Gdańsk, Ulica Świętego Ducha
Obraz pochodzi z ok. 1900 r.  Dodano: 2019-11-06 17:14

Gdańsk, Ulica Świętego Ducha

Ulica Świętego Ducha, widoczne skrzyżowanie z ulica Szewską. Po lewej stronie nieistniejąca obecnie zabudowa. Obieg 1909 rok.

ok. 1930

Gdańsk, Kościół Mariacki

Kartka pocztowa w formie zdjęcia przedstawiająca widok ze skrzyżowania dzisiejszej ulicy Złotników i ulicy Szerokiej na majestatyczną wieżę kościoła Mariackiego.

Gdańsk Kościół Wniebowzięcia NMP widok z ul. Szewskiej, Danzig Die Marienkirche v. d. Korkenmachergasse

Bazylika konkatedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, dawna fara Głównego Miasta. Początki budowy sięgają 1343 r. Budowę zakończono w 1502 r.  Kościół gotycki, trójnawowy, halowy. Największa ceglana świątynia na świecie. Widoczna na zdjęciu ulica w 1378 r. była określana jako „poprzeczna przy wieży” , zaś od 1416 r. - Szewska (po niemiecku Trippenmachergasse, w 1633 r. - Korkenmachergasse). Nazwa ta stanowiła odniesienie do producentów różnego rodzaju obuwia, w tym drewniaków (Korken lub Trippen) nakładanych na pantofle celem ochrony przed błotem i kałużami. Po wojnie zatwierdzono nazwę ulicy „Szewska”.

Gdańsk Panorama miasta, Danzig Totalansicht

Panorama miasta Gdańska widziana od południowego zachodu. Na pierwszym planie budynek Prezydium Policji oddany do użytku w 1905 r. Nad Głównym miastem góruje potężna sylwetka średniowiecznego kościoła Wniebowzięcia NMP. Po jego lewej stronie widoczna wieża kościoła św. Jana, zaś po prawej - Ratusza Głównego Miasta. Widoczna również kopuła Wielkiej Synagogi, wychodząca zza Prezydium Policji.

Gdańsk, Główne Miasto, Danzig Rechtstadt

Widok z lotu ptaka na Główne Miasto. Góruje nad nim bryła średniowiecznej świątyni - kościoła Wniebowzięcia NMP.

Gdańsk - panorama, Danzig - Gesamtansicht

Panorama Gdańska - widok przede wszystkim na Główne Miasto: widoczna górująca nad kamieniczkami wieża kościoła Wniebowzięcia NMP oraz w pobliżu niej, wieża Ratusza Głównego Miasta Gdańska.

Gdańsk Ambona we wnętrzu kościoła Wniebowzięcia NMP (Die Marienkirche)

Wnętrze największej gdańskiej świątyni, vczyli kościoła Wniebowzięcia NMP, której początki sięgają czasów krzyżackich i jednocześnie lokacji Głównego Miasta Gdańska. Pełnił on rolę fary tej części miasta. Był on sukcesywnie rozbudowywany, aż osiągnął ostateczny kształt w początkach XVI w. W 2 poł XVI w. został przejęty przez luteran. Przez kilkaset lat pełnił rolę najważniejszej świątyni luterańskiej w Gdańsku. Bogate wyposażenie uległo w dużej mierze zniszczeniu lub rozproszeniu w czasie II wojny światowej. Dotyczy to również ambony, która widoczna jest na zdjęciu. Jej miejsce po II wojnie zajęła ambona z kościoła św. Jana.