Muzeum Pomorza
Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Województwa Pomorskiego

Zasoby, które nie zostały powiązane z mapą

Na tej stronie możesz zobaczyć eksponaty, których lokalizacja jest nieznana - pomóż nam je zlokalizować, lub eksponaty, które z różnych przyczyn nie mogą być powiązane z określonym miejscem.

ok. 1900 r.

Bobrowiec

Bobrowiec-wieś kociewska położona w gminie Smętowo Graniczne. na pocztówce widzimy: szkołę, gospodę Pod Lipami (Gasthaus zur Linde) i lokalną gorzelnię.
ok. 1900 r.

Wysin

Wysin- wieś kaszubska położona w powiecie kościerskim, w gminie Liniewo. Na pocztówce przedstawiono: budynek poczty pełniący także funkcję szkoły, kościół i gospodę Stefana Samanna.
ok. 1910 r.

Gręblin

Gręblin- wieś kociewska położona w powiecie tczewskim, w gminie Pelplin. Na zdjęciu górnym widzimy panoramę miejscowości. Poniżej mleczarnia P. Bruhina i karczma Theodora Glodde.
ok. 1900 r.

Frąca

Frąca- wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim, w gminie Smętowo Graniczne. Na pocztówce widzimy: pałac z 1868 roku i otaczający go park, budynek administracji majątku oraz miejscową szkołę.
ok. 1930 r.

Starogard Gdański

Zdjęcie przedstawia Centralną Drogerię C. Nagórskiego. lokal mieścił się na ul. Sambora 8. Przed budynkiem widoczny dystrybutor benzyny. Po drugiej wojnie firma zmieniła nazwę na Laboratorium Chemiczne "Ena" C. Nagórski. Przedsiębiorstwo upaństwowiono w 1946 roku.
ok. 1925 r.

Starogard

Na zdjęciu widzimy samochód ciężarowy, nowy nabytek Hurtowni kolonialnej Krzymański & Hęćka. na drzwiach pojazdu widoczna nazwa firmy.
ok. 1925 r.

Starogard

Starogardzki Rynek- właściciele Hurtowni Kolonialnej Krzymański & Hęćka przed swoim lokalem.
ok. 1900 r.

Brzeźno Wielkie

Brzeźno Wielkie-wieś kociewska położona w gminie Starogard Gdański. Na pocztówce widzimy zabudowę wiejską skoncentrowaną wokół drogi. W górnym rogu przedstawiono gospodę Mielcarzyńskiego. Poniżej budynek szkoły, mieszczący również agencję pocztową.
ok. 1925 r.

Starogard

Na zdjęciu widzimy wnętrze sklepu kolonialnego i jego właścicieli (Krzymański i Hęćka) z żonami.
ok. 1910 r.

Kierwałd

Kierwałd- wieś kociewska położona w powiecie tczewskim, w gminie Morzeszczyn. Na pocztówce przedstawiono pasiekę prowadzoną przez miejscowego nauczyciela Binnka.
ok. 1930 r.

Żuławy

Żniwa na Żuławach. Jak widać rzeki i kanały Żuław były głównymi szlakami transportowymi i komunikacyjnymi na tym terenie. Prawdopodobnie są to okolice Elbląga.
ok. 1910 r.

Pszczółki

Istniejący do dzisiaj, neogotycki dworzec w Pszczółkach. Widok od ulicy Kościelnej.
ok. 1920 r.

Pszczółki

Neogotycki dworzec kolejowy w Pszczółkach.
ok. 1900 r.

Morzeszczyn

Morzeszczyn- gminna wieś kociewska położona w powiecie tczewskim. W 2016 roku minęło700 lat od jej lokacji przez cystersów. Pocztówka przedstawia: gospodę wiejską, budynek poczty i dworzec kolejowy z na linii Bydgoszcz-Tczew, uruchomionej 1852 roku.
ok. 1920 r.

Dąbrówka Tczewska

Dąbrówka Tczewska- wieś kociewska położona w powiecie tczewskim, w gminie Tczew. Pocztówka przedstawia budynek którego właścicielem był A. Baniecki. Pełnił on funkcje restauracyjno-hotelarskie. Organizowano w nim różne uroczystości oficjalne i rodzinne.
ok. 1920 r.

Pszczółki

Na zdjęciu górnym widzimy neogotycki dworzec w Pszczółkach. W jego wnętrzu funkcjonowała restauracja Artura Hubego. Na zdjęciu dolnym przedstawiono pomnik ku czci mieszkańców poległych w czasie I wojny światowej. Obelisk stał niegdyś na skwerze między dzisiejszymi ulicami: Pomorską, Lipową i Krótką.
ok. 1910 r.

Osie

Osie- gminna wieś kociewska położona w Borach Tucholskich, w powiecie świeckim. Na pocztówce widzimy dworzec kolejowy w tej miejscowości, zbudowany w latach 1905-1906, na linii kolejowej Laskowice Pomorskie-Czersk. Pierwszy pociąg odjechał ze stacji 2 października 1906 roku.
ok. 1930 r.

Starogard Gdański

Na zdjęciu członkowie Chóru Cecylia ze Starogardu Gdańskiego. Lata trzydzieste XX wieku.
ok. 1930 r.

Starogard Gdański

Członkowie Chóru Cecylia- podczas wycieczki. Lata trzydzieste XX wieku.
ok. 1920 r.

Czersk

Próba inscenizacji przedstawienia Bitwa pod Racławicami- Teatr Stowarzyszenia Polskiego w Czersku.
ok. 1910 r.

Brak tytułu

Brak opisu
ok. 1920 r.

Skarszewy

Budynek Publicznej Szkoły W Skarszewach, Wybudowany w 1910 roku. Dzisiaj mieści się tu Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Jana Pawła II.
ok. 1925 r.

Starogard

Wnętrze sklepu z artykułami kolonialnymi Krzymańskiego i Hęćki.
ok. 1910 r.

Brak tytułu

Brak opisu
ok. 1910 r.

Brak tytułu

Brak opisu
1915 r.

Piece

Piece- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Kaliska. Na pocztówce, w górnym rogu, widzimy panoramę wsi z dużym stawem. Obok budynek gospody L. Lubatza. W części dolnej, neobarokowy kościół w trakcie budowy. Zaprojektował go architekt Franz Kunst. Poświęcony został 3 sierpnia 1913 roku. Świątynia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa jest siedzibą parafii. Na ostatnim zdjęciu widzimy dom towarowy Johanna Szczygelskiego.
ok. 1950 r.

Pszczółki

Ewangelicki kościół w Pszczółkach, wzniesiony 1931 roku, w stylu modernistycznym. Zdjęcie przedstawia świątynię po walkach w 1945 roku o czym świadczą liczne zniszczenia: brak wieży, uszkodzony zegar, powybijane szyby na elewacji frontowe.
ok. 1910 r.

Pszczółki

Stary dworzec w Pszczółkach, zbudowany w technice muru pruskiego. Pocztówka reklamowa wydana zapewne na zlecenie właściciela restauracji dworcowej- Artura Hubego. Budynek uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Za dworcem widoczna wieża ciśnień.
ok. 1900 r.

Bory Tucholskie

Pocztówka z serii przedstawiającej przysłowia, powiedzenia i obyczaje ludu borowiackiego. Widzimy też obraz typowych prac związanych z gospodarką leśną, dominującą na tym terenie.
ok. 1930 r.

Lubichowo

Lubichowo- wieś gminna położona w powiecie starogardzkim, na północnym skraju Borów Tucholskich. Na pierwszym planie autobus kursujący na linii Tczew-Pelplin-Starogard-Lubichowo.
ok. 1900 r.

Demlin

Demlin-wieś kociewska położona w gminie Skarszewy. Na pocztówce przedstawiono dwa najważniejsze budynki miejscowości- szkołę i gospodę.
ok. 1930 r.

Woziwoda

Most nad Brdą, nieopodal nadleśnictwa Woziwoda. Bory Tucholskie- gmina Tuchola.
ok. 1900 r.

Kolbudy

Na pocztówce z przełomu XIX i XX wieku oprócz panoramy Kolbud widzimy cegielnię Adolfa Lorweina i budynek restauracji E. Bodtkego.
ok. 1900 r.

Buszkowy

Buszkowy- wieś położona w powiecie gdańskim, w gminie Kolbudy. Na pocztówce widzimy: szkołę, nieistniejący już dwór buszkowski, gospodę i zabudowania gorzelni.
ok. 1900 r.

Babi Dół

Babi Dół- wieś kaszubska położona w gminie Żukowo. Na pocztówce widzimy okazałą karczmę Czischkego.
ok. 1900 r.

Szczerbięcin

Szczerbięcin- wieś kociewska w gminie Tczew. Na pocztówce widzimy osiemnastowieczny pałac otoczony romantycznym parkiem. Na początku XX wieku w pałacu funkcjonowała szkoła rolnicza dla "dobrze urodzonych" dziewcząt.
ok. 1900 r.

Kłodawa

Pocztówka "Pozdrowienia z Kłodawy) (niem. Kladau), przedstawiająca widok na wieś od strony rzeki. Z daleka majaczy wieża kościoła ewangelickiego (dziś pozbawiony wieży budynek pełni funkcję mieszkalną). Na dole widzimy sklep mięsny A.Zellera.
ok. 1930 r.

Pręgowo

Pręgowo- wieś położona w powiecie gdańskim, w gminie Kolbudy. Na pierwszym planie widzimy gospodę Theodora Grunenberga. W oddali czternastowieczny, gotycki kościół (wieża z 1739 roku), pw. Bożego Ciała.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Karta pocztowa, będąca jednocześnie formularzem do zamówień ze starogardzkiej gorzelni Hermana Aleksandra Winkelhausena. Firma słynęła ze znakomitej jakości wódek gatunkowych, winiaków i koniaków.
ok. 1930 r.

Lublewo

Wieś położona w powiecie gdańskim, w gminie Kolbudy. Na zdjęciu górnym droga przez miejscowość (Gdańsk-Kolbudy). Poniżej dom towarowy rodziny Lau. Na dole- budynek lublewskiej szkoły.
1937 r.

Szczodrowo

Szczodrowo- wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim, w gminie Skarszewy. Na zdjęciu członkinie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej z tej miejscowości.
1937 r.

Nowy Wiec

Nowy Wiec- wieś z pogranicza kaszubsko-kociewskiego, położona w powiecie starogardzkim, w gminie Skarszewy. Na zdjęciu członkinie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej z tej miejscowości.
1937 r.

Szczodrowo

Szczodrowo- wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim, w gminie Skarszewy. Na zdjęciu członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej- Oddział Szcodrowo.
ok. 1920 r.

Kolbudy

Pocztówka przedstawiająca widok na budynek hotelu przydworcowego Pana Augusta Grablowskiego. Okres Wolnego Miasta Gdańska.
ok. 1900 r.

Lubichowo

Lubichowo- wieś gminna w powiecie starogardzkim, położona na północnym skraju Borów Tucholskich, nad Jeziorem Lubichowskim. Na litograficznej pocztówce z przełomu XIX i XX wieku przedstawiono: panoramę wsi (od strony Jeziora Lubichowskiego), hotele Luckinga i Pieleckiego oraz drewniany kościół zbudowany 1741 roku (rozebrany w 1927).
ok. 1910 r.

Skarszewy

Kartka pocztowa "Pozdrowienia ze Skarszew" przedstawiająca widok z rynku na kościół (obecnie Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego). Wokół ryneczku znajdują się niskie kamieniczki.
ok. 1900 r.

Skarszewy

Kartka pocztowa "Pozdrowienia ze Skarszew" przedstawiająca widok z rynku na kościół (obecnie Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego). Wokół ryneczku znajdują się niskie kamieniczki.
1932-07-05.

Lublewo Gdańskie

Pocztówka okolicznościowa z Lublewa (powiat gdański, gmina Kolbudy) świętująca 25 lecie lokalnej fundacji. Przedstawia widok na kościół ewangelicki, obecnie znajduje się tu Kościół pw. NMP Królowej Polski.
ok. 1920 r.

Kolbudy, Łapino

Pocztówka przedstawiająca (góra obrazu)budynek kurortu "Słoneczny Dom" w Kolbudach i (dół obrazu) budynek elektrowni wodnej w Łapinie. Obydwie miejscowości znajdują się w powiecie gdańskim w gminie Kolbudy.
ok. 1910 r.

Czarna Woda

Czarna Woda- miasto w Borach Tucholskich, na pograniczu borowiacko-kociewskim. Na górnym zdjęciu widzimy tartak i młyn parowy. Na zdjęciu dolnym pokazano urokliwą Villę Brambach.
ok. 1910 r.

Skórcz

Widok od strony jeziora na wieś Skórcz (powiat starogardzki). Uprawnienia miejskie Skórcz otrzymał dopiero w 1934 roku.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Widok na gotycki kościół farny św. Mateusza od zachodu, Na pierwszym planie zakole Wierzycy.
ok. 1900 r.

Kolbudy, kurort "Słoneczny Dom"

Pocztówka przedstawia widok na kurort "Słoneczny Dom".
ok. 1930 r.

Kolbudy

Pocztówka przedstawiająca widok na most nad kanałem derywacyjnym napełniający zbiornik Kolbudy.
ok. 1940 r.

Pręgowo

Pocztówka przedstawiająca widoki na kościół katolicki w Pręgowie (niem. Prangenau) leżącą w powiecie gdańskim, gmina Kolbudy.
ok. 1900 r.

Kolbudy

Panorama Kolbud. Na pocztówce pokazano również młyn Petera Holzrichtera i restaurację E. Bodtkego.
ok. 1930 r.

Kierzkowo

Wieś kaszubska położona w gminie Przywidz. Dawna królewszczyzna w starostwie grodowym skarszewskim. Pocztówka przedstawia centrum wsi ze zgromadzonymi mieszkańcami.
ok. 1910 r.

Przyjaźń

Początki wsi Przyjaźń datują się na początek XIII wieku. Na pocztówce przedstawiono tzw. Pałac Kościeszy.Jego budowę ukończono 1444 i przetrwał , z licznymi przebudowaniami do dzisiaj. Obecnie, położony w urokliwym parku,pieczołowicie wyremontowany, pełni funkcje hotelarskie i gastronomiczne.
ok. 1930 r.

Sobowidz

Wybudowany w XIX wieku młyn wodny w Sobowidzu.
ok. 1910 r.

Kolbudy

Lokal K. Neubauera w Kolbudach. Na zdjęciu górnym widzimy budynek restauracji, na dolnym, ogródek letni tego lokalu.Co ciekawe Kolbudy reklamowane są tutaj jako uzdrowisko (Luftkurort).
ok. 1900 r.

Szpęgawsk

Szpęgawsk- wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim, w gminie Starogard Gdański. Na pocztówce klasycystyczny dwór z ok 1800 roku.
ok. 1930 r.

Pinczyn

Pinczyn- wieś kociewska o charakterze ulicówki, położona w gminie Zblewo. Na pocztówce przedstawiono neobarokowy kościół wybudowany w latach 1926-1927 według projektu Rogera Sławskiego. Kościół stanął na miejscu starego,drewnianego i jest siedzibą parafii pw. św. Elżbiety.
ok. 1910 r.

Grabowo

Grabowo-wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim,w gminie Bobowo. Górne zdjęcie ukazuje panoramę miejscowości. Na zdjęciach dolnych widzimy: kościół i szkołę katolicką, gospodę W. langowskiego.
ok. 1900 r.

Kłodawa

Kłodawa- wieś położona w powiecie gdańskim, w gminie Trąbki Wielkie, nad rzeką Kłodawą. Na pocztówce pokazano: zabudowania młyńskie, gospodę i budynek kościoła parafialnego pw. św. Jakuba z 1735 roku.
ok. 1900 r.

Osie

Osie- duża, gminna wieś kociewska położona w powiecie świeckim. Na pocztówce przedstawiono: budynek siedziby lokalnego stowarzyszenia rolniczego i plebanię.
1910 r.

Lubichowo

Lubichowo-wieś gminna położona w powiecie starogardzkim, na północnym skraju Borów Tucholskich. Na pionowym zdjęciu widzimy drewniany, jednonawowy kościół pw. św. Jakuba Apostoła. Świątynię wybudowano w latach 1740-1741. Istniała do1927 roku. Obok, na górnym zdjęciu, ukazano budynek drogerii J. Mechlińskiego. Poniżej panorama wsi.
ok. 1910 r.

Czarnylas

Czarnylas- jedna z najstarszych wsi na Kociewiu (pierwsze wzmianki z 1352 roku) leży w powiecie starogardzkim, w gminie Skórcz. Na górnym zdjęciu widzimy kościół wybudowany w XIV wieku. Po siedemnastowiecznych przebudowach mieszają się w nim trzy style; gotycki, barokowy i renesansowy. siedziba parafii pw. św. Andrzeja Apostoła. Na dolnych zdjęciach budynek plebanii i gospoda Nelkego.
ok. 1900 r.

Cieciorka

Cieciorka- wieś kociewska położona w gminie Kaliska.Na pocztówce szkoła prowadzona przez wspólnotę ewangelicką.
ok. 1930 r.

Tleń

Tleń- wieś położona w centrum Borów Tucholskich, w gminie Osie. Na pocztówce widzimy most nad Czarną Wodą (Wdą).
ok. 1910 r.

Szczerbięcin

Szczerbięcin- wieś kociewska położona w gminie Tczew. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą 1366 roku. Na górnej fotografii nieistniejący, osiemnastowieczny pałac w Szczerbięcinie. Na początku XX wieku mieściła się tu szkoła rolnicza dla dobrze urodzonych dziewcząt. Na zdjęciu dolnym widzimy fragment pałacowego parku.
ok. 1900 r.

Bielkowo

Bielkowo- wieś kaszubska położona w powiecie gdańskim, w gminie Kolbudy. Na pocztówce widzimy: starą papiernie(działała do1913 roku),dom towarowy Szczodrowskiego, budynek szkoły i drogę przechodzącą przez miejscowość.
ok. 1910 r.

Osie

Osie- gminna wieś kociewska położona w Borach Tucholskich, w powiecie świeckim. Na zdjęciu górnym widzimy dworzec wybudowany w latach 1905-1906 na linii kolejowej Laskowice Pomorskie-Czersk (pierwszy pociąg odjechał ze stacji 2 października 1906 roku). Na zdjęciu dolnym- most nad Czarną Wodą (Wdą), w miejscowości uzdrowiskowej Tleń leżącej nieopodal Osia.
1914 r.

Pączewo

Zdjęcie z życzeniami świątecznymi, wysłane jako pocztówka, z kociewskiej wsi Pączewo do Pelplina.
1909 r.

Bory Tucholskie

Pocztówka z serii Perlen aus der Tuchler Heide (Perły Borów Tucholskich) przedstawia idylliczny krajobraz wiejski z terenu Borów Tucholskich. Na pierwszym planie gęsi na polnej drodze.
ok. 1900 r.

Bielkowo

Bielkowo- wieś kaszubska położona w powiecie gdańskim, w gminie Kolbudy. Na pocztówce z przełomu XIX i XX wieku widzimy: papiernię, drogę przechodzącą przez miejscowość, dom towarowy Alberta Szczodrowskiego i budynek szkoły.
ok. 1900 r.

Jodłowno, Budynek Leśnictwa Lasów Królewskich

Widok na budynek (urząd) Leśnictwa Lasów Królewskich w Jodłownie (dawn. Stagenwalde) w powiecie tczewskim.
ok. 1900 r.

Kolincz

Kolincz- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Starogard Gdański, położona nad Wierzycą. Na pocztówce przedstawiono trzy widoki z miejscowości.
ok. 1910 r.

Trąbki Wielkie, Dwór

Pocztówka "Pozdrowienia z Trąbek Wielkich". Na kartce pocztowej znajduje się widok na dwór wybudowany w połowie XIX wieku. W obecnej chwili budynek jest zdewastowany i grozi zawaleniem.
ok. 1900 r.

Swarożyn, Dwór

Widok na dwór znajdujący się w Swarożynie koło Tczewa. Dwór jeszcze przed jego rozbudową.
ok. 1900 r.

Jezioro Zduńskie

Przepływowe Jezioro Zduńskie ( przepływa rzeka Szpęgawa) o powierzchni ok. 60 hektarów. W dolnej części pocztówki widzimy leśniczówkę, zwaną także Belvederem. Ulubione miejsce wycieczek mieszkańców Starogardu i Tczewa.

Informacja dotycząca plików cookies.

Informujemy, iż w celu zapewnienia prawidłowej pracy naszego serwisu oraz dostosowania go do Państwa potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies.

Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki.

Dalsze korzystanie z naszego serwisu oznacza, że użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

 Zamknij