od 3 VIII 1935 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Śluza Kamienna (Steinschleuse)

Śluza Kamienna wybudowana została przez budowniczych z Alkmaar (we Fryzji), pod nadzorem gdańskiego budowniczego, Hansa Strakowskiego w latach 1622 - 23. Początkowo była śluzą o drewnianej konstrukcji w zewnętrznej fosie. Murowane grodzie (zaopatrzone w wieżyczki) tworzące kanał prowadzący do śluzy zbudowano w latach 1649 - 50. Pozwalała regulować poziom wody w porcie gdańskim oraz w fosach miejskich. Śluza ta znajduje się w kurtynie między bastionami Wilk i Żubr, na południe od ob. ulic: Grodza Kamienna i Reduta Wilk.
1907 r.

Gdańsk - Orunia, fragment ul. Trakt św. Wojciecha (Stadtgebiet)

Fragment ob. ul. Trakt św. Wojciecha - przed II wojną światową ten odcinek nosił nazwę Stadtgebiet (przebiegał przez teren historyczny określany mianem Chmielników). Na zdjęciu widzimy eleganckie domy ze sklepami w przyziemiu. Wzdłuż ulicy przebiega linia tramwajowa - widoczny jest wagon tramwaju.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Lipce, Zajazd "Guteherberge" ("Dobry Zajazd")

Trakt św. Wojciecha, Lipce. Zajazd "Guteherberge" ("Dobry Zajazd"). W Lipcach istniała już w 1 ej poł. XIV w. karczma o tej nazwie, od której wzięła nazwę tutejsza osada, która powstała w czasach krzyżackich.
ok. 1910 r.

Suchy Dąb (Osterwick)

Pozdrowienia z Suchego Dębu - wsi położonej w obrębie Powiatu Gdańskie Niziny (w Prowincji Prusy Zachodnie), zaś po utworzeniu II WMG - w jego obrębie. Jest to pocztówka trójobrazkowa pokazująca różne interesujące obiekty znajdujące się w tej wsi: kościół z plebanią, szkołę oraz dom podcieniowy.
ok. 1940 r.

Lędowo (Landau) w gminie Pruszcz Gdański

Fragmenty wsi Lędowo (Landau) w gminie Pruszcz Gd. , położonej nad Motławą. Górne zdjęcie pokazuje zajazd prowadzony przez Bruno Netzkau. Pocztówka w obiegu od 17 XI 1941 r.
ok. 1940 r.

Lędowo (Landau) w gminie Pruszcz Gdański

Pocztówka trójobrazkowa pokazująca fragmenty wsi Lędowo (Landau) leżącej w obrębie gminy Pruszcz Gdański, nad Motławą. Górne zdjęcie pokazuje zajazd Hansa Claassena.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Św. Wojciech, kościół oraz kaplica św. Wojciecha

Pocztówka dwuobrazkowa pokazująca kościół św. Wojciecha (przy Trakcie św. Wojciecha 440) oraz kaplicę pod tym samym wezwaniem (na pobliskim Wzgórzu św. Wojciecha). Początki kościoła sięgają XII w. i działalności przybyłych tu benedyktynów. Kościół tutejszy był poddawany rozbudowie; w 1537 r. uległ pożarowi. Odbudowany jeszcze w tym samym stuleciu, rozbudowany w XVII w. W XVIII w. gospodarzami byli tu misjonarze Wincentego a Paulo.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Płonia (Plehnendorf)

Płonia (wyróżnia się Płonię Małą i Wielką) należy do jednostki administracyjnej Rudniki. Obie Płonie leżą na lewym brzegu Martwej Wisły: Płonia Mała na przeciw Krakowca, Wielka - na przeciw Górek Zachodnich. Na pocztówce pokazane są fragmenty Płoni (bez rozróżnienia na Małą i Wielką), np. Pensjonat prowadzony przez Gustava Schillinga oraz ogrodnictwo. Pocztówka z pozdrowieniami z Płoni w obiegu od 23 VIII 1897 r.
ok. 1900 r.

Płonia Wielka

Widok na śluzę w Płoni Wielkiej od strony wschodniej. Widoczna jest również charakterystyczna kładka dla pieszych i fragment portu jachtowego, który znajdował się po północnej stronie śluzy. W kółku-gospoda G.Stamma.
ok. 1910 r.

Płonia Wielka

Na zdjęciu z lewej strony widzimy gospodę G. Stamma. Nieistniejący już budynek na na ulicy Zagroble. Po prawej stronie, fragment Stoczni Królewskiej (Koniglische Schiffswerft), dzisiejszej Stoczni Wisła.
ok. 1910 r.

Płonia Wielka

Śluza w Płoni Wielkiej wybudowana w połowie XIX wieku po tragicznej powodzi z 1840 roku. Miała za zadanie chronić Gdańsk przed wylewami Wisły. Po wybudowaniu w 1895 śluzy przegalińskiej straciła znaczenie i została zdemontowana.Jak widzimy na zdjęciu pozostał kanał z kładką dla pieszych, którą przesuwano aby umożliwić przepływanie parowcom czy jachtom.
ok. 1940 r.

Płonia Wielka

Port jachtowy zlokalizowany na południe od śluzy płońskiej. Zatoczka w której się mieścił została zlikwidowana w latach sześćdziesiątych XX wieku przy poszerzaniu koryta Martwej Wisły.
ok. 1910 r.

Płonia Wielka (Gr.Plehnendorf)

Płonia Wielka-restauracja Keisergarten, której właścicielem był J.Neubeyser
ok. 1900 r.

Płonia Wielka

Śluza w Płoni Wielkiej od strony zachodniej. Widoczne domy o konstrukcji szachulcowej z końca XIX wieku. Usytuowane są na cyplu po północnej stronie kanału Martwej Wisły.Budynki te przetrwały do dzisiaj.
ok. 1910 r.

Kamienna Śluza Gdańsk

Zlokalizowana na Dolnym Mieście, między bastionami Wilk i Żubr, Kamienna Śluza (zwana też Śluzą Główną), została wybudowano w latach 1622-1623.Jej projektantami byli Wilhelm Jansen-Benning i Adrian Olbrants. Miejsce "wpuszczania" do Gdańska wód Motławy. Służyła do regulacji poziomu wody w fosach i gdańskim porcie.
ok. 1920 r.

Cedry Wielkie

Sala widowiskowa w klubie Jahnkego. Odbywały się tu koncerty, występy artystyczne, seanse filmowe. Sala wykorzystywana była także jako miejsce spotkań lokalnych organizacji i wynajmowana na uroczystości rodzinne.
ok. 1930 r.

Kościół w Osicach

Kościół pod wezwaniem Świętego Antoniego z Padwy w Osicach.Wybudowany na przełomie XIV i XV wieku , od połowy wieku XVI był świątynią luterańską.Przed kościołem widoczne są tory kolei wąskotorowej z 1905 roku (rozebrane w 1974).
1905 r.

Kościół na Oruni

Kościół wybudowany w latach 1820-1823 na podstawie projektu Karola Fryderyka Schinkla. Obecnie siedziba parafii pod wezwaniem Świętego Jana Bosko.Wysokość wieży 43 metry.
ok. 1900 r.

Orunia

Panorama Oruni z Glinianej Góry.Widoczne zabudowania tej jednej z najstarszych dzielnic Gdańska
ok. 1910 r.

Cedry Wielkie

Na zdjęciu górnym klub rozrywkowy (etablissement) należący do znanego kupca Jakuba Jahnkego. Przed domem charakterystyczny dla żuławskich wsi staw przeciwpożarowy.Na mniejszym zdjęciu apteka prowadzona przez Brunona Schapera (wcześniej właścicielem był H. Gerlach). Po wojnie do1989 roku mieściła się w tym budynku restauracja Pod kasztanami.
ok. 1910 r.

Kiezmark

Gospoda Hermana Wiensa w Kiezmarku. Na budynku liczne szyldy reklamowe.Widoczny dystrybutor paliwa i autobus.
ok. 1900 r.

Cedry Wielkie

Pierwsze zdjęcie przedstawia dzisiejszą ulicę Osadników Wojskowych w Cedrach Wielkich. Na ulicy tej obok kościoła parafialnego i budynków mieszkalnych znajdowało się kilka stawów pełniących funkcję zbiorników przeciwpożarowych. Po lewej stronie widoczny duży dom podcieniowy- własność rodziny Frowerk. Na zdjęciu lewym przedstawiono kościół parafialny z pierwszej połowy XIV wieku. Zniszczony w 1946 roku, został odbudowany pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku. Z dawnego wyposażenia zachował się dzwon odlany 1647roku przez słynnego gdańskiego ludwisarza Gerta Benninga. Na dolnym zdjęciu widzimy duży murowany dom, opisany jako siedziba urzędu obwodowego. Budynek zachował się do dzisiaj (Osadników Wojskowych 53-55).
ok. 1910 r.

Gdańsk - Lipce

Pocztówka przedstawia znajdujący się na zapleczu restauracji "Pod Trzema Świńskimi Łbami" zagajnik i drewnianą wieżę widokową z której można było podziwiać panoramę Żuław.
ok. 1910 r.

Świety Wojciech

Kościół Świętego Wojciecha (bryła kościoła z przełomu XIV-XV wieku) z zachowanymi we wnętrzu ciekawymi elementami wyposażenia z XVI-XVIII wieku. Przy kościele okazała plebania-dawny dom zakonny misjonarzy Świętego Wincentego a Paulo.
ok. 1900 r.

Giemlice

Trójobrazkowa pocztówka z Giemlic.Na zdjęciu górnym widzimy dom typu holenderskiego w którym mieścił się sklep Maxa Buchholza. Na zdjęciu dolnym uwidoczniono czterosłupowy dom podcieniowy.Oba te budynki nie przetrwały do dzisiejszych czasów. Obok neoromański kościół zbudowany w latach 1840-1841 będący siedzibą jedynej na Żuławach parafii katolickiej.
ok. 1940 r.

Giemlice

Trójobrazkowa pocztówka z Giemlic jednej z najstarszych żuławskich wsi (wzmiankowana już 1292,kiedy książę Mściwoj II przekazał ją cystersom pelplińskim). W lewym górnym rogu widzimy gospodę Antona Schepanskiego. Na dole duży ceglany dom w stylu neoromańskim,będący siedzibą sołtysa. Obok kościół również wzniesiony w stylu neoromańskim. Za ceglanym murem rozciąga się cmentarz.
ok. 1930 r.

Steblewo

Dom podcieniowy z drugiej połowy XVIII należący dawniej do rodziny Rexin. Wieś Steblewo została założona przez Krzyżaków na prawie chełmińskim w 1343 roku. Wśród historyków trwa dyskusja kiedy
ok. 1930 r.

Kiezmark

Kościół o konstrukcji szachulcowej wzniesiony w 1727 roku na miejscu starszej świątyni zniszczonej podczas wojen szwedzkich. Wewnątrz zachowało się do dzisiaj bogate wyposażenie z XVII-XIX wieku. Po wojnie kościół rekonsekrowano, czyniąc jego patronką Matkę Boską Częstochowską,
ok. 1940 r.

Komary

Komary-dawna wieś rybacka na Wyspie Sobieszewskiej, pierwszy raz wzmiankowana w 1614 roku. Na zdjęciu górnym widzimy karczmę G. Blanka. Na dolnej fotografii pokazano nowy budynek szkoły.
1915 r.

Rokitnica

Na pierwszym planie nieistniejący dzisiaj budynek gospody i sklepu kolonialnego Martina Mosehra. Z tyłu gotycki kościół który uległ zniszczeniu w 1945 roku.
ok. 1930 r.

Pręgowo

Na zdjęciu górnym dom opisany jako St. Anna-Heim, dzisiaj mieszkalny, niegdyś pełnił funkcję przytułku dla sierot. Na zdjęciu środkowym widzimy karczmę J. Friedricha. Fotografia dolna przedstawia kościół pręgowski .
ok. 1900 r.

Osice

Na pocztówce przedstawiono: dom podcieniowy E. Blecha, mieszczący gospodę i sklep mięsny, Barokowy budynek dawnej plebani, mleczarnię oraz gotycki kościół z późniejszą rokokową wieżą o konstrukcji szachulcowej.
ok. 1910 r.

Leszkowy

Pocztówka przedstawiająca strażnicę wałową w miejscowości Leszkowy.Budynek ten został przeniesiony w latach osiemdziesiątych XIX wieku w trakcie rekonstrukcji wałów chroniących depresyjne tereny Żuław przed wylewami Wisły. Obok znajduje się przejazd przez wał, który prowadził do dawnego promu łączącego Leszkowy z Ostaszewem.
ok. 1900 r.

Leszkowy

W lewym górnym rogu okazały dom rodziny Rohde (istnieje do dzisiaj Leszkowy nr 42). W prawym rogu kościół i nieduży budynek z końca XIX wieku, w którym mieściła się szkoła i organistówka (dzisiaj Leszkowy nr 23). Zdjęcie dolne przedstawia gospodę i sklep Gustawa Goergensa. Przedtem działała tu gospoda Gasthaus zur Deutchen Reichshalle (Gospoda pod Niemieckim Parlamentem). Budynek nie zachował się. Stał na parceli Leszkowy nr 31.
ok. 1900 r.

Leszkowy

Leszkowy wieś na planie ulicowo-placowym, powstała w drugiej ćwierci XIV wieku. Na nawsiu postawiono kościół parafialny o pierwotnie konstrukcji szkieletowej. W czasach nowożytnych obudowano go murem ceglanym. Kościół po roku 1945 był nieużytkowany i ulegał dewastacji. Został odbudowany w latach 1989-1992 i pod patronatem świętego brata Alberta Chmielowskiego funkcjonuje obecnie jako kościół filialny parafii w Cedrach Wielkich. W lewym górnym rogu gospoda Gasthaus zur Deutschen Reichshalle (Gospoda pod Niemieckim Parlanentam). Budynek nie zachował się (jego lokalizacja to obecna posesja nr 31). Na dolnym obrazku widzimy nieistniejący budynek karczmy Gasthaus zum Deutschen Keiser (Gospoda pod Niemieckim Cesarzem). Jego prawdopodobna lokalizacja to dzisiejsza posesja nr 17.
ok. 1910 r.

Leszkowy

Zdjęcie w lewym górnym rogu przedstawia gospodę Gustawa Goergensa (wcześniej Gospoda pod Niemieckim Parlamentem). Na zdjęciu obok przepiękny, niestety niezachowany do,dzisiaj, dom podcieniowy. Prawdopodobnie to teren posesji oznaczonej współcześnie- Leszkowy nr 19. W lewym dolnym rogu dworek Gustawa Ellerwalda, naczelnika gminy Leszkowy. Dworek nie przetrwał do dzisiaj (prawdopodobnie stał na obecnej posesji nr 30). Na czwartym zdjęciu widzimy neogotycki, ceglany dworek Petera Regiera stojący niegdyś na posesji nr 20.
ok. 1920 r.

Leszkowy

W lewym górnym rogu karczma Dawida Thissa dawniej będąca własnością Gustawa Goergensa (dzisiejsza posesja nr 31). Prawy górny róg to widok kościoła od strony północnej. Na dole widzimy drewnianą plebanię stojącą kiedyś na północ od świątyni. Na zdjęciu czwartym prywatny dom naczelnika gminy (sołtysa). Prawdopodobnie to istniejący do dzisiaj, mocno przebudowany dom stojący na posesji nr 40.
ok. 1920 r.

Leszkowy

Dwuobrazkowa pocztówka z miejscowości Leszkowy. Na zdjęciu górnym gospoda Maxa Schatzke (budynek ten mógł być zlokalizowany przy głównej drodze wiejskiej,mniej więcej na terenie dzisiejszej posesji nr 17). Na zdjęciu dolnym zasłonięty drzewami kościół.
ok. 1910 r.

Cedry Wielkie

Budynek Carskiego Urzędu Pocztowego w Cedrach Wielkich. Wybudowany pod koniec XIX wieku przetrwał do dzisiaj, został jednak niemal całkowicie zmieniony (obniżono dach, zamurowano część okien, całość otynkowano).
ok. 1910 r.

Trąbki Wielkie

Kościół w Trąbkach Wielkich -wnętrze z ołtarzem. Świątynie zbudowano w 1740 roku na miejscu starego zniszczonego podczas wojen szwedzkich (pierwsza parafia powstała za czasów krzyżackich w 1331roku). Z kościołem Wniebowzięcia Maryi Panny wiąże się kult Matki Boskiej Trąbkowskiej skoncentrowany wokół obrazu Marii z Dzieciątkiem.
ok. 1910 r.

Cedry Wielkie

Zdjęcie górne przedstawia okazały dom ze zdobieniami neoromańskimi- własność rodziny Ringe (ul. Macieja Płażyńskiego 9). Na zdjęciu dolnym widzimy fragment tej samej ulicy (widok w stronę Pruszcza). W tle zabudowania cukrowni.
ok. 1900 r.

Cedry Wielkie

Na górnym zdjęciu widzimy dzisiejszą ulicę Osadników Wojskowych. Obok kościół z pierwszej połowy XIV wieku, rozbudowany w późnym średniowieczu (dobudowano boczne nawy). Opuszczony po wojnie, został wysadzony i spalony w 1946 roku. Odbudowany pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku, pełni dzisiaj funkcję kościoła parafialnego pod wezwaniem Aniołów Stróżów. Na zdjęciu dolnym, istniejący do dzisiaj dom (Osadników Wojskowych53-55), będący ówcześnie siedzibą urzędu obwodowego.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Krakowiec, restauracja, droga i szkoła.

Gdańsk - Krakowiec. Trzyobrazkowa pocztówka przedstawiająca restaurację R. Dollowskiego, drogę przez wieś i szkołę w Krakowcu.
ok. 1910 r.

Orunia

Park, dzisiaj zwany Parkiem Schopenhauera rozciągał się między Traktem Świętego Wojciecha a ulicą Głuchą. Pierwszy prywatny park w Gdańsku udostępniony do zwiedzania wszystkim.
ok. 1910 r.

Osice, Wossitz Budynek gburski z przełomu XVIII i XIX w.

Murowany dom bogatego żuławskiego gospodarza.Przed wejściem dwa słupki przedprożowe, być może pochodzące z Gdańska.
ok. 1910 r.

Koszwały (Gottswalde)

Dzieci stojące przed domem we wsi Koszwały. Lokacja wsi 1334-wielkimistrz krzyżacki Luter z Brunszwiku. Wieś o układzie ulicowo-placowym.
ok. 1900 r.

Orunia

Pierwsza gdańska pralnia parowa,która znajdowała się przy ulicy Głównej (dzisiaj Trakt świętego Wojciecha) pod numerem 5-7. Właścicielami byli Max Fabian i Betty Kraatz.Typowa pocztówka reklamowa.
ok. 1900 r.

Orunia

Pierwszy obrazek od góry przedstawia neogotycki luterański kościół Świętego Jerzego (obecnie parafialny pod wezwaniem Świętego Jana Bosko). Powstał na miejscu barokowej świątyni spalonej przez kozaków w trakcie oblężenia Gdańska w 1813 roku. Na dużym rysunku droga biegnąca wzdłuż Hoenes Waldschen dzisiaj zwanego Parkiem Oruńskim.W kółku budynek restauracji Zur Ostbahn (Przy Kolei Wschodniej).
ok. 1940 r.

Gdańsk, Kanał Raduni

Doroczne czyszczenie i pogłębianie Kanału Raduni

Informacja dotycząca plików cookies.

Informujemy, iż w celu zapewnienia prawidłowej pracy naszego serwisu oraz dostosowania go do Państwa potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies.

Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki.

Dalsze korzystanie z naszego serwisu oznacza, że użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

 Zamknij