Muzeum Pomorza
Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Województwa Pomorskiego

Nasze zasoby

Przeglądaj wszystkie zasoby zgromadzone w serwisie Muzeum Pomorza.

ok. 1930 r.

Gdańsk, Rybackie Pobrzeże

Widok na Rybackie Pobrzeże z Ołowianki. Pośrodku obrazu Baszta Łabędź. Na fotografii rzucające się w oczy hitlerowskie flagi.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Długi Most

Widok na Motławę od strony Targu Rybnego. Po lewej stronie Ołowianka, po prawej widok na Żuraw. W głębi Wyspa Spichrzów.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Kościół św. Mikołaja

Wnętrze kościoła św. Mikołaja w Gdańsku
ok. 1900 r.

Gdańsk, Złota Brama i Dwór Bractwa Św. Jerzego

Widok na Złotą Bramę i Dwór Bractwa św. Jerzego od strony Wieży Więziennej.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Pomnik Cesarza Wilhelma I

Pomnik Cesarza Wilhelma I. Po prawej stronie (niewidoczna na pocztówce) znajduje się Brama Wyżynna. Budynek z czerwonej cegły to nieistniejący budynek Danzigerhof, miejscu którego stoi obecnie budynek LOT. Plac na którym stał pomnik Wilhelma jest obecnie ulicą Wały Jagielońskie. Budynki po lewej stronie nie istnieją.
1920-08-02.

Gdańsk, Baszta (Brama) Stągiewna

Na pierwszym planie widoczny nieistniejący dzisiaj Most Rogoźników. Wiadomo o nim tyle, że zbudowano go po przekopaniu ramienia Nowej Motławy w 1576 roku. Był wówczas mostem drewnianym, zwodzonym. Most do połowy XIX wieku był zamykany na noc. W 1892 r. został zastąpiony konstrukcją metalową i zaczął funkcjonować jako most zwodzony z dwuklapowym przęsłem środkowym, drogowo-tramwajowy. Otwieranie mostu było możliwe ręcznie a później zastosowano elektryczny mechanizm zwodzenia mostu. Na drugim planie Baszta Stągiewna i ulica Motławska.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Żuraw

Widok na Bramę Żuraw z Ołowianki. Ponad dachami kamienic widoczne charakterystyczne wieże Kościoła Mariackiego i Ratusza Głównego Miasta.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Zielony Most

Widok na Zielony Most. Po lewej stronie obrazu Brama Zielona, po prawej Wyspa Spichrzów. W tle widoczna Brama Chlebnicka i wieża Obserwatorium (obecnie w tym budynku znajduje się Muzeum Archeologiczne.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Dom Cechu Młynarzy

Stare Miasto, widok na wyspę z Domem Cechu Młynarzy, szczytem Wielkiego Młyna i kościołem św. Katarzyny w tle.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Wielki Młyn

Widok na Wielki Młyn od strony ulicy Rajskiej.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Długie Pobrzeże i Żuraw

Widok na Długie Pobrzeże i Bramę Żuraw. Na pierwszym planie parostatek pasażerski płynący Motławą. W tle Zielony Most.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Ratusz Głównego Miasta

Widok na wieżę Ratusza Głównego Miasta z okna wieży Kościoła Mariackiego.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Rada Miasta

Na pocztówce znajduje się budynek Dowództwa Straży Pożarnej w zachodnich Prusach. Aktualnie jest to budynek Rady Miasta. Na drugim planie budynek Prokuratury Okręgowej (obecnie), w tle majaczą wieże kościoła św. Elżbiety i Dworca Głównego. Widok na obiekty z perspektywy obserwatora stojącego na skrzyżowaniu Hucisko.
ok. 1910 r.

Gdańsk, widok z ulicy Wartkiej

Widok z ulicy Wartkiej na Główne Miasto i Rybackie Pobrzeże. Na pocztówce widoczna masywna sylwetka Kościoła Mariackiego, strzelista wieża Ratusza Głównego Miasta oraz wieża kościoła św. Jana. Na Motławie cumujące kutry.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Ratusz Staromiejski i Most Chlebowy

Ratusz Staromiejski (1585-1593) i Most Chlebowy Widok z ul. Na Piaskach na Most Chlebowy i ratusz Staromiejski przy ul. Korzennej. Z prawej strony fragmencik ul. Wielkie Młyny i budynek destylarni "W. Stremlow". Pocztówka będąca przedrukiem z kalendarza "Danziger Bote" Herausgebar Carl Lange, Danzig-Oliva
ok. 1910 r.

Gdańsk, Wielka Zbrojownia

Widok na Wielką Zbrojownię (Zeughaus) z poziomu ulicy Tkackiej.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Dworzec Główny w Gdańsku

Widok na Dworzec Główny z lotu ptaka. Na pocztówce, pod zdjęciem informacja, że wykonano je z wysokości 100 metrów.
ok. 1890 r.

Gdańsk, Kościół Mariacki

Widok na Kościół Mariacki od strony ulicy Piwnej. Ciekawostka: na odwrocie pocztówki stempel z datą "27.06.1899 Danzig" odbiór "28.06.1899 Dresden"
ok. 1950 r.

Gdańsk, Wysoka Brama

Widok na Bramę Wyżynną z poziomu ulicy Wały Jagiellońskie. Na pocztówce widoczne także ruiny. Pocztówka-cegiełka "Ze Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy (S.F.O.S.) odbudujemy Warszawę i miasta polskie" Wysoka Brama została zbudowana w 1590 r na powitanie Zygmunta III.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Wały Jagiellońskie

Wały Jagiellońskie (Elisabethwall) - widok z dzisiejszego skrzyżowania Hucisko. Po prawej stronie obrazu ulica prowadząca na Targ Drzewny.
ok. 1920 r.

Gdańsk, Pokój degustacyjny

Pokój degustacyjny w restauracji "Pod Łososiem" („Der Lachs”) Restauracja mieściła się przy ulicy Szerokiej (Breitgasse 52) i została otworzona już w roku 1598.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Ratusz Głównego Miasta Gdańsk

Widok z Długiego Targu na Ratusz Głównego Miasta Gdańsk. Po środku ulicy widoczna fontanna Neptuna. Na odwrocie kartki pocztowej stempel z datą 01.07.1910
ok. 1900 r.

Gdańsk, Dwór Artusa

Na pierwszym planie widoczna fontanna Neptuna, w tle Dwór Artusa. Na odwrocie pocztówki stempel pocztowy z datą 26.07.1918
ok. 1910 r.

Gdańsk, Kościół św. Mikołaja

Kościół św. Mikołaja widziany od strony ulicy Świętojańskiej (Johannisgasse). Na pierwszym planie skrzyżowanie ulicy Świętojańskiej z ulicą Lawendową (Lawendelgasse), która biegnie w prawo między murem kościoła a widocznym fragmentem kamienicy (widzimy tam skręcający wóz konny) i ulicą Szklary (Scheibenrittergasse) odchodzącą w lewo przed widocznym po lewej budynkiem. Dziś w miejscu zabudowy po lewej jest parking i skwer między kościołem św. Mikołaja i ulicą Szeroką (Breitgasse). Na odwrocie stempel pocztowy z datą 22.12.1924. Pocztówka nadana w Warszawie.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Zielona Brama

Kamienice stojące tyłem do Motławy, a przodem do ulicy Powroźniczej. Widok obejmuje wspaniałą panoramę części Gdańska, lekko w głębi po prawej stronie widoczna Brama Zielona i Most Zielony.
ok. 1920 r.

Gdańsk, Pozdrowienia z Gdańska

Pocztówka z niemieckimi słowami "Pozdrowienia z Gdańska. Napis składa się małych żółtych kwiatków, udekorowanych dębowymi liśćmi. Na odwrocie widoczny stempel pocztowy z datą 24.02.1918
ok. 1910 r.

Gdańsk, Kościół św. Piotra i Pawła

Pocztówka przedstawia rycinę z 1686 r - kościoła św. Piotra i Pawła.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Kościół Mariacki

Widok na Kościół Mariacki, prawdopodobnie z wieży Ratusza Głównego Miasta. Pocztówka trójwymiarowa. Na odwrocie stempel pocztowy z datą 30.03.1903 r.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Kościół Mariacki

Widokówka okolicznościowa. Na kartce niemiecki napis: "Wesołych świąt Bożego Narodzenia". Na pocztówce widoczny rysunek przedstawiający Kościół Mariacki zimą.
ok. 1930 r.

Gdańsk, Kościół Mariacki

Widok z ulicy Mariackiej (Frauengasse) na Bazylikę Mariacką. Na fotografii widoczne przedproża i ludzie idący w stronę kościoła.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Wnętrze Dworu Artusa

Pocztówka przedstawia wnętrze Dworu Artusa. Po prawej stronie widoczny zielony piec kaflowy. Pocztówka pochodzi z kolekcji "Deutscher Stadte" wydawnictwa Kaphael Tuck & Sons z Berlina.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Brama Wyżynna

Pocztówka przedstawia obraz A. Roehn "Wkroczenie Napoleona do Gdańska (20 maj 1807)". Obraz znajduje się w Muzeum Wersalskim
ok. 1900 r.

Gdańsk, Pozdrowienia z Gdańska

Pocztówka "Viele Grüsse Danzig" przedstawia widoki na najważniejsze zabytki/budynki w Gdańsku. Na odwrocie karty pocztiwej pieczątka z datą 04.05.1904 r.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Kościół Mariacki

Widok na kościół Mariacki. W tle panorama miasta Gdańsk. Na pierwszym planie dachy kamienic. Prawdopodobnie widok na kościół z wieży Ratusza Głównego Miasta. Na odwrocie pocztówki pieczątka pocztowa z datą 19.12.1904 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Kościół Mariacki

Pocztówka przedstawia akwarelę malarza Bertholda Hellingratha "Jopengasse mit Miarienkirche". Uwaga: na odwrocie pocztówki widoczny znaczek pocztowy z datą 18.3.1931
ok. 1910 r.

Gdańsk, Kościół św. Bartłomieja

Pocztówka z widokiem na kościół św. Bartłomieja. Przedruk ryciny z 1686 roku.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Sień Gdańska

Obszerny hol w Nowym Domu Ławy zwany Sienią Gdańską (Danziger Diele), służył od 1901 r. jako miejsce ekspozycji różnych dzieł gdańskich rzemieślników, w sporej części pochodzące kolekcji Lessera Giełdzińskiego.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Ratusz Głównego Miasta Gdańsk

Widok z Długiego Targu na Ratusz Głównego Miasta (Rathaus) nocą. Za taksówkami widoczna fontanna Neptuna.
ok. 1930 r.

Gdańsk, Dwór Artusa - wnętrze

Dwór Artusa - sztandar z portretem króla polskiego Stanisława Augusta.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Dworzec Główny w Gdańsku

Widok na dworzec kolejowy (Hauptbahnhof) z ulicy Podwale Grodzkie. Pocztówka z minialbumu "Zehn Der schonsten ansichten von DANZIG". Auch als postkarten verwendbar.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Dwór Artusa

Pocztówka przedstawia widok na Dwór Artusa (Arturshof) z Długiego Targu. Po lewej stronie widoczna fontanna Neptuna. Pocztówka z minialbumu "Zehn Der schonsten ansichten von DANZIG". Auch als postkarten verwendbar.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Ulica Długa

Pocztówka przedstawia widok na ulicą Długą. W tle majaczy wieża Ratusza Głównego Miasta. Pocztówka z minialbumu "Zehn Der schonsten ansichten von DANZIG". Auch als postkarten verwendbar.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Targ Drzewny

Pocztówka przedstawia Targ Drzewny (Holzmarkt) z wieżą kościoła św. Katarzyny w tle. Na rondzie pomnik poległych w wojnach z Danią 1864, Austrią 1866 i Francją 1870-1871. Widok pokazuje Targ Drzewny z wylotu Targu Węglowego. Pocztówka z minialbumu "Zehn Der schonsten ansichten von DANZIG". Auch als postkarten verwendbar.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Kościół Mariacki

Widok z ulicy Piwnej na Kościół Mariacki (w tle). Na pocztówce uwiecznione bawiące się dzieci. Pocztówka z minialbumu "Zehn Der schonsten ansichten von DANZIG". Auch als postkarten verwendbar.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Brama Żuraw

Widok z Wyspy Spichrzów na Bramę Żuraw, mieszczącą się na końcu ulicy Szerokiej. Pocztówka z minialbumu "Zehn Der schonsten ansichten von DANZIG". Auch als postkarten verwendbar.
ok. 1910 r.

Gdańsk, ulica Mariacka

Widok na ulicę Mariacką (Frauengasse) w Gdańsku. Na drugim planie wieża Obserwatorium (Sternwarte), obecnie Muzeum Archeologiczne. Pocztówka z minialbumu "Zehn Der schonsten ansichten von DANZIG". Auch als postkarten verwendbar.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Długie Pobrzeże

Widok z Wyspy Spichrzów na Długie Pobrzeże (Langebruke). W tle widoczny żuraw, na pierwszym planie Motława. Pocztówka z minialbumu "Zehn Der schonsten ansichten von DANZIG". Auch als postkarten verwendbar.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Fontanna Neptuna ulica Długi Targ.

Widok na fontannę Neptuna i Długi Targ. W tle widoczny fragment Zielonej Bramy. Pocztówka z minialbumu "Zehn Der schonsten ansichten von DANZIG". Auch als postkarten verwendbar.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Ulica Mariacka i Bazylika Mariacka.

Na ulicy Mariackiej (Frauengasse). Przedproża i kamieniczki w różnych stylach (od gotyku po klasycyzm). W głębi Kościół Mariacki. Z lewej strony widoczne drzewo. Pocztówka z minialbumu "Zehn Der schonsten ansichten von DANZIG". Auch als postkarten verwendbar.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Okładka mini albumu "Danzig"

Okładka minialbumu "Zehn Der schonsten ansichten von DANZIG". Auch als postkarten verwendbar. Album składa się z dziesięciu pocztówek połączonych ze sobą.
1915-06.

Sopocka plaża

Widok na plażę z Łazienkami Północnymi. 1915.
1936-06.

Sopot, Regaty

Regaty przy brzegu Sopotu.1936 r., „Die Möwe".
1929-06.

Sopocki deptak

Najbardziej uczęszczany fragment sopockiego deptaka – pomiędzy zakładem kąpieli ciepłych a Domem Zdrojowym (budynek z arkadowymi wejściami to siedziba kasyna). W głębi – przeszklona galeria spacerowa przy molo. Wszystkie zabudowania widoczne po lewej stronie zdjęcia zostały spalone wczesną wiosną 1945 r.1929 r., Tow. Przyjaciół Sopotu.
1936-06.

Sopot, Parada jeździecka

Parada jeźdźców podczas przemarszu rozpoczynającego sopocki Tydzień Sportu (Sportwoche), który dotyczył w pierwszym rzędzie międzynarodowego tenisa, ale obejmował także: wyścigi konne, rajdy automobilowe, zawody balonowe, futbol, łucznictwo, regaty żeglarskie, wyścigi motorówek, wyścigi kajaków, zawody strzeleckie, lekkoatletyczne, kolarskie, gimnastyczne, turnieje tańca towarzyskiego...1936 r., „Die Möwe".
1936-06.

Sopot, Zwycięski automobil

Samochód z Królewca, którego właścicielka – dzięki zrobionej przez siebie kompozycji „olimpijskiej" – wygrała w 1936 r. współzawodnictwo dekoracyjne w ramach automobilowego i powozowego korsa kwiatowego. 1936 r., „Die Möwe".
1936-06.

Sopot, Kwiatowy volkswagen-garbus.

Przyozdobiony kwiatami volkswagen-garbus.1936 r., „Die Möwe".
1936-06.

Sopot, Kwiatowy samochód

Samochód przystrojony kwiatami podczas automobilowego korsa kwiatowego w lipcu 1936 r. Przejazdy najpiękniej udekorowanych czterokołowców urządzano zwykle w szczytowym dniu sopockiego Tygodnia Sportu, czyli w tzw. Wielki Czwartek (Grosser Donnerstag). 1936 r., „Die Möwe".
1936-06.

Sopot, Dziewczęta pod natryskami

Grupa dziewcząt pod natryskami w sopockim zakładzie kąpielowym (Warmbad). 1936 r., „Die Möwe".
1936-06.

Sopot, Dama i jej pies

Żywy obrazek w ramach współzawodnictwa: dama i jej pies. 1936 r., „Die Möwe".
1936-06.

Sopot, Modelka

Sopocka modelka z ażurową osłoną przeciwsłoneczną. 1936 r., „Die Möwe".
1936-06.

Sopot, Dama i jej pies

Obrazek ze współzawodnictwa pod nazwą: dama i jej pies. W ramach sopockiego Tygodnia Sportu (Sportwoche), organizowanego od 1901 r. zawsze w pierwszej połowie lipca, wymyślano wiele dyscyplin również dla osób mniej usportowionych. Społeczne komisje wybierały np. najpiękniejszy kwiat doniczkowy stawiany w oknie, najokazalszą plażową budowlę z piasku, najciekawiej udekorowany samochód czy powóz podczas korsa kwiatowego, a także najładniej zharmonizowany wygląd kobiety i jej psa. 1936 r., „Die Möwe".
1936-06.

Sopot, Zaprzęgi strusi abisyńskich

Zaprzęgi strusi abisyńskich (etiopskich) przed pokazowym wyścigiem. 1936 r., „Die Möwe".
1936-06.

Sopot, Jeździec na sopockim torze

Jeden z dżokejów i jego koń w trakcie zawodów jeździeckich. 1936 r., „Die Möwe".
1936-07.

Sopot, Dowóz statkiem koni na gonitwy

Wierzchowiec dowieziony statkiem na gonitwy w Sopocie.1936 r., „Die Möwe".
1936-06.

Sopot, Wycieczka konna

Galopada po morskich płyciznach. 1936 r., „Die Möwe".
1915-07.

Panorama Sopotu

Panorama Sopotu widziana sponad ulicy Adama Mickiewicza (Büllow Allee), wytyczonej w 1909 r.1915 r.
1935-06.

Panorama Sopotu ze Wzniesienia Strzeleckiego

Panorama Sopotu ze stoku Wzniesienia Strzeleckiego (Schützenhöhe). W centrum – gmach Gimnazjum Realnego od strony zachodniej („leśnej"). Po lewej – komin cegielni i wieża remizy strażackiej. 1935 r.
1936-06.

Sopot, „Parsifal" w Operze Leśnej

Naturalne warunki Opery Leśnej umożliwiały wprowadzanie na scenę żywych zwierząt. „Parsifal" w inscenizacji z 1936 r. „Die Möwe".
1936-06.

Sopot, Turniej tenisowy

Międzynarodowy Turniej Tenisowy w 1936 r ,,Die Möwe''.
1936-06.

Sopot, Hala Sztuki – wnętrza

Przedwojenne wnętrza Hali Sztuki (Kunsthalle) z wystawą obrazów. 1936 r., „Die Möwe".
1936-04.

Sopot, Kazimierz Papée pod Grand Hotelem

Do Grand Hotelu (Kasino Hotelu) wchodzi Kazimierz Papée – Komisarz Generalny RP w Wolnym Mieście Gdańsku (1932–1936). Czerwiec 1936 r., „Die Möwe".
1936-05.

Sopot, Oracz plaży

Powtarzane kilkakrotnie w sezonie oranie plaży w celu spulchnienia ubitego piasku, aby szybciej się nagrzewał w słońcu. 1936 r., „Die Möwe".
1936-07.

Sopot, Dzieci na plaży

Na przedwojennych sopockich plażach nawet dzieci przyodziewano w eleganckie ,szyte na miarę płaszczyki kąpielowe. 1936 r., „Die Möwe".
1936-06.

Sopot, Zawody pływackie

Boczny pomost mola. Start do wyścigu pływackiego w trakcie Tygodnia Sportu. 1936 r., „Die Möwe".
1936-06.

Sopot, Pokazy gimnastyczek

Gimnastyczki przybyłe do Sopotu na lipcowy Tydzień Sportu (Sportwoche). 1936 r., „Die Möwe".
1936-07.

Sopot, Wioślarstwo pontonowe

Rodzaj zapomnianego dzisiaj sportu plażowego – wioślarstwo pontonowe w pozycji stojącej. 1936 r., „Die Möwe".
1936-07.

Sopot, Huśtawka

Huśtawka „balansowa" w pobliżu Łazienek Północnych. Istniała jeszcze przez kilkanaście lat po II wojnie. 1936 r., „Die Möwe".
1936-07.

Sopot, Huśtawka nad wodą

Linowa huśtawka na palach wbitych w dno morskie naprzeciw Grand Hotelu (Kasino Hotelu). 1936 r., „Die Möwe".
1936-07.

Sopot, „Tratwa ślizgowa"

Jazda na „tratwie ślizgowej" (poprzedniczce nart wodnych). 1936 r., „Die Möwe".
1936-07.

Sopot, Plażowiczki na plaży przy lekturze „Die Möwe"

Plażowiczki czytające „Die Möwe" („Mewa"). Było to sopockie czasopismo ilustrowane, ukazujące się w latach 1936–1940. Fot. Hans Sönnke, 1936 r., „Die Möwe".

Informacja dotycząca plików cookies.

Informujemy, iż w celu zapewnienia prawidłowej pracy naszego serwisu oraz dostosowania go do Państwa potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies.

Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki.

Dalsze korzystanie z naszego serwisu oznacza, że użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

 Zamknij