Muzeum Pomorza
Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Województwa Pomorskiego

Nasze zasoby

Przeglądaj wszystkie zasoby zgromadzone w serwisie Muzeum Pomorza.

ok. 1900 r.

Gdańsk, Nowy - Port (Neufahrwasser)

Pocztówka w obiegu od 8 IX 1901 r. Marynarze wypływają w rejs po Zatoce Gdańskiej.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Nowy Port kanał portowy, Danzig - Neufarwasser Hafenkanal

Kanał portowy w Nowym Porcie. Widoczne statki parowe oraz łódź żaglowa. Pasażerowie zajmują miejsca na statku pasażerskim (promie?). Pocztówka w obiegu od 26 XII 1911 r.
1909 r.

Gdańsk - Siedlce (Danzig - Schidlitz), Kościół Zbawiciela (ewangelicki) na Siedlcach

Kościół ewangelicki na Siedlcach wybudowano po utworzeniu parafii ewangelickiej na Siedlcach w 1895 r. Otwarcia dokonano 17 IX 1901 r. z udziałem Augusty, żony cesarza Wilhelma II. W 1945 r. uległ zniszczeniu, pozostałości rozebrano w latach 1955 - 57. Pocztówka w obiegu od 1 III 1909 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk, ulica Kartuska

Widok na ulicę Kartuską. Pocztówka w obiegu od 12 XII 1919 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Siedlce (Danzig - Schidlitz), ogródki działkowe (Laubenkolonie)

Widok na ogródki działkowe w Gdańsku - Siedlcach. Pocztówka w obiegu od 30 IX 1917 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Siedlce (Danzig - Schidlitz), ul. Kartuska

Gdańsk - Siedlce, ul. Kartuska. Widoczny gmach ewangelickiego kościoła Zbawiciela (Heilandskirche) wybudowanego po utworzeniu parafii ewangelickiej na Siedlcach w 1895 r. Wieża kościoła wzorowana była na gdańskiej Wieży Więziennej z przedbramia ul. Długiej.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Siedlce (Danzig - Schidlitz), kościół ewangelicki Zbawiciela (Heilandkirche)

Kościół ewangelicki Zbawiciela wybudowano na Siedlcach po utworzeniu tam parafii ewangelickiej w 1895 r. Otwarcia dokonano 17 IX 1901 r. z udziałem cesarzowej Augusty, żony Wilhelma I. Zniszczony w 1945 r., rozebrano pozostałości w latach 1955 - 57.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Siedlce (Danzig - Schidlitz), ul. Kartuska

Ul. Kartuska, Gdańsk - Siedlce. Widoczne tory tramwajowe wiodące do Emaus. W perspektywie ulicy wieża kościoła ewangelickiego wybudowanego po utworzeniu na Siedlcach parafii ewangelickiej w 1895 r. Wieża ta była wzorowana na Wieży Więziennej z przedbramia ul. Długiej w Gdańsku. Kościół ten otwarto uroczyście 17 IX 1901 r. przy udziale cesarzowej Augusty, żony Wilhelma II. Zniszczony został w marcu 1945 r. , zburzono pozostałości w latach 1955 - 57. Pocztówka w obiegu od 29 VI 1902.
ok. 1910 r.

Gdańsk - św. Wojciech, kaplica św. Wojciecha

Kaplica na Wzgórzu św. Wojciecha (pod wezwaniem tego świętego) istniała już prawdopodobnie w XIV - XV. Odnowiona w 1575 r. i ponownie w 1880 r. W XIX w. otoczona cmentarzem. W 2 ej poł. XVII w. stała się celem pielgrzymek w dn. 23 IV (dzień św. Wojciecha) organizowanych przez jezuitów ze Starych Szkotów. Jednonawowa kaplica jest zbudowana w dolnej części z cegieł, w górnej - z muru pruskiego. Dach wieńczy wieżyczka. We wnętrzu ołtarz z figurą św. Wojciecha z XVIII w. Począwszy od 1956 r. na wzgórzu przy kaplicy w pierwszą niedzielę po dniu św. Wojciecha odbywają się uroczystości odpustowe.
ok. 1920 r.

Gdańsk - Orunia Park Oruński, Danzig - Ohra Hoene - Park

Fragment Parku Oruńskiego, który przez kilkaset lat stanowił wraz z dworem własność gdańskich rodów patrycjuszowskich. W 1813 r. zdewastowany. Kolejny właściciel (od 1814 r.) F. A. Th. Hoene odbudował dwór, przywrócił dawną świetność parkowi. Jego córka, Emily Hoene w 1917 r. przekazała posiadłość testamentem miastu. Miasto udostępniło park mieszkańcom. Pocztówka w obiegu od 16 VIII 1945 r.
ok. 1920 r.

Gdańsk - Orunia Park Oruński, Danzig Ohra Hoene - Park

Fragment Parku Oruńskiego, który wraz z dworem stanowił własność gdańskich rodzin patrycjuszowskich. W 1813 r. zdewastowany. Kolejny właściciel (od 1814 r.), F. A. Th. Hoene odbudował dwór, zaś park przywrócił do dawnej świetności. Jego córka, Emily Hoene w 1917 r. przekazała posiadłość testamentem miastu. Park został udostępniony mieszkańcom.
ok. 1920 r.

Gdańsk - Orunia (Danzig - Ohra), Park Oruński (Hoene Park)

Fragment Parku Oruńskiego z widocznym na zdjęciu stawem. Założenie parkowe z dworem należało przez kilkaset lat do gdańskich rodzin patrycjuszowskich. Zniszczone w 1813 r. Kolejny właściciel, F. A. Th. Hoene po 1814 r. odbudował dwór, przywrócił świetność założenia parkowego. Jego córka, Emily Hoene w 1917 r. przekazała posiadłość testamentem miastu.
ok. 1920 r.

Gdańsk - Orunia, Park Oruński (Hoene - Park)

Fragment Parku Oruńskiego. Założenie ogrodowe wraz z dworem było począwszy od XVI w. własnością gdańskich rodów patrycjuszowskich np. rodziny Czirenberg. W międzyczasie kolejni właściciele urządzili tu punkty widokowe, stawy, ścieżki. W 2 poł. XVIII w. urządzono tu ogród botaniczny z roślinnością tropikalną i śródziemnomorską. Park i dwór zniszczone w 1813 r. Kolejny właściciel Friedrich A. Th. Hoene odbudował dwór, przywrócił świetność parku. Ostatnia właścicielka - Emily Hoene przekazała w 1917 r. posiadłość miastu. Stąd przedwojenna nazwa parku: Hoene - Park.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Lipce, Karczma "Trzy Świńskie Głowy"

Karczma "Trzy Świńskie Głowy" bardzo popularna wśród gdańszczan - począwszy od 1 poł. XIX w. Początki jej sięgają 1568 r., kiedy to taką karczmę założył burmistrz gdański, Constantin Ferber na wydzierżawionych przez siebie gruntach. Jej nazwa nawiązywała do jego herbu: trzech świńskich łbów. W XIX w. urządzono wokół niej ogród dla gości, podium dla orkiestry oraz wybudowano drewnianą wieżę widokową. Kartka w obiegu od 9 VI 1898 r.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Lipce, karczma "Trzy Świńskie Glowy"

Karczma "Trzy Świńskie Łby" (budynek nie zachowany) w Lipcach przy ob. ul. Bartniczej. Jej początki sięgają 1568 r., kiedy to burmistrz gdański, Constantin Ferber wydzierżawił teren i wybudował karczmę. Nadał jej nazwę nawiązującą do swego herbu: trzech świńskich łbów. W XIX w. istniała tam ogólnodostępna gospoda, wokół której urządzono ogród dla gości z podium dla orkiestry oraz wybudowano drewnianą wieżę widokową. Miejsce bardzo popularne wśród gdańszczan.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Łostowice

Zagroda wiejska w Łostowicach, które dopiero w 1973 r. zostały włączone do Gdańska, jako dzielnica miasta. Pierwsza wzmianka o wsi o tej nazwie pojawia się w 1334 r.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Łostowice

Pocztówka czteroobrazkowa przedstawiająca trzy pensjonaty oraz wiejską drogę (na czwartym obrazku) oferujące pokoje gościnne na terenie gminy wiejskiej Łostowice. Była to wieś, po raz pierwszy wzmiankowana w 1334 r., włączona w granice administracyjne Gdańska dopiero w 1973 r. Pocztówka w obiegu od 09 IX 1904 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Kosciół Zbawiciela (Salvatorkirche) ul. Zaroślak (Petershagen)

Nieistniejący kościół Zbawiciela (ewangelicki) na Zaroślaku Wewnętrznym, bezpośrednio nad Kanałem Raduni, na wprost mostu przerzuconego przez kanał. Kościół wybudowany w latach 1695 - 97 przez Bartela Ranischa z wieżą zegarową od strony wschodniej i prezbiterium skierowanym na zachód. Jednonawowy, w konstrukcji szkieletowej. Miał cechy budowli barokowej, po przebudowie w XIX w. nadano mu cechy nawiązujące do gotyku. Zburzony w marcu 1945 r. Pozostała tylko podstawa wieży. Przez jakiś czas mieścił się w niej butik "Stary Dzwon".
ok. 1910 r.

Gdańsk, kościół Zbawiciela (Salvatorkirche) na Zaroślaku (Petershagen).

Ewangelicki kościół Zbawiciela na Zaroślaku Wewnętrznym wybudowany w konstrukcji szkieletowej w latach 1695 - 97 przez Bartela Ranischa, nad Kanałem Raduni, na wprost mostu przerzuconego przez kanał. Jednonawowy, początkowo miał cechy barokowe, po przebudowie w XIX w. nadano mu cechy nawiązujące do gotyku. Zburzony w marcu 1945 r. Zachowała się podstawa wieży, w której przez jakiś czas mieścił się butik "Stary Dzwon".
ok. 1900 r.

Pamiątka poświęcenia sztandaru Stowarzyszenia Kombatantów z Oruni

Pamiątka poświęcenia sztandaru Stowarzyszenia Kombatantów z Oruni. Pocztówka w obiegu od 10 VI 1900 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Zaroślak (Petershagen)

Kamienica wzniesiona nad samym Kanałem Raduni (na zdjęciu widoczny most łączący oba brzegi Kanału) przy ul. Zaroślak.
ok. 1910 r.

Gdańsk Emaus, Kościół św. Franciszka

Katolicki kościół św. Franciszka przy ul. Kartuskiej 186. Ceglana, trójnawowa bazylika transeptowa została wybudowana dla okolicznych katolików w latach 1904 - 06 wg. proj. Augusta Menkena z Berlina. Prezbiterium umieszczono od wschodu, wieżę (usytuowaną asymetrycznie - od zachodu). Pierwotnie wieża miała wysokość 57 m (po odbudowie po II wojnie światowej wieża ma 49 m wysokości).
ok. 1910 r.

Gdańsk, kościół Menonitów (Mennonitenkirche)

Podnóże Biskupiej Górki wraz z Kanałem Raduni na pierwszym planie oraz dawnym kościołem Menonitów wzniesionym w latach 1817 - 19 przez budowniczego miejskiego Brettschneidera. Obecnie gospodarzem świątyni jest Kościół Zielonoświątkowy.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Kanał Raduni.

Kamienica nad Kanałem Raduni. Na pierwszym planie most łączący oba brzegi Kanału Raduni.
ok. 1900 r.

Gdańskie Towarzystwo Przyrodolecznictwa

Ogród Familijny jako inicjatywa Gdańskiego Towarzystwa Przyrodolecznictwa, które propagowało korzystanie ze świeżego powietrza, światła słonecznego ("kąpiele słoneczne") itp. Pocztówka w obiegu od 27 V 1907 r.
ok. 1900 r.

Gdańsk

Żołnierze niemieckiej piechoty na placu przed budynkiem koszar. Pocztówka w obiegu od 7 XI 1910 r.
ok. 1930 r.

Gdańsk, Cygańska Góra (Zigankenberg)

Cygańska Góra (Zigankenberg) strefa krawędziowa Wysoczyzny Gdańskiej na Suchaninie. Na zdjęciu pokazano budowę w dwudziestoleciu międzywojennym, ulicy Powstańców Warszawskich (do 1945 r. Heinrich - Scholtz - Weg). Były to ceglane modernistyczne czynszowe domy kryte karpiówką. Planów poprowadzenia tamtędy linii tramwajowej nie zrealizowano.
1905 r.

Gdańsk, Biskupia Górka (Bischofsberg)

Koszary na Biskupiej Górce wybudowano w latach 1827 - 33. Stacjonowały tu 2 - 3 kompanie piechoty. Ponadto budynki pełniły funkcje administracyjne i gospodarcze (np. znajdowała się tu pralnia garnizonowa). W 1939 r. przetrzymywano tu obrońców Westerplatte i Poczty Polskiej. Na zdjęciu widoczny fragment budynku koszar wraz z placem musztry oraz budynek kasyna oficerskiego. Pocztówka w obiegu od 24 X 1910 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Zaroślak (Petershagen)

Widok na Zaroślak oraz Biskupią Górkę. Na zdjęciu widoczne są wzniesione wzdłuż Kanału Raduni eklektyczne kamienice (przy ul. Zaroślak) z budynkiem ewangelickiego kościoła Zbawiciela. Kościół ten zbudowano w latach 1695 - 97 (budowniczy Bartel Ranisch) w stylu barokowym; po przebudowie w XIX w. nadano mu cechy nawiązujące do gotyku. Budowla jednonawowa, szkieletowa, z wieżą od strony wschodniej, z prezbiterium skierowanym na zachód. Zburzony w marcu 1945 r. , zachowała się jedynie podstawa wieży, w której przez jakiś czas mieścił się butik "Stary Dzwon". Pocztówka w obiegu od 27 XI 1913 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Górki Wschodnie, Jezioro Ptasi Raj (Messinasee)

Jezioro Ptasi Raj (do 1945 r. Messinasee) - na terenie Rezerwatu Ptasi Raj. Dawna nazwa pochodzi od hiszpańskiego statku "Messina", który utknął tu na mieliźnie. Oddzielone od Zatoki Gdańskiej Mierzeją Messyńską, zaś od Wisły Śmiałej kamienną groblą (Grobla Sobieszewska) liczącą 1 km. Zdjęcie pochodzi z kalendarza "Danziger Bote".
ok. 1900 r.

Gdańsk - Górki Zachodnie

Chaty rybackie w zimowej scenerii w Górkach Zachodnich.
ok. 1910 r.

Mikoszewo (Nickelswalde), punkt widokowy

Schody prowadzące na szczyt punktu widokowego w Mikoszewie, na którym ustawiono obelisk upamiętniający pobyt w tym miejscu księcia Albrechta Hochenzollerna w 1895 r. (po otwarciu przekopu Wisły). Pocztówka w obiegu od 6 VII 1914 r.
ok. 1910 r.

Mikoszewo (Nickelswalde)

Pozdrowienia z Mikoszewa. Pocztówka trójobrazkowa przedstawiająca różne interesujące miejsca (i ważne dla turysty): pensjonat Hannmann, przystań promową oraz plażę z łodziami i rozwieszonymi sieciami rybackimi. Pocztówka w obiegu od 26 VIII 1944 r.
ok. 1900 r.

Mikoszewo (Nickelswalde)

Pocztówka trójobrazkowa przedstawiająca interesujące miejsca w Mikoszewie - wsi znajdującej się tuż za przekopem Wisły dokonanym w 1895 r. Na pocztówce pokazany jest punkt widokowy z obeliskiem upamiętniającym pobyt w Mikoszewie księcia Albrechta Hohenzollerna, pensjonat oraz budynek obsługujący przeprawę promową przez przekop Wisły.
ok. 1900 r.

Mikoszewo (Nickelswalde)

Pocztówka czteroobrazkowa pokazująca różne miejsca w Mikoszewie atrakcyjne z punktu widzenia turystycznego, m. in. punkt przeprawy promowej, przystań rybacką, pensjonat z pokojami do wynajęcia.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), plaża (Strandbild)

Pocztówka przedstawia kuracjuszy wypoczywających na plaży w kąpielisku Stogi.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude)

Pamiątka z pobytu w Gdańsku - Stogach 2 VII 1916 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), Pusty Staw (Heidsee)

Fragment jeziora Pusty Staw w Gdańsku Stogach, w pobliżu którego wybudowano pierwsze założenie kuracyjne. Jedną z atrakcji dla kuracjuszy była przystań dla łódek oraz drewniany zamek - atrakcja dla dzieci.
ok. 1930 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), łaźnia na plaży (Badeanstalt)

Kąpielisko Stogi. Kuracjusze wypoczywają na plaży. Widoczny budynek łaźni (łazienek).
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), Albrechts Hotel

Albrechts Hotel - jeden z hoteli w kąpielisku Stogi, któy oferował pokoje dla gości. Pocztówka w obiegu od 21 V 1926 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), jezioro Pusty Staw (Heidsee)

W 1897 r. właścicielem zespołu kuracyjnego przy Pustym Stawie w Gdańsku - Stogach został Eugen Manteuffel, który wybudował nowe obiekty dla kuracjuszy, m. in. widoczny na zdjęciu drewniany zamek (na jeziorze Pusty Staw) - atrakcja dla dzieci.
1897 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude)

Pozdrowienia ze Stogów. Pocztówka kulkuobrazkowa przedstawiająca różne interesujące miejsca, które można było zobaczyć w kurorcie Stogi. Należał do nich kurort wybudowany w pobliżu jeziora Pusty Staw, w tym przystań dla łódek na tym jeziorze. Kuracjusze mogli także spędzać czas wypływając w rejs po Bałtyku oraz zajrzeć do miejscowego kościoła. Pocztówka w obiegu od 30 IX 1897 r.
ok. 1930 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), Hala Plażowa (Strandhalle)

Hala Plażowa (nie odbudowana po II wojnie) w kąpielisku Stogi wybudowana w 1920 r. , rozbudowana w 1926 r. W części parterowej mieściła restaurację z widokiem na morze. Znajdowały się w niej także pokoje do wynajęcia. Pocztóka w obiegu od 23 V 1937 r.
1905 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude)

Plaża na Stogach. Widoczni odpoczywający rybacy.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), jezioro Pusty Staw (Heidsee)

Fragment jeziora Pusty Staw, w pobliżu którego powstało pierwsze założenie kuracyjne. Na jeziorze wybudowano przystań dla łódek; nad brzegiem jeziora rozpościerał się ogród kuracyjny.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), kawiarnia "Park - Cafe"

Jedna z kawiarni (z częścią ogrodową) w ówczesnym kurorcie w Gdańsku - Stogach. Budynek przetrwał wojnę. Pocztówka w obiegu od 5 IX 1927 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), plaża z łazienkami dla kobiet (Strand mit Damenbad)

Plaża w kąpielisku Stogi. Na plaży łódki, liczni kuracjusze, a na dalszym planie budynki łazienek dla kobiet.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), Pusty Staw (Heidsee)

Fragment jeziora Pusty Staw w Gdańsku - Stogach, w pobliżu którego powstało pierwsze założenie kuracyjne. Na zdjęciu pokazana jest restauracja Manteuffela , właściciela kurortu na przełomie XIX i XX w. Przy przeciwległym brzegu przystań dla łódek, którymi kuracjusze odbywają wycieczki po jeziorze.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), kąpielisko (Ostseebad)

Jedna z ulic w Gdańsku - Stogach. Budynki widoczne na zdjęciu to prawdopodobnie wille z pokojami do wynajęcia. Pocztówka w obiegu od 25 XI 1915 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), Pusty Staw (Heidsee)

Na zdjęciu widoczny fragment jeziora Pusty Staw, w pobliżu którego powstało pierwsze założenie kuracyjne. Wśród atrakcji dla kuracjuszy była przystań nad tym jeziorem, ogród kuracyjny oraz drewniany zamek dla dzieci - widoczny na przeciwległym brzegu jeziora.
ok. 1930 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), Hala Plażowa (Strandhalle)

Restauracja znajdująca się w obrębie nowej Hali Plażowej wybudowanej w 1920 r.(i rozbudowanej w 1926 r.). Miała ona 2 przeszklone skrzydła, tarasy; mieściła kawiarnię, hotel, restaurację z widokiem na morze oraz ogród kuracyjny. Obiekt ten został zniszczony w 1945 r. i nie odbudowany.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), Pusty Staw (Heidsee)

Fragment jeziora Pusty Staw w Gdańsku - Stogach, przy którym znajdował się najstarszy zespół kuracyjny, m. in. Dom Zdrojowy.
ok. 1900 r.

Fritz Poguttke nad Pustym Stawem w Gdańsku - Stogach

Pocztówka nawiązuje do postaci Fritza Jaenicke (1885 - 1945) gdańskiego architekta i rysownika, autora żartobliwych felietonów, które pisywał gdańską gwarą jako "emeryt Poguttke" w "Danziger Neuchste Nachrichten".
ok. 1930 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude)

Plaża na Stogach w dwudziestoleciu międzywojennym. Plażowicze wypoczywają w modnych wtedy wiklinowych koszach. Pocztówka w obiegu od 24 V 1941 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), droga na plażę

Piaszczysta droga przez las porastający wydmy, wiodąca na plażę. Kuracjusze podążają tamtędy, by wypoczywać na plaży.
1900 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), nadbałtyckie kąpielisko (Ostseebad)

Pocztówka trójobrazkowa przedstawiająca różne atrakcje turystyczne w dawnym kurorcie w Gdańsku - Stogach. Pokazana jest przystań dla łódek na jeziorze Pusty Staw (przy którym znajdował się m. in. Dom Zdrojowy), przystań na plaży oraz przystań promowa (znajdowała się w okolicy ob. ul. Tamka) na Martwej Wiśle. Pocztówka w obiegu od 1 VIII 1903 r.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), Willa "Gertrud" (Villa "Gertrud")

Kurort w Gdańsku - Stogach. Pocztówka przedstawia jedną z tamtejszych willi (Willę "Gertrud") z pokojami do wynajęcia oferowanymi kuracjuszom.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), Pusty Staw (Heidsee)

Kurort w Gdańsku - Stogach - założenie wybudowane w pobliżu jeziora Pusty Staw przez nowego właściciela, jakim był od 1897 r. E. Manteuffel. Na pocztówce widoczna jest przystań dla łódek. Pocztówka w obiegu od 31 V 1907 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), droga na plażę

Piaszczysta droga wiodąca przez las porastający wydmy na plażę. Kuracjusze podążają tą drogą, by wypoczywać nad brzegiem morza. Pocztówka w obiegu od 26 VII 1919 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), Kapielisko (Ostseebad)

Kąpielisko w Gdańsku - Stogach: plaża, na której wypoczywają kuracjusze. Wielu z nich korzysta z modnych wtedy koszy wiklinowych, niektórzy odbywają rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej żaglówkami.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), jezioro Pusty Staw (Heidsee)

Kurort w Gdańsku - Stogach. Atrakcje dla kuracjuszy zlokalizowane tuż nad jeziorem Pusty Staw - przystań dla łódek oraz drewniany zamek dla dzieci. Kuracjusze pływają po jeziorze na łódkach.
ok. 1920 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), Hala Plażowa (Strandhalle)

Hala Plażowa wybudowana ponownie (na miejscu starszego obiektu) w 1920 r. (rozbudowana w 1926 r.) w pobliżu plaży w Gdańsku - Stogach. Na tej pocztówce widoczny jest przez las porastający wydmy oraz wagon tramwajowy DES AG serii Heubuder Danziger Waggon Fabrik-1927
1908 r.

Gdańsk

Pozdrowienia z Gdańska. Pocztówka przedstawia rybaków w łodziach na wodach Zatoki Gdańskiej. Pocztówka w obiegu od 2 IX 1908 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), Pusty Staw (Heidsee)

Celebrowanie "Grossen Donnerstag" na jeziorze Pusty Staw w Gdańsku - Stogach. Raz do roku odbywał się festiwal kwiatów na łodziach. Wybierano najładniej udekorowaną łódź.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), Nadbałtyckie kąpielisko (Ostseebad)

Pozdrowienia z nadbałtyckiego kąpieliska w Gdańsku - Stogach. Kuracjusze czekają przy łodziach na plaży. Prawdopodobnie wybierają się w rejs po Zatoce Gdańskiej.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), Hala Plażowa (Strandhalle)

Gdańsk - Stogi, widoczna promenada biegnąca wzdłuż plaży i dochodząca do Hali Plażowej (obiekt nie istniejący), której właścicielem był Alfred Grabow. Na pocztówce podany numer telefonu do właściciela. Pocztówka w obiegu od 24 VIII 1928 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), przystań promowa

Gdańsk - Stogi, przystań promowa, rejon ob. ul. Tamka. Komunikacja promowa funkcjonowała sezonowo. Dochód ze sprzedaży pocztówki zasilił fundusz Provinzialverein vom Roten Kreuz
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), droga na plażę

Gdańsk - Stogi. Droga wiodąca przez las na plażę. Pocztówka w obiegu od 19 VII 1925 r.
ok. 1920 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), Hala Plażowa (Strandhalle)

Gdańsk - Stogi, Hala Plażowa (wybudowana w 1920 r. i rozbudowana w 1926 r.). Kuracjusze zmierzają w kierunku Hali Plażowej od pętli tramwajowej. Widoczna na parterze Hali restauracja z widokiem na morze. Hala Plażowa została zniszczona w 1945 r. i nie została odbudowana.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), plaża

Fragment plaży w Gdańsku - Stogach. Kuracjusze wypoczywają na plaży.
ok. 1930 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), Hala Plażowa

Taras z restauracją należący do Hali Plażowej w Gdańsku - Stogach. Nową Halę Plażową wzniesiono w 1920 r. (rozbudowana w 1926 r.). Miała ona 2 przeszklone skrzydła, kawiarnie, restaurację z widokiem na morze, tarasy. Przylegał do niej ogród dla kuracjuszy. Obiekt zniszczony w 1945 r. i nieodbudowany.
ok. 1930 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), plaża

Fragment plaży w Gdańsku - Stogach. Kuracjusze wypoczywają na plaży, niektórzy kąpią się w morzu. W głębi, za pasem wydm widoczna jest Hala Plażowa wybudowana w 1920 r. , rozbudowana w 1926 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), Pusty Staw (Heidsee)

Gdańsk - Stogi. Obchody jakiegoś święta na jeziorze Pusty Staw.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi, plaża

Plaża w Gdańsku - Stogach widoczna z lotu ptaka. Pocztówka w obiegu od 9 III 1931 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Hebude), fragment jeziora

Gdańsk - Stogi. Zabudowa nad Gniłą Łachą.
ok. 1920 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), plaża

Kuracjusze na plaży w Gdańsku - Stogach.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), przystań promowa (Dampfer - Anlegestelle)

Przystań promowa w Gdańsku - Stogach, rejon ob. ul. Tamka. Obok zapewne budynek pensjonatu.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), kurort

Widok na fragment Stogów z lotu ptaka. Widoczne budynki należące do założenia kuracyjnego zlokalizowanego przy Pustym Stawie (Heidsee).
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), kurort

Pocztówka czteroobrazkowa, przedstawiająca rożne interesujące miejsca należące godne do odwiedzenia w czasie pobytu w Gdańsku - Stogach. Jest tam pokazany fragment plaży, przystań wraz z zamkiem (atrakcją dla dzieci) nad jeziorem Pusty Staw oraz restauracja.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), plaża

Plaża w Gdańsku - Stogach. Widoczni kuracjusze, którzy wracają lub szykują się do rejsu łódkami po wodach Zatoki Gdańskiej.

Informacja dotycząca plików cookies.

Informujemy, iż w celu zapewnienia prawidłowej pracy naszego serwisu oraz dostosowania go do Państwa potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies.

Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki.

Dalsze korzystanie z naszego serwisu oznacza, że użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

 Zamknij