Muzeum Pomorza
Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Województwa Pomorskiego

Nasze zasoby

Przeglądaj wszystkie zasoby zgromadzone w serwisie Muzeum Pomorza.

ok. 1920 r.

Czarna Woda

Czarna Woda- miasto na pograniczu borowiacko-kociewskim, położone w powiecie starogardzkim. Przepływa przez nie Wda (Czarna Woda). Na zdjęciu dworzec kolejowy w Czarnej Wodzie leżący na linii kolejowej Chojnice-Zblewo, oddanej do użytku w 1873 roku.
1918 r.

Sumin

Sumin- wieś kociewska położona w gminie Starogard Gdański, na Pojezierzu Starogardzkim. Na pocztówce pałac z XIX wieku, jak widać w wieku XX pełniący już funkcję szkoły. Dzisiaj w budynku działa Zespół Szkół Publicznych W Suminie.
ok. 1910 r.

Osieczna

Pocztówka z Osiecznej (Hagenort), w powiecie starogardzkim, w gminie Osieczna na trasie zawieszonej linii kolejowej nr 218 (Szlachta – Myślice). przedstawiająca widok na budynek dworca kolejowego i dom z lipami.
ok. 1910 r.

Skarszewy

Pocztówka "Pozdrowienia ze Skarszew" przedstawiająca widok na fragment miasteczka Skarszewy (Schöneck in Westpreußen). Zdjęcie zrobione prawdopodobnie w świąteczny dzień (niedziela). Na fotografii widocznie odświętnie ubrani mieszkańcy Skarszew udający się na spacer.
ok. 1900 r.

Pączewo

Pocztówka "Pozdrowienia z Pączewa" (Pączewo znajduje się w powiecie starogardzkim, w gminie Skórcz). Na pocztówce widzimy panoramę wsi, dom towarowy Komorawskiego i gotycki kościół, którego początki sięgają XIV wieku.
ok. 1910 r.

Szpęgawsk

Pocztówka "Pozdrowienia ze Szpęgawska" (niem. Spengawsken). Widok prawdopodobnie na zajazd i karczmę.
ok. 1920 r.

Zblewo

Pocztówka przedstawia widok na kościół katolicki w Zblewie (wieś gminna, położona w powiecie starogardzkim). W 1305 roku wieś była przedmiotem darowizny Wacława II dla zakonu krzyżackiego. W latach okupacji niemieckiej na terenach przylegających działała aktywnie Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski” (komenda gminna organizacji znajdowała się w Zblewie). Po II wojnie światowej w okolicach Zblewa swoją działalność prowadził oddział antykomunistycznej partyzantki Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
ok. 1930 r.

Pręgowo

Pocztówka "Pozdrowienia z Pręgowa" przedstawiająca średniowieczny (gotycki) kościół katolicki w Pręgowie , aktualnie Parafia pw. Bożego Ciała, oraz kapliczkę z NMP znajdującą się przy kościele,
ok. 1930 r.

Kłodawa

Kłodawa- wieś w powiecie gdańskim, w gminie Trąbki Wielkie. Położona jest u ujścia Styny do Kłodawy. Na pocztówce przedstawiono: sklep Dinglera, panoramę wsi i staw młyński.
ok. 1930 r.

Kłodawa

Pocztówka "Pozdrowienia z Kłodawy" przedstawiająca charakterystyczne dla tej miejscowości budynki: dom towarowy Dinglera, kościół ewangelicki (obecnie pozbawiony wieży budynek mieszkalny), kościół katolicki pw. św. Jakuba z 1735 roku.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Latarnia na Westerplatte

Latarnia morska na końcu molo po wschodniej stronie Kanału Portowego przy Westerplatte. Molo zbudowano w latach 1824–38 z granitowych głazów, a latarnię postawiono w 1843 r. W czasie remontu nabrzeża w 2012 roku, latarenka została pocięta i trafiła na złom. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Sopot, Plaża w Sopocie

Południowa plaza w uzdrowisku Sopot. W dali widac sopockie Łazienki Południowe. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Sopot, Widok z Molo

Widok z molo na Zakład Balneologiczny w Sopocie. Widoczne cumujące łódki i żaglówki. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Sopot, Skwer przed Domem Kuracyjnym i fontanna.

Skwer z fontanną przed Domem Kuracyjnym. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Park Oliwski, Pałac Opatów i Katedra Oliwska

Pałac Opatów w Gdańsku Oliwie powstał w latach 1754 - 1756 z środków fundacji, ostatniego opata klasztoru oliwskiego Jacka Rybińskiego. Utrzymany jest w stylu rokoko. W oddali widac Katedrę Oliwską Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Gdańsk, Politechnika Gdańska

Zbudowany w latach 1900–1904, według projektu architekta Alberta Carstena, gmach główny Politechniki Gdańskiej. Twórca gmachu był później profesorem uczelni. Widok z ulicy Narutowicza (Gosslerallee). Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Gdańsk, Dom Cechu Młynarzy z kościołem św. Katarzyny.

Stare Miasto, widok na wyspę z Domem Cechu Młynarzy, szczytem Wielkiego Młyna i kościołem św. Katarzyny w tle. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Gdańsk, Kościół Świętej Trójcy i dom galeriowy

Kościół Świętej Trójcy i Kaplica św. Anny, widok od strony zachodniej. Widoczny jest tez dom galeriowy. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Gdańsk, Wielki Młyn

Wielki Młyn (Grosse Mühle) zbudowany w roku 1350 przez Zakon Najświętszej Marii Panny dla którego m.in. poprowadzono kanał wód Raduni z okolic Pruszcza Gdańskiego. Budowlę usadowiono na wyspie zwanej Tarczą w rozwidleniu Kanału Radu. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Gdańsk, Nabrzeże Motławy, widok z Zielonego Mostu

Statki w porcie na Starej Motławie i Długie Pobrzeże (Lange Brücke). Przy pomoście Wyspy Spichrzów (Speicher Insel) stoją szkunery. W głębi Dom przyrodników i Żuraw. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Gdańsk, Zielona Brama i Zielony Most

Widok od strony Zielonego Mostu na Bramę Zieloną. Widoczny pałąk rozpinający trakcję tramwajową umożliwiając podnoszenie przęseł Mostu Zielonego.Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Gdańsk, Ulica Mariacka

Na ulicy Mariackiej (Frauengasse). Przedproża i kamieniczki w różnych stylach (od gotyku po klasycyzm). W głębi Kościół Mariacki. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Gdańsk Kościół Wniebowzięcia NMP, Danzig Die Marienkirche

Górujący nad kamieniczkami Głównego Miasta Gdańska kościół Wniebowzięcia NMP - największy ceglany kościół w Europie. Halowy (bez wewnętrznych podziałów) z wysoką na 80 m wieżą. Określany był niegdyś mianem fary Głównego Miasta. Jego budowa trwała ponad 150 lat - od połowy XIV w. do początku XVI w. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Gdańsk, Długie Pobrzeże i Żuraw

Widok na Żurawia i Długie Pobrzeże (Lange Brücke). Z lewej strony fotografii widoczna Wyspa Spichrzów. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Gdańsk, Sień Gdańska

Obszerny hol w Nowym Domu Ławy zwany Sienią Gdańską (Danziger Diele), służył od 1901 r. jako miejsce ekspozycji różnych dzieł gdańskich rzemieślników, w sporej części pochodzących z kolekcji Lessera Giełdzińskiego. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Gdańsk, Dwór Artusa i Fontanna Neptuna

Dwór Artusa i Fontanna na Długim Targu. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Gdańsk, Sień Główna Ratusza Głównego Miasta Gdańska (Rathaus, Diele)

Sień Główna znajdująca się na I piętrze Ratusza Głównego Miasta Gdańska (przy ul. Długiej 46). Misternie rzeźbione dębowe schody prowadzą na II piętro. Malowidło umieszczone niegdyś na suficie nie przetrwało II wojny światowej (ob. znajduje się tam obraz wykonany przez Józefę Wnukową przedstawiający wjazd Jana III Sobieskiego do Gdańska w 1677 r. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Gdańsk, Ratusz Głównego Miasta

Widok z Długiego Targu (Lange Markt) na budynek Ratusza Głównego Miasta i fontannę Neptuna. Nad dachami kamienic widoczna masywna sylwetka Kościoła Mariackiego. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Gdańsk, Ulica Długa, widok w stronę Ratusza

Widok na ulice Długa. W tle majaczy wieża Ratusza Głównego Miasta. Z prawej strony widoczny gmach poczty. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Gdańsk, Wieża Więzienna i Katownia

Wieża Więzienna i Katownia powstałe w XIV wieku stanowiły zespół bramny wjazdu do Gdańska od strony zachodniej. Po przebudowach w końcu wieku XVI obie budowle zmieniły charakter na obiekty penitencjarne, zaś ruch przeniesiono na obie strony zespołu a bramą wjazdową ustanowiono Bramę Wyżynną, której fragment widać z lewej strony. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Gdańsk. Targ Drzewny

Targ Drzewny (Holzmarkt). Po lewej pierzeja nowych kamienic w miejscu, gdzie dzisiaj stoi Dom Prasy. Nieistniejący dom z wieżyczką, widoczny w centrum, stał na rogu Podwala Staromiejskiego (Altstädtischer Graben) i ulicy Kowalskiej (Schmiedegasse). Widoczne po prawej stronie pomnika kamienice tworzyły nieistniejącą dziś pierzeję między Podwalem Staromiejskimi ulicą św. Ducha (Heilige-Geist-Gasse). Dziś w tym miejscu jest skwer. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Gdańsk. Pomnik Cesarza Wilhelma I

Pomnik Cesarza Wilhelma I przed Bramą Wyżynną. W tle nieistniejący hotel „Danziger Hof” (dziś okolice pawilonu „Lot”) Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Gdańsk, Panorama z Biskupiej Górki

Widok Gdańska z Biskupiej Górki (Bischofsberg) z dominującymi nad miastem wieżami kościołów św. Katarzyny, św. Mikołaja, św. Jana, Mariackiego, Ratusza Głównego Miasta i Wielkiej Synagogi. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1910 r.

Gdańsk, Dworzec Główny

Zespół zabudowań Dworca Głównego. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
ok. 1900 r.

Kokoszkowy, Kościół katolicki

Widok na kościół katolicki w miejscowości Kokoszkowy w powiecie starogardzkim. W 1929 roku dokonan miany nazwy miejscowości z Kokoszki na Kokoszkowy.
ok. 1900 r.

Sobowidz

Sobowidz- duża wieś kociewska położona w powiecie gdańskim, w gminie Trąbki Wielkie. Na pocztówce widzimy budynek urzędu pocztowego i sobowidzką cukrownię uruchomioną w 1881 roku.
ok. 1930 r.

Kolbudy

Panorama Kolbud- widok z okalających miejscowość wzgórz. Po lewej stronie widoczny kanał derywacyjny elektrowni, zbudowany w latach 1924-1925. Po prawej stronie stare koryto Raduni. W oddali widzimy Jezioro Kolbudzkie.
ok. 1940 r.

Pręgowo

Pręgowo- wieś położona w powiecie gdańskim, w gminie Kolbudy. Pocztówka przedstawia (od góry): przedszkole prowadzone przez NSV, budynek schroniska młodzieżowego oraz komendanturę obozu RAD.
ok. 1910 r.

Lublewo Gdańskie

Na pocztówce widzimy restaurację i sklep Hermanna Sehringa. W owalu miejscowa gorzelnia spółdzielcza.
ok. 1900 r.

Płociczno

Płociczno- wieś kociewska w gminie Kaliska. Na pocztówce widoczny budynek plebani.
ok. 1900 r.

Smoląg

Smoląg- wieś kociewska w gminie Bobowo. Na pocztówce pałac dawna własność Kalksteinów. Powojnie siedziba PGR-u.
ok. 1910 r.

Huta Kalna

Huta Kalna- wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim, w gminie Czarna Woda, w kompleksie Borów Tucholskich. Na pocztówce przedstawiono neogotycki kościół zbudowany w 1894 roku. Od 1948 świątynia jest katolickim kościołem parafialnym, pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Obok widoczny budynek plebani.
ok. 1910 r.

Brak tytułu

Brak opisu
ok. 1900 r.

Starogard Gdański

Starogard Gdański, położony nad Wierzycą, nazywany jest "stolicą Kociewia". Jest to jedno z najstarszych miast Pomorza. Siedziba powiatu starogardzkiego. Na pocztówce widzimy panoramę miejscowości z przełomu XIX i XX wieku.
ok. 1910 r.

Bielkówko

Piekarnia i cukiernia Bruno Kielmanna w Bielkówku nieopodal Kolbud.
ok. 1900 r.

Starogard Gdański

Panorama Starogardu Gdańskiego,miasta powiatowego, nazywanego stolicą Kociewia. Na pocztówce przedstawiono także kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, zbudowany w 1802 roku.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Na pocztówce widzimy budynek nowej szkoły powszechnej- ulica Chojnicka.
ok. 1930 r.

Starogard Gdański

Postój taksówek na starogardzkim rynku. Widoczny neorenesansowy ratusz z początków XIX wieku, a nad nim góruje wieża kościoła pw. św. Katarzyny.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Ulica Hallera (Bahnhofstrasse) z neogotyckim budynkiem szpitala św. Elżbiety (cofnięty, drugi po prawej).
ok. 1900 r.

Starogard Gdański

Szpital psychiatryczny w Kocborowie (dzisiaj dzielnica Starogardu), wybudowany w latach 1894-1898.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Śluza na Wierzycy. Z tyłu Baszta Gdańska i kościół św. Mateusza.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Przystań starogardzkiego Towarzystwa Wioślarskiego. Przystań zlokalizowana była na południowym brzegu Wierzycy, na zachód od Mostu Parkowego. Towarzystwo Wioślarskie powstało w 1891 roku.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Wnętrze gotyckiego kościoła pw. św. Mateusza. Kościół zbudowano w XIV wieku na fundamentach pogańskiej świątyni.
ok. 1900 r.

Starogard Gdański

Panorama Starogardu Gdańskiego. Widoczna charakterystyczna bryła kościoła św. Katarzyny.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Czternastowieczny kościół św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim-widok od rzeki Wierzycy.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Fragment północno-zachodniej części starogardzkiego rynku. Kamienica po lewej stronie i duża kamienica po stronie prawej zostały zniszczone w 1945 roku w wyniku działań wojennych.
ok. 1900 r.

Starogard Gdański

Śluza na Wierzycy. Z tyłu Baszta Gdańska i dach kościoła św. Mateusza.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Na pocztówce widzimy Hotel Czarny Orzeł (Schwarzer Adler), którego właścicielem był O. Wiartalla. Dzisiejsza ulica Hallera (dawniej Bahnhofstrasse).
ok. 1900 r.

Starogard Gdański

Zalepka na listy ze starogardzkiej stadniny. Przełom XIX i XX wieku.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Zalepka na listy Cesarskiego Urzędu Podatkowego w Starogardzie (Steuer-Amt).
1938 r.

Starogard Gdański

List handlowy nowojorskiej firmy J. J. Berliner & Staff do Fabryki Likierów Alfonsa Chmieleckiego (ul. Kościuszki 46).
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Banderolka na kabłąk butelki- Burgerliches Brauhaus (Browar Obywatelski)- między 1912 a 1920.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Banderolka na kabłąk butelki z Burgerliches Brauhaus (Browar Obywatelski)- między 1912 a 1920.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Banderolka na kabłąk butelki z Burgerliches Brauhaus (Browar Obywatelski)- między 1912 a 1920.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Nalepka na butelkę Malzbier (ciemne piwo słodowe) z Burgerliches Brauhaus (Browar Obywatelski)- między 1912 a 1920.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Etykieta na butelkę wody mineralnej produkowanej przez Burgerliches Brauhaus (Browar Obywatelski)- między 1912 a 1920.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Etykieta na butelkę lemoniady z Burgerliches Brauhaus (Browaru Obywatelskiego). Okres między rokiem 1912 a 1920.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Etykieta na butelkę lemoniady z Burgerliches Bruahaus (Browar Obywatelski)-między 1912 a 1920.
ok. 1900 r.

Starogard Gdański

Po prawej stronie, zasłonięta drzewem- Baszta Tczewska. W centrum- ewangelicki kościół św. Katarzyny. Widok znad Kanału Młyńskiego.
1906 r.

Starogard Gdański

Karta pocztowa z pieczęcią firmową starogardzkiego zegarmistrza- C. Wachsela. Obieg pocztowy z 2listopada 1906 roku.
ok. 1930 r.

Starogard Gdański

Kartka firmowa biura adwokackiego i notarialnego, prowadzonego przez Bogdana Jacobsona i Stanisława Kostkę. Siedziba firmy mieściła się w Starogardzie, przy ulicy Warszawskiej 16.
1918 r.

Starogard Gdański

Starogard Gdański- niemieccy żołnierze. Okres I wojny światowej (1918).
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Starogardzki rynek z pomnikiem cesarz Wilhelma I i neorenesansowym ratuszem z początków XIX wieku.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Starogardzki rynek- okres I wojny światowej. Pożegnanie żołnierzy z 36. Pułku Artylerii Polowej wyruszających na front.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Tzw. "Białe Koszary" zbudowane w latach 1773-1774. Od 1893 stacjonował tu dywizjon 36.Pułku Artylerii Polowej.
1915 r.

Starogard Gdański

Niemieccy żołnierze (rekruci) przed budynkiem koszar.Okres I wojny światowej.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Na pocztówce przedstawiono : panoramę miasta z kościołem św.Mateusza, budynek Starostwa i Starogardzki ratusz ze stojącym przed nim pomnikiem cesarza Wilhelma I.
ok. 1900 r.

Starogard Gdański

Widok na Chojnickie Przedmieście (Konitzer Vorstadt) od strony śluzy.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Rynek w Starogardzie- pomnik cesarza Wilhelma I przed ratuszem z początków XIX wieku.
ok. 1910 r.

Starogard Gdański

Budynek Keiserliche Post (poczty cesarskiej) w Starogardzie Gdańskim.

Informacja dotycząca plików cookies.

Informujemy, iż w celu zapewnienia prawidłowej pracy naszego serwisu oraz dostosowania go do Państwa potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies.

Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki.

Dalsze korzystanie z naszego serwisu oznacza, że użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

 Zamknij