Muzeum Pomorza
Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Województwa Pomorskiego

Zasoby, które nie zostały powiązane z mapą

Na tej stronie możesz zobaczyć eksponaty, których lokalizacja jest nieznana - pomóż nam je zlokalizować, lub eksponaty, które z różnych przyczyn nie mogą być powiązane z określonym miejscem.

ok. 1910 r.

Brak tytułu

Brak opisu
ok. 1900 r.

Suchobrzeźnica

Suchobrzeźnica- wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim, w gminie Osiek. Na pocztówce przedstawiono kolejno budynki: gospody wiejskiej, szkoły i leśniczówki.
1926 r.

Czarnocin

Czarnocin- wieś kociewska położona nad Wierzycą,w powiecie starogardzkim, w gminie Skarszewy. Na zdjęciu uczniowie miejscowej szkoły z nauczycielką Marylą Wildówną. Rok1926.
ok. 1900 r.

Nowa Wieś Rzeczna

Nowa Wieś Rzeczna- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Starogard Gdański. Miejscowość leży nad Wierzycą i jaj dopływem Piesienicą. Na pocztówce widzimy neobarokowy pałac z pierwszej połowy XIX wieku- siedzibę rodu Hertzbergów.
1920-03-28.

Pączewo, Kościół Zwiastowania NMP

Kartka pocztowa przedstawiająca widok na centrum wsi Pączewo powiat starogardzki, gmina Skórcz). Po lewej stronie widoczna wieża gotyckiego kościoła. Fotografia przedstawia żołnierzy generała Hallera powracających przez Pączewo po zaślubinach z morzem.
ok. 1910 r.

Sobowidz

Pocztówka "Pozdrowienia z Sobowidza" przedstawiająca widok na kościół (aktualnie Kościół Przemienienia Pańskiego, od 1946 roku) i młyn.
ok. 1900 r.

Sobowidz

Pocztówka przedstawiająca widok na ulicę główną w Sobowidzu. Po lewej stronie znajduje się budynek młyna. Widok na ulicę od strony kościoła.
ok. 1900 r.

Sobowidz

Sobowidz- duża wieś kociewska położona w powiecie gdańskim, w gminie Trąbki Wielkie. Na pocztówce widzimy luterański kościół, zbudowany 1843 i gruntownie przebudowany w 1864 roku. Wieża kościelna została dostawiona w roku 1898. Dzisiaj jest kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego. Poniżej widzimy hotel Waltera Bahlingera.
ok. 1910 r.

Trąbki Wielkie, Dom Handlowy

Pocztówka "Pozdrowienia z Trąbek Wielkich" przedstawiająca widok na Dom Handlowy (obecnie ulica Gdańska 2) w Trąbkach Wielkich.
ok. 1910 r.

Barłożno

Barłożno- wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim, w gminie Skórcz. Górna część pocztówki to panorama wsi z kościołem pw. św. Marcina, z przełomu XIV i XV wieku.W kościele zachowało się bogate barokowe wyposażenie. W dolnej części widzimy budynek plebani i sklep J. Rozanskiego.
ok. 1900 r.

Jezioro Zduńskie

Leżące 10 km od Starogardu Gdańskiego, przepływowe Jezioro Zduńskie (powierzchnia ok. 60 ha). Na przełomie XIX i XX częste miejsce wycieczek pieszych i rowerowych mieszkańców Tczewa i Starogardu.
1912 r.

Osieczna

Osieczna- gminna wieś z pogranicza kociewsko-borowiackiego na obszarze Borów Tucholskich. Pierwsze wzmianki o wsi z 1664 roku. Na pocztówce widoczny budynek szkoły. Dzieci z Osieczna brały czynny udział w strajku szkolnym w 1906 roku.
ok. 1920 r.

Czarna Woda

Czarna Woda- miasto na pograniczu borowiacko-kociewskim, położone w powiecie starogardzkim. Przepływa przez nie Wda (Czarna Woda). Na zdjęciu dworzec kolejowy w Czarnej Wodzie leżący na linii kolejowej Chojnice-Zblewo, oddanej do użytku w 1873 roku.
1918 r.

Sumin

Sumin- wieś kociewska położona w gminie Starogard Gdański, na Pojezierzu Starogardzkim. Na pocztówce pałac z XIX wieku, jak widać w wieku XX pełniący już funkcję szkoły. Dzisiaj w budynku działa Zespół Szkół Publicznych W Suminie.
ok. 1910 r.

Osieczna

Pocztówka z Osiecznej (Hagenort), w powiecie starogardzkim, w gminie Osieczna na trasie zawieszonej linii kolejowej nr 218 (Szlachta – Myślice). przedstawiająca widok na budynek dworca kolejowego i dom z lipami.
ok. 1910 r.

Skarszewy

Pocztówka "Pozdrowienia ze Skarszew" przedstawiająca widok na fragment miasteczka Skarszewy (Schöneck in Westpreußen). Zdjęcie zrobione prawdopodobnie w świąteczny dzień (niedziela). Na fotografii widocznie odświętnie ubrani mieszkańcy Skarszew udający się na spacer.
ok. 1900 r.

Pączewo

Pocztówka "Pozdrowienia z Pączewa" (Pączewo znajduje się w powiecie starogardzkim, w gminie Skórcz). Na pocztówce widzimy panoramę wsi, dom towarowy Komorawskiego i gotycki kościół, którego początki sięgają XIV wieku.
ok. 1910 r.

Szpęgawsk

Pocztówka "Pozdrowienia ze Szpęgawska" (niem. Spengawsken). Widok prawdopodobnie na zajazd i karczmę.
ok. 1920 r.

Zblewo

Pocztówka przedstawia widok na kościół katolicki w Zblewie (wieś gminna, położona w powiecie starogardzkim). W 1305 roku wieś była przedmiotem darowizny Wacława II dla zakonu krzyżackiego. W latach okupacji niemieckiej na terenach przylegających działała aktywnie Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski” (komenda gminna organizacji znajdowała się w Zblewie). Po II wojnie światowej w okolicach Zblewa swoją działalność prowadził oddział antykomunistycznej partyzantki Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
ok. 1930 r.

Pręgowo

Pocztówka "Pozdrowienia z Pręgowa" przedstawiająca średniowieczny (gotycki) kościół katolicki w Pręgowie , aktualnie Parafia pw. Bożego Ciała, oraz kapliczkę z NMP znajdującą się przy kościele,
ok. 1930 r.

Kłodawa

Kłodawa- wieś w powiecie gdańskim, w gminie Trąbki Wielkie. Położona jest u ujścia Styny do Kłodawy. Na pocztówce przedstawiono: sklep Dinglera, panoramę wsi i staw młyński.
ok. 1930 r.

Kłodawa

Pocztówka "Pozdrowienia z Kłodawy" przedstawiająca charakterystyczne dla tej miejscowości budynki: dom towarowy Dinglera, kościół ewangelicki (obecnie pozbawiony wieży budynek mieszkalny), kościół katolicki pw. św. Jakuba z 1735 roku.
ok. 1900 r.

Kokoszkowy, Kościół katolicki

Widok na kościół katolicki w miejscowości Kokoszkowy w powiecie starogardzkim. W 1929 roku dokonan miany nazwy miejscowości z Kokoszki na Kokoszkowy.
ok. 1900 r.

Sobowidz

Sobowidz- duża wieś kociewska położona w powiecie gdańskim, w gminie Trąbki Wielkie. Na pocztówce widzimy budynek urzędu pocztowego i sobowidzką cukrownię uruchomioną w 1881 roku.
ok. 1930 r.

Kolbudy

Panorama Kolbud- widok z okalających miejscowość wzgórz. Po lewej stronie widoczny kanał derywacyjny elektrowni, zbudowany w latach 1924-1925. Po prawej stronie stare koryto Raduni. W oddali widzimy Jezioro Kolbudzkie.
ok. 1940 r.

Pręgowo

Pręgowo- wieś położona w powiecie gdańskim, w gminie Kolbudy. Pocztówka przedstawia (od góry): przedszkole prowadzone przez NSV, budynek schroniska młodzieżowego oraz komendanturę obozu RAD.
ok. 1910 r.

Lublewo Gdańskie

Na pocztówce widzimy restaurację i sklep Hermanna Sehringa. W owalu miejscowa gorzelnia spółdzielcza.
ok. 1900 r.

Płociczno

Płociczno- wieś kociewska w gminie Kaliska. Na pocztówce widoczny budynek plebani.
ok. 1900 r.

Smoląg

Smoląg- wieś kociewska w gminie Bobowo. Na pocztówce pałac dawna własność Kalksteinów. Powojnie siedziba PGR-u.
ok. 1910 r.

Huta Kalna

Huta Kalna- wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim, w gminie Czarna Woda, w kompleksie Borów Tucholskich. Na pocztówce przedstawiono neogotycki kościół zbudowany w 1894 roku. Od 1948 świątynia jest katolickim kościołem parafialnym, pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Obok widoczny budynek plebani.
ok. 1910 r.

Brak tytułu

Brak opisu
ok. 1900 r.

Starogard Gdański

Starogard Gdański, położony nad Wierzycą, nazywany jest "stolicą Kociewia". Jest to jedno z najstarszych miast Pomorza. Siedziba powiatu starogardzkiego. Na pocztówce widzimy panoramę miejscowości z przełomu XIX i XX wieku.
ok. 1910 r.

Bielkówko

Piekarnia i cukiernia Bruno Kielmanna w Bielkówku nieopodal Kolbud.
ok. 1900 r.

Starogard Gdański

Panorama Starogardu Gdańskiego,miasta powiatowego, nazywanego stolicą Kociewia. Na pocztówce przedstawiono także kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, zbudowany w 1802 roku.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Na pocztówce widzimy budynek nowej szkoły powszechnej- ulica Chojnicka.
ok. 1930 r.

Starogard Gdański

Postój taksówek na starogardzkim rynku. Widoczny neorenesansowy ratusz z początków XIX wieku, a nad nim góruje wieża kościoła pw. św. Katarzyny.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Ulica Hallera (Bahnhofstrasse) z neogotyckim budynkiem szpitala św. Elżbiety (cofnięty, drugi po prawej).
ok. 1900 r.

Starogard Gdański

Szpital psychiatryczny w Kocborowie (dzisiaj dzielnica Starogardu), wybudowany w latach 1894-1898.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Śluza na Wierzycy. Z tyłu Baszta Gdańska i kościół św. Mateusza.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Przystań starogardzkiego Towarzystwa Wioślarskiego. Przystań zlokalizowana była na południowym brzegu Wierzycy, na zachód od Mostu Parkowego. Towarzystwo Wioślarskie powstało w 1891 roku.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Wnętrze gotyckiego kościoła pw. św. Mateusza. Kościół zbudowano w XIV wieku na fundamentach pogańskiej świątyni.
ok. 1900 r.

Starogard Gdański

Panorama Starogardu Gdańskiego. Widoczna charakterystyczna bryła kościoła św. Katarzyny.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Czternastowieczny kościół św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim-widok od rzeki Wierzycy.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Fragment północno-zachodniej części starogardzkiego rynku. Kamienica po lewej stronie i duża kamienica po stronie prawej zostały zniszczone w 1945 roku w wyniku działań wojennych.
ok. 1900 r.

Starogard Gdański

Śluza na Wierzycy. Z tyłu Baszta Gdańska i dach kościoła św. Mateusza.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Na pocztówce widzimy Hotel Czarny Orzeł (Schwarzer Adler), którego właścicielem był O. Wiartalla. Dzisiejsza ulica Hallera (dawniej Bahnhofstrasse).
ok. 1900 r.

Starogard Gdański

Zalepka na listy ze starogardzkiej stadniny. Przełom XIX i XX wieku.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Zalepka na listy Cesarskiego Urzędu Podatkowego w Starogardzie (Steuer-Amt).
1938 r.

Starogard Gdański

List handlowy nowojorskiej firmy J. J. Berliner & Staff do Fabryki Likierów Alfonsa Chmieleckiego (ul. Kościuszki 46).
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Banderolka na kabłąk butelki- Burgerliches Brauhaus (Browar Obywatelski)- między 1912 a 1920.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Banderolka na kabłąk butelki z Burgerliches Brauhaus (Browar Obywatelski)- między 1912 a 1920.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Banderolka na kabłąk butelki z Burgerliches Brauhaus (Browar Obywatelski)- między 1912 a 1920.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Nalepka na butelkę Malzbier (ciemne piwo słodowe) z Burgerliches Brauhaus (Browar Obywatelski)- między 1912 a 1920.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Etykieta na butelkę wody mineralnej produkowanej przez Burgerliches Brauhaus (Browar Obywatelski)- między 1912 a 1920.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Etykieta na butelkę lemoniady z Burgerliches Brauhaus (Browaru Obywatelskiego). Okres między rokiem 1912 a 1920.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Etykieta na butelkę lemoniady z Burgerliches Bruahaus (Browar Obywatelski)-między 1912 a 1920.
ok. 1900 r.

Starogard Gdański

Po prawej stronie, zasłonięta drzewem- Baszta Tczewska. W centrum- ewangelicki kościół św. Katarzyny. Widok znad Kanału Młyńskiego.
1906 r.

Starogard Gdański

Karta pocztowa z pieczęcią firmową starogardzkiego zegarmistrza- C. Wachsela. Obieg pocztowy z 2listopada 1906 roku.
ok. 1930 r.

Starogard Gdański

Kartka firmowa biura adwokackiego i notarialnego, prowadzonego przez Bogdana Jacobsona i Stanisława Kostkę. Siedziba firmy mieściła się w Starogardzie, przy ulicy Warszawskiej 16.
1918 r.

Starogard Gdański

Starogard Gdański- niemieccy żołnierze. Okres I wojny światowej (1918).
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Starogardzki rynek z pomnikiem cesarz Wilhelma I i neorenesansowym ratuszem z początków XIX wieku.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Starogardzki rynek- okres I wojny światowej. Pożegnanie żołnierzy z 36. Pułku Artylerii Polowej wyruszających na front.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Tzw. "Białe Koszary" zbudowane w latach 1773-1774. Od 1893 stacjonował tu dywizjon 36.Pułku Artylerii Polowej.
1915 r.

Starogard Gdański

Niemieccy żołnierze (rekruci) przed budynkiem koszar.Okres I wojny światowej.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Na pocztówce przedstawiono : panoramę miasta z kościołem św.Mateusza, budynek Starostwa i Starogardzki ratusz ze stojącym przed nim pomnikiem cesarza Wilhelma I.
ok. 1900 r.

Starogard Gdański

Widok na Chojnickie Przedmieście (Konitzer Vorstadt) od strony śluzy.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Rynek w Starogardzie- pomnik cesarza Wilhelma I przed ratuszem z początków XIX wieku.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Budynek Keiserliche Post (poczty cesarskiej) w Starogardzie Gdańskim.
ok. 1930 r.

Starogard Gdański

Jeden z budynków kompleksu szpitalnego w Kocborowie.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Widok znad kanału Młyńskiego na Basztę Tczewską i kościół św. Katarzyny.
ok. 1920 r.

Starogard Gdański

Starogard Gdański- członkowie Koła Cyklistów "Orzeł".
1925-02-02.

Storogard Gdański

Delegaci na zjazd Stowarzyszenia Psychiatrów- szpital w Kocborowie(2-3 luty 1925).
ok. 1900 r.

Starogard Gdański

Dzisiejsza ulica Hallera a dawniej Bahnhofstrasse (Dworcowa). Perspektywa od północy. Po prawej stronie fragment Baszty Gdańskiej,a dalej, szczyt kościoła św.Mateusza.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Drewniany most nad Wierzycą. W centrum neorenesansowy budynek pałacu Wiecherta z 1893 roku i zabudowania Browaru Obywatelskiego.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Druga "szkoła miejska" (podstawowa) w Starogardzie.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Kocborowo- budynek dyrekcji Zakładu dla Obłąkanych. Szpital powstał w latach 1894-1898 na obszarze prawie 300 hektarów.
1915 r.

Starogard Gdański

Baraki szpitala wojskowego w Starogardzie. Tzw. Lazareth Bahnhof wybudowano w trójkącie wyznaczonym przez linię kolejową, ul. Gdańską i ul. Skarszewską.
1939 r.

Starogard Gdański

Piłkarze i działacze Starogardzkiego Klubu Sportowego (SKS).
ok. 1910 r.

Starogard Pr. Stargard

Na pocztówce widzimy budynek powiatowej inspekcji szkolnej (odpowiednik dzisiejszego Kuratorium Oświaty).
ok. 1900 r.

Starogard Gdański

Na pocztówce widzimy piękny, neogotycki budynek Starostwa Powiatowego (Kreihaus). Zbudowany został w1990 z czerwonej cegły.

Informacja dotycząca plików cookies.

Informujemy, iż w celu zapewnienia prawidłowej pracy naszego serwisu oraz dostosowania go do Państwa potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies.

Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki.

Dalsze korzystanie z naszego serwisu oznacza, że użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

 Zamknij