Muzeum Pomorza
Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Województwa Pomorskiego

Nasze zasoby

Przeglądaj wszystkie zasoby zgromadzone w serwisie Muzeum Pomorza.

ok. 1930 r.

Gdańsk, Neptun

Nocny widok na Długi Targ i Neptuna.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Długie Pobrzeże i Żuraw

Widok na Motławę, Żurawia i Długie Pobrzeże. Motławą płynie łódź z pasażerami.
ok. 1930 r.

Gdańsk, Krowi Most i Wyspa Spichrzów

Widok na Most Krowi i Wyspę Spichrzów. Po Motławie płynie statek transportujący towary. Pocztówka pochodzi z kalendarza pocztówkowego "Danzig im Bild" na rok 1961.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Mariacka

Pocztówka przedstawiająca ulicę Mariacką (polska przedwojenna nazwa to ulica Panieńska).
1893 r.

Gdańsk, Złota Brama i ulica Długa

Widok na ulicę Długą w Gdańsku, zwieńczoną Złotą Bramą. Na ulicy widzimy codzienny gwar, załatwiających różne sprawy przechodniów i dorożki. Przez środek ulicy biegną tory tramwajowe. Karta pochodzi z zestawu pocztówek zawierającego zdjęcia Gdańska i Sopotu wykonane w 1890 roku.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Ogarna 10, 11 i 12

Kamienice przy ulicy Ogarnej, pod nr. 11 i 12 od około 1629 roku funkcjonowały duży (nr 12) i mały (nr 11) dom cechu browarników. Po II Wojnie Światowej odbudowano mały dom browarników, obecnie w kamienicy mieści się restauracja Kresowa, wcześniej restauracja Wileńska.
1929 r.

Sopot, Na molo w Sopocie

Spacerowicze na molo w Sopocie.
1955-03-02.

Gdynia, M/s Beniowski

Zdjęcie przedstawia stojącą kobietę na nabrzeżu w Gdyni, za nią stoi statek m/s "Beniowski". Był to pasażerski statek żeglugi przybrzeżnej o tonażu 1912 BRT. Statek przed wojną nazywał się "Kaiser", Polska otrzymała go jako reparację wojenną. Od 1949 roku był używany jako internat Szkoły Morskiej. Oficjalne zezłomowany w 1954 roku.
1939-09.

Gdańsk, Niemieckie, nazistowskie dekoracje

Udekorowana nazistowskim symbolami ulica Wartka. Dekoracje były przygotowane na wizytę Adolfa Hitlera 19 września 1939 roku.
1939-09.

Gdańsk, Wieszanie proklamacji przyłączenia Gdańska do Rzeszy

Niemcy wieszają proklamację gauleitera Alberta Forstera mówiącą o przyłączeniu Gdańska do III Rzeszy.
ok. 1950 r.

Gdańsk, Destylarnia Smoły na Oruni

Brama wjazdowa do Destylarni Smoły na Oruni. Destylarnia podlegała od 4 czerwca 1945 roku Zjednoczeniu Przemysłu Koksochemicznego w Zabrzu - Biskupcach. W 1947 roku pojawiły się plotki, które zapowiadały przejęcie zakładu przez Zarząd Miejski w Gdańsku. Plotka ta została zdementowana notką prasową w "Dzienniku Bałtyckim".
ok. 1950 r.

Sopot, Żaglówki przy Molo w Sopocie

Widok z sopockiego mola na przycumowane żaglówki. W oddali widoczne zabudowania Sopotu.
1939-09.

Gdańsk, Uroczystości na pokładzie Schleswig Holstein

Uroczystości na pokładzie Schleswig Holstein, które odbyły się podczas wizyty Adolfa Hitlera po zdobyciu Westerplatte.
ok. 1930 r.

Rokitnica, Dom podcieniowy w Rokitnicy

Dom podcieniowy w Rokitnicy koło Pruszcza. Na pierwszym planie dom, a w oddali kościół ewangelicki w Rokitnicy. Kościół uległ zniszczeniu podczas II Wojny Światowej w latach 60 został ostatecznie rozebrany.
ok. 1930 r.

Dublewo Płonina

Dublewo (Dubbashaken)- część wsi Płonina położonej na Żuławach Wiślanych, w gminie Sztutowo, nad Szkarpawą. Na pocztówce widzimy łodzie rybackie na na brzgu Zalewu Wiślanego.
ok. 1930 r.

Tuja

Tuja (Tiege)- wieś położona na obszarze Żuław Malborskich, w gminie Nowy Dwór. Na pocztówce widzimy zabudowania gospodarskie (stodołę) z charakterystycznym dla tych terenów podcieniem.
ok. 1930 r.

Gdańsk, Kościół Mariacki

Wnętrze kościoła Mariackiego w Gdańsku.
ok. 1950 r.

Gdańsk, Kościół św. Katarzyny

Rysunek wnętrza Kościoła św. Katarzyny. Stan powojenny, po przejściu Armii Czerwonej.
1978 r.

Starogard, Park Miejski

Park Miejski w Starogardzie. Widoczne drzewa nad rzeką Wierzyca. Rzeką płynie kajak.
1927 r.

Gdańsk, Inauguracja synagogi we Wrzeszczu

Inauguracja synagogi we Wrzeszczu. Uroczyste otwarcie nastąpiło w niedzielę 25 września 1927 roku. Wówczas uroczyście wniesiono nowe zwoje Tory. Na uroczystości obecni były władze Gminy Synagogalnej, prezydent policji, senatorzy Wolnego Miasta Gdańska, nowe kierownictwo Synagogen-Verein: przewodniczący Richard Heidenfeld i zastępca przewodniczącego Moritz Gelhar. Modlitwy prowadził rabin Dawid Weiss oraz Jakow Meir Sagalowicz, który odmówił modlitwę w języku hebrajskim.
1939-09.

Gdynia, Zniszczone budynki na Oksywiu

Dom na Oksywiu uszkodzony w czasie kampanii wrześniowej.
1939-09.

SMS Schleswig-Holstein ostrzeliwuje Oksywie

SMS Schleswig-Holstein ostrzeliwuje port na Oksywiu.
1939-09.

Gdynia, Zniszczenia w na Oksywiu

Domy na Oksywiu uszkodzone w czasie kampanii wrześniowej.
ok. 1920 r.

Bogatka, Kościół Ewangelicki

Widok na nieistniejący obecnie kościół ewangelicki w Bogatce (Reichenberg, Danziger Niederung). Kościół został zniszczony podczas działań wojennych w 1945 roku. Kartka pochodzi z kalendarza pocztówkowego na rok 1961 "Danzig im Bild"
1939-09.

Polski jeniec wojenny

Polski jeniec wojenny, prawdopodobnie z Gdyni stojący na byłej granicy pomiędzy Polską (Kolibki), a Wolnym Miastem Gdańsk. Widoczne budynki graniczne.
ok. 1910 r.

Nowe Neunburg

Nowe- miasto nad Wisłą w powiecie świeckim. Skład mebli Reinholda Hundsdorffa- Nowe, ulica Klasztorna 20.
ok. 1930 r.

Palczewo

Palczewo (Palschau)- wieś położona na terenie Żuław Wiślanych, w powiecie nowodworskim, w gminie Ostaszewo. Na pocztówce widzimy piękny, niestety niezachowany do dzisiaj, dom podcieniowy rodziny Claassen. Dom pochodził z końca XVIII wieku.
1923 r.

Gdańsk, Samolot na lotnisku

Samolot AEG J.II należący do Deutsche Luft-Reederei na lotnisku we Wrzeszczu. W wejściu do kabiny siedzi mężczyzna w okularach. Samolot rozbił się 4.11.1924 na trasie Malbork - Gdańsk, 500 m przed lotniskiem we Wrzeszczu, 4 osoby zginęły.
ok. 1910 r.

Gdańsk, przystań w Nowym Porcie.

Przystań pasażerska w Nowym Porcie przy nieistniejącej części ulicy Starowiślnej (Weichselstrasse). W głębi widoczna wieża Twierdzy Wisłoujście.
1925 r.

Gdańsk, Urząd Emigracyjny w Nowym Porcie

Pracownicy przed Urzędem Emigracyjnym w Nowym Porcie. Pracownicy prawdopodobnie byli zakwaterowani w Urzędzie Emigracyjnym. Od lewej do prawej: Klassa Teofil Gosch, Jan Waśkowski, August Żurawski, Bernard Milewski i niezidentyfikowany mężczyzna.
ok. 1950 r.

Dzierżążno

Budynki szpitala dla dzieci w Dzierżążnie koło Kartuz. Powstał zaraz po wojnie z inicjatywy Szwedzkiego Czerwonego Krzyża. Kompleks zaprojektował Mats Linnman. W jego skład wchodziły 34 budynki. Jednocześnie mogło tu przebywać ok. 600 dziecięcych pacjentów (głównie chorych na gruźlicę).
ok. 1910 r.

Gdańsk, Ulica Karpia

Ulica Karpia (Karpfenseigen) z domkami rybaków. Po lewej kasztany nad Kanałem Raduni. Dziś w miejscu ulicy pozostał jedynie chodnik nad kanałem.
ok. 1920 r.

Gdańsk, Stowarzyszenie Rheinländer (Nadrenii)

Członkowie stowarzyszenia Rheinländer w przebraniu na schodach Ratusza Głównego Miasta. Stowarzyszenie Rheinländer dbało o zachowanie i utrzymywanie rytuałów (Nadreńskich) obchodzenia karnawału. Były to m.in. palenie słomianych kukieł, toczenie płonącego koła z góry w dolinę czy karnawałowa kąpiel na czczo w celach zdrowotnych.
1900 r.

Gdańsk, Księżniczka "Elsa" z Gdańska

Pocztówka wydana ku pamięci najmniejszej damy na świecie. (Zum Andenken an die Kleinste Dame der Welt. Prinzessin "Elsa" Aus Danzig.Ksieżniczka "Elasa" z Gdańska była ówczesna celebrytką.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Plaża w Brzeźnie

Plaża w Brzeżnie, widoczne kosze plażowe, osoby zażywające kąpieli słonczej i morskiej. W oddali widoczne zabudowania Brzeźna.
ok. 1890 r.

Gdańsk, Widok na nabrzeże portowe w Nowym Porcie.

Widok z nabrzeża na Westerplatte na nabrzeże portowe w Nowym Porcie. Widoczna łódka wycieczkowa i statki przy nabrzeżu. Obieg 1899 rok.
ok. 1910 r.

Gdańsk

Cesarz Wilhelm II na czele Brygady Huzarów Przybocznych, podczas obchodów stulecia utworzenia obu pułków wchodzących w skład tej jednostki.
ok. 1950 r.

Motława i Długie Pobrzeże

Widok z Wyspy Spichrzów na Motławę i Długie Pobrzeże oraz ruiny Miasta Gdańsk.
1931-08.

Gdańsk, Okręt szkoleniowy SV Amerigo Vespucci

Włoski żaglowiec szkoleniowy SV Amerigo Vespucci (zbudowany 1931) włoskiej marynarki wojennej, zacumowany przy nabrzeżu Danziger Waggonfabrik AG (Stocznia Północna). SV Amerigo Vespucci pływa po dziś dzień jako jednostka szkolna włoskiej Marina Militare. Widok od rufy.
1931-09.

Gdańsk, Włoski żaglowiec szkoleniowy SV Amerigo Vespucci

Włoski żaglowiec szkoleniowy SV Amerigo Vespucci (zbudowany 1931) włoskiej marynarki wojennej, zacumowany przy nabrzeżu Danziger Waggonfabrik AG (Stocznia Północna). SV Amerigo Vespucci pływa po dziś dzień jako jednostka szkolna włoskiej Marina Militare.
ok. 1950 r.

Gdańsk, Dwór Artusa

Kartka pocztowa przedstawia front zniszczonego działaniami wojennymi budynku Dworu Artusa. Teren wokół budynku został już uporządkowany. W sąsiadujących z dworem kamienicach brak okien. Brak też fontanny Neptuna.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Plaża na Westerplatte

Plaża na Westerplatte, widok w kierunku Martwej Wisły.
ok. 1930 r.

Gdańsk, Twierdza Wisłoujście

Pocztówka przedstawia widok na Twierdzę Wisłoujście. Pod zdjęciem napis: "Die alte Festung Weichselmunde"
ok. 1900 r.

Gdańsk, Pamiątka 5 Pułku Grenadierów im. Króla Fryderyka I

Pamiątkowa pocztówka 5 Pólku Grenadierów im. Króla Fryderyka I (4 Wschodniopruski) Nr 5. Na naramienniku jest monogram króla FRI - Eryderyk I Rex. Pod spodem napis. Pozdrowienia z Garnizonu Gdańsk.
1900 r.

Pozdrowienia z Gdańska

Okazjonalna pocztówka z :pozdrowieniami z Gdańska. Takie pocztówki były popularne w większości miast, często przedstawiały rozpoznawalne miejsca w mieście, budynki lub widoki. Obieg 1902 rok.
ok. 1920 r.

Gdańsk, Kościół Mariacki

Widok na remontowaną/czyszczoną wieżę Kościoła Mariackiego z ulicy Świętego Ducha.
ok. 1940 r.

Gdańsk, Kościół św. Jana

Na pocztówce przedruk obrazu Juliusa Schraga: "Danzig, Alte Hauser an der Johanniskirche". Obraz przedstawia widok na domy stojące w sąsiedztwie Kościoła św. Jana
1940 r.

Gdańsk, Kościół św. Jana

Wnętrze Kościoła św. Jana przedstawione na obrazie Juliusa Schraga "Danzig, Inneres der Johanniskirche", Munchen
ok. 1900 r.

Ujście Wisły

Kartka pocztowa: "Pozdrowienia z Gdańska". Na awersie kartki widoki ujścia Wisły wraz z rysunkiem Twierdzy Wisłoujście.
1945-03-01.

Gdańsk, Śródmieście

Zdjęcie wykonano podczas odgruzowywania Długieg Targu. Na drugim planie ruiny Bramy Zielonej. Na pierwszym planie kobiety pracujące przy porządkowaniu ulicy. Kobiety są pilnowane przez (prawdopodobnie) strażniczkę z karabinem w rękach. Kobieta pilnująca brygadę prawdopodobnie więźniarek niemieckich to Rosjanka (sądząc po ubiorze i rysach twarzy).
ok. 1960 r.

Wnętrze folderu reklamującego margarynę

Folder reklamujący i zachwalający margarynę. Zakład produkcyjny znajdował się w Gdańsku - Letnicy, przy ulicy Wiślnej 19. Przed II Wojną Światową, zakład nazywał się "AMADA". Po wojnie były to Zakłady Przemysłu Tłuszczowego im. gen. Wróblewskiego, a później zakłady "Olwit".
ok. 1960 r.

Tył okładki rozkładanego folderu reklamującego margarynę

Tył folderu reklamującego i zachwalającego margarynę. Zakład znajdował się w Gdańsku - Letnicy, przy ulicy Wiślnej 19. Przed II Wojną Światową, zakład nazywał się "AMADA". Po wojnie były to Zakłady Przemysłu Tłuszczowego im. gen. Wróblewskiego, a później zakłady "Olwit
ok. 1960 r.

Wnętrze folderu reklamującego margarynę

Folder reklamujący i zachwalający margarynę. Zakład produkcyjny znajdował się w Gdańsku - Letnicy, przy ulicy Wiślnej 19. Przed II Wojną Światową, zakład nazywał się "AMADA". Po wojnie były to Zakłady Przemysłu Tłuszczowego im. gen. Wróblewskiego, a później zakłady "Olwit".
ok. 1960 r.

Wnętrze folderu reklamującego margarynę

Folder reklamujący i zachwalający margarynę. Zakład produkcyjny znajdował się w Gdańsku - Letnicy, przy ulicy Wiślnej 19. Przed II Wojną Światową, zakład nazywał się "AMADA". Po wojnie były to Zakłady Przemysłu Tłuszczowego im. gen. Wróblewskiego, a później zakłady "Olwit".
ok. 1960 r.

Okładka rozkładanego folderu reklamującego margarynę

Okładka folderu reklamującego i zachwalającego margarynę. Zakład znajdował się w Gdańsku - Letnicy, przy ulicy Wiślnej 19. Przed II Wojną Światową, zakład nazywał się "AMADA". Po wojnie były to Zakłady Przemysłu Tłuszczowego im. gen. Wróblewskiego, a później zakłady "Olwit".
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Okładka i ostatnia strona
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Strona 18
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Strona 16 i 17
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Strona 14 i 15
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Strona 12 i 13
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Strona 10 i 11
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Strona 8 i 9
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Strona 6 i 7
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Strona 4 i 5
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Strona 2 i 3
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka. Okładka i strona 1
1922 r.

Karta rowerowa

Karta rowerowa wystawiona w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Okładka.
1922 r.

Karta członkowska Stowarzyszenia Niemieckich Cyklistów

Karta członkowska Stowarzyszenia Niemieckich Cyklistów nr. 234920, wydana w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Tył i przód
1922 r.

Karta członkowska Stowarzyszenia Niemieckich Cyklistów

Karta członkowska Stowarzyszenia Niemieckich Cyklistów nr. 234920, wydana w Gdańsku na nazwisko Paul Dombrowski. Wnętrze.
ok. 1900 r.

Kolejowy kwit nadawczy

Kolejowy kwit nadawczy. Takie kwity naklejało się na paczkę lub bagaż, po czym odrywało się część kwitu która była potwierdzeniem dla nadawcy. Przesyłka podróżowała w wagonach bagażowych. Stacja docelowa na kwicie Pszczółki (Hohenstein).
1926 r.

Legitymacja Stowarzyszenie Niemieckich Cyklistów (BDR)

Legitymacja Stowarzyszenie Niemieckich Cyklistów (Bund Deutscher Radfahrer) o numerze 347581 wydana w Gdańsku. Strona wewnętrzna.
1926 r.

Legitymacja Stowarzyszenie Niemieckich Cyklistów (BDR)

Legitymacja Stowarzyszenie Niemieckich Cyklistów (Bund Deutscher Radfahrer) o numerze 347581 wydana w Gdańsku. Strona tytułowa i tylna.
1926 r.

Legitymacja Stowarzyszenie Niemieckich Cyklistów (BDR)

Legitymacja Stowarzyszenie Niemieckich Cyklistów (Bund Deutscher Radfahrer) o numerze 23492 wydana w Gdańsku. Strona wewnętrzna.
1926 r.

Legitymacja Stowarzyszenie Niemieckich Cyklistów (BDR)

Legitymacja Stowarzyszenie Niemieckich Cyklistów (Bund Deutscher Radfahrer) o numerze 23492 wydana w Gdańsku. Strona tytułowa i tylna.
1971 r.

Gdańsk, Bilet wstępu do Alpinarium i Palmiarni

Ulgowy bilet wstępu do Alpinarium i Palmiarni. Numer 043363. Cena 0.80 zł
ok. 1890 r.

Gdańsk. Znaczek jubileuszowy

Jubileuszowy znaczek pocztowy. W górnej części napis "Tag der Heimat" poniżej wizerunek Pałacu Opatów w Oliwie.
1938 r.

Tył biletu wstępu do Opery Leśnej w Sopocie

Tył biletu wstępu do Opery Leśnej w Sopocie (Zoppoter Waldoper). Nr biletu 000028
1938 r.

Bilet wstępu do Opery Leśnej w Sopocie

Bilet wstępu do Opery Leśnej w Sopocie (Zoppoter Waldoper). Nr biletu 000028
1938-07-28.

Tył biletu wstępu do Opery Leśnej w Sopocie

Tył biletu wstępu do Opery Leśnej w Sopocie (Zoppoter Waldoper). Nr biletu 000029
1938-07-28.

Sopot

Bilet wstępu do Opery Leśnej w Sopocie (Zoppoter Waldoper) na inscenizację opery Ryszarda Wagnera "Zygfryd". Nr biletu 000029

Informacja dotycząca plików cookies.

Informujemy, iż w celu zapewnienia prawidłowej pracy naszego serwisu oraz dostosowania go do Państwa potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies.

Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki.

Dalsze korzystanie z naszego serwisu oznacza, że użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

 Zamknij