Muzeum Pomorza
Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Województwa Pomorskiego

Nasze zasoby

Przeglądaj wszystkie zasoby zgromadzone w serwisie Muzeum Pomorza.

ok. 1910 r.

Gdańsk, młyn Schwabenthal

Pierwsza wzmianka o młynie i stawie w Dolinie Schwabego pochodzi z 1597 r. Właścicielem był Kacper Jenisch, a dwór i ogród należał do konwentu cysterskiego.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Schwabenthal

Kuźnia miedzi w Dolinie Schwabego.
ok. 1900 r.

Gdańsk, dwór Schwabenthal

Od 1601 roku staw i młyn przeszedł w ręce gdańszczanina Jakuba Schwabego. W 1615 Schwabe popełnił samobójstwo z powodu malwersacji, których się dopuścił.
1905 r.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Schwabego (Schwabental)

Pocztówka w obiegu od 7 VII 1902 r. Pocztówka przedstawia dwór z XVIII w., w którym do 1945 r. znajdowała się restauracja (własność: Hugo Mrozek). Ob. funkcjonuje tam Restauracja Dwór Oliwski.
ok. 1940 r.

Oliwa

Wnętrze Staatliches Landesmusem fur Danziger Gaschichte, otwartego 18 marca 1928, w Pałacu Opatów w Oliwie. Na pocztówce widzimy zrekonstruowaną przez Otto Lienaua łódź (wykopaną na Oruni w lipcu 1933roku).
1917 r.

Gdańsk, rekonwalescenci w Strauchmuhle

Zdjęcie z okresu I wojny światowej. Na zdjęciu rekonwalescenci, ranni żołnierze kurujący się w zamienionym na szpital polowy domu kuracyjnym. Dziś teren zoo.
1917 r.

Gdańsk, dworzec w Oliwie

Dworzec został zbudowany i otwarty w 1870 r. jako część nowej linii kolejowej ze Szczecina do Gdańska.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Dolina Schwabego

Zabudowania nad Potokiem Oliwskim.
1933 r.

Gdańsk, rynek w Oliwie

Centralne miejsce starej Oliwy.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Zameczek Mormonów

Zameczek Mormonów przy ul. Kwietnej.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Ludolfina (Ludolphine)

Dawna posiadłość - Ludolphine - wydzielona w XVIII w. ze Stawowia (ob. w granicach Sopotu). Dwór z oficyną, budynki gospodarcze, założenie parkowe. Ob. adres: ul. Czyżewskiego 29 / 31. Przed II wojną siedziba Ewangelickiego Związku Diakonisek, które urządziły tu dom wypoczynkowy. Ob. użytkowane przez Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu, część założenia parkowego należy do Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych im. Władysława Szafera.
1915 r.

Gdańsk, "Biała szkoła" w Oliwie

Widok na tzw. "białą szkołę" przy ul. Cysterów. U dołu pocztówki Dom Zarazy.
1943 r.

Gdańsk - Oliwa, Park Oliwski im. Adama Mickiewicza

Pocztówka przedstawia ul. Opata Rybickiego widzianą w kierunku obecnej ulicy Grunwadzkiej w Gdańsku-Oliwie. Po lewej stronie za drzewami znajduje się Park Oliwski. Początki Parku Oliwskiego sięgają XVI w. , kiedy założono ogród przylegający do rezydencji opackiej. W XVIII w. powstało pierwsze założenie parkowe, w stylu rokokowym. Dalsze przemiany nastąpiły na przełomie XVIII i XIX w. z inicjatywy opata Karla Hohenzollerna - Hechingena - wtedy powstały kręte ścieżki, mostki, pagórki, stawy, altana, kaskada na Potoku Oliwskim. W XIX w. park został przekształcony w ogród dendrologiczny. Pocztówka w obiegu od 6 VII 1943 r.
1908 r.

Gdańsk, Hochwasser – zespół pałacowo-parkowy na Stawowiu

Pierwsza wzmiana o Stawowiu pochodzi z XII wieku, ale historia tego miejsca sięga nawet II p.n.e., bowiem odkryto tu groby skrzynkowe z urnami twarzowymi.
ok. 1900 r.

Gdańsk, Pałac Opatów w Oliwie

Pałac Opatów składa się ze Starego (XV w.) i Nowego Pałacu (XVII w.).
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, wzgórze Pachołek (Karlsberg)

Murowana, ceglana, neogotycka wieża widokowa na Wzgórzu Pachołek ufundowana (w miejsce wcześniejszego pawilonu widokowego) przez cesarza Wilhelma I. Wieża ta została wysadzona przez Niemców 23 III 1945 r. W jej miejsce w 1975 r. ustawiono nową, o metalowej konstrukcji (zmodernizowana w 2009 r.).
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Wzgórze Pachołek (Karlsberg)

Wzgórze Pachołek (100, 5 m) z murowaną neogotycką wieżą widokową ufundowaną w 1882 r. przez cesarza Wilhelma I; wysadzoną w powietrze przez Niemców 23 III 1945 r. W jej miejsce ustawiono w 1945 r. wieżę o żeliwnej konstrukcji (zmodernizowaną w 2009 r.) U stóp wzgórza opat Joseph von Hohenzollern kazał wybudować murowany dwór (w miejsce budynku wyburzonego w 1816 r.), który ob. pełni funkcję domu mieszkalnego.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Oliwa, wzgórze Pachołek (Karlsberg)

Wzgórze Pachołek w Oliwie (100,8 m). Widoczna neogotycka, murowana wieża widokowa ufundowana w 1882 r. przez cesarza Wilhelma I.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Wzgórze Pachołek

Widok na wzniesienie Pachołek - 100,8 m n.p.m. Od 1797 zwane Karlsberg (Wzgórze Karola).
1905 r.

Gdańsk, Wzgórze Pachołek zimą.

Zimowe ujęcie Pachołka (Karlsberg) od strony zamarzniętego stawu.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa

Widok na Oliwę oraz morze (Zatokę Gdańską) być może z wieży widokowej na Wzgórzu Pachołek.
1909 r.

Gdańsk, Dom Zdrojowy w Oliwie

Dom Zdrojowy stanął w Oliwie na początku XX w. przy dzisiejszej Podhalańskiej (Bergstrasse).
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Park Oliwski im. Adama Mickiewicza

Park Oliwski (od 1955 r. im. Adama Mickiewicza). Zdjęcie przedstawia grupę osób, które wypoczywają w parku. Zatrzymały się przed kaskadą na Potoku Oliwskim. Takie atrakcje, jak kaskada zostały utworzone na tym terenie na przełomie XVIII i XIX w. przez ogrodnika Saltzmanna specjalnie sprowadzonego do Oliwy przez opata Karla Hohenzollerna - Hechingena.
ok. 1910 r.

Gdańsk, tramwaj na Am Schloßgarten

Tramwaj jedzie na obecnej ul. Opata Jacka Rybińskiego. Tory skręcają na pętlę (dzisiejszy pl. Inwalidów Wojennych).
1911 r.

Oliwa

Trzech mężczyzn, w strojach z epoki, przed budynkiem oliwskiej poczty.
1900 r.

Gdańsk, Dwór IV

Dwór IV i staw na Polankach w Oliwie.
ok. 1900 r.

Juszkowo, pozdrowienia z Juszkowa

Kościół, młyn i gospoda na pocztówce z Juszkowa.
1930 r.

Gdańsk, Dom św. Łazarza w Oliwie

Dom św. Łazarza był małym szpitalem. Szpital powstał w 1660 roku, w 1742 przechodził remont i od tamtego czasu stał w niezmienionej formie. Był otoczony barokowym murkiem, miał 8 pokoi i 4-spadowy dach, kilka obrazów z XVII-XVIII wieku. Do jego budowy użyto cegieł ze średniowiecznego szpitala stojącego w tym miejscu.
1911 r.

Gdańsk, Dwór IV

Dwór IV i staw na Polankach w Oliwie.
1905 r.

Gdańsk, Zameczek Mormonów w Oliwie

Zameczek Mormonów w Oliwie, nazwa żartobliwa
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, fragment Wzgórza Pachołek (Karlsberg)

Zdjęcie przedstawia drogę wiodącą na szczyt wzgórza Pachołek (Karlsberg). Na wzgórzu tym na początku XIX w. wzniesiono pawilon widokowy, zaś w 1882 r. - z inicjatywy cesarza Wilhelma I - murowaną, neogotycką wieżę widokową. Pocztówka ukazuje grupę osób, które wypoczywają na łonie natury, w pobliżu drogi prowadzącej do wspomnianego punktu widokowego.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Oliwa, wieża widokowa na Wgórzu Pachołek (Karlsberg)

Neogotycka murowana wieża widokowa ufundowana w 1882 r. przez cesarza Wilhelma I (w miejsce dotychczasowego pawilonu widokowego), wysadzona w powietrze 23 III 1945 r. przez wojska niemieckie. Obecnie w tym miejscu żeliwna wieża widokowa z 1945 r., zmodernizowana w 2009 r. Wzgórze Pachołek wznosi się u zbiegu ulic: Opackiej i Spacerowej.
XX w.

Gdańsk, brama do Parku Oliwskiego

Brama do Parku Oliwskiego
1919 r.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Schwabego (Schwabental)

Dolina Schwabego zajmuje obszar do ujścia do Potoku Oliwskiego wód Potoku Czystej Wody. Obecnie stanowi część Doliny Radości. Znajduje się w niej rokokowy dwór z XVIII w. , w którym mieści się Restauracja Dwór Oliwski. Pocztówka w obiegu od 1 IX 1919 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Leśny (Krzaczasty Młyn)

Leśny (Krzaczasty Młyn) - dawna własność cystersów oliwskich, wypuszczana w dzierżawę. Po kasacie opactwa, własność państwowa. Na początku XX w. zbudowano tu Dom Kuracyjny dla cierpiących na schorzenia dróg oddechowych, a dawny młyn przystosowano do produkcji prądu. Po II wojnie światowej w dawnym Domu Kuracyjnym umieszczono internat Państwowego Pedagogium; ob. budynek ten znajduje się na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.
ok. 1920 r.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Schwabego (Schwabental)

Dolina Schwabego obecnie traktowana jest jako część Doliny Radości. Zajmuje obszar do ujścia do Potoku Oliwskiego wód Potoku Czystej Wody. Znajduje się w niej dwór rokokowy z XVIII w. , w którym do 1945 r. funkcjonowała restauracja (właściciel Hugo Mrozek). Obecnie znajduje się w nim też restauracja pod nazwą Dwór Oliwski. Pocztówka w obiegu od 20 V 1929 r.
ok. 1900 r.

Gdańsk, ulica Cystersów w Oliwie.

Widok na szafarnię w perspektywie ulicy Cystersów.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Archikatedra św. Trójcy w zimowej szacie

Dawny kościół klasztorny cystersów (którego początki sięgają XII w.), po kasacie zakonu kościół parafialny katolicki; od momentu ustanowienia diecezji gdańskiej w 1925 r. - kościół katedralny, zaś po utworzeniu archidiecezji gdańskiej - podniesiony do rangi archikatedry.
ok. 1910 r.

Gdańsk, stary wjazd do klasztoru cysterskiego.

Tu znajdował się średniowieczny wjazd do klasztoru cysterskiego. Na Domu Zarazy (Bramnym) widać zegar słoneczny.
ok. 1930 r.

Gdańsk, Dom św. Łazarza w Oliwie

Dom św. Łazarza był małym szpitalem. Szpital powstał w 1660 roku, w 1742 przechodził remont i od tamtego czasu stał w niezmienionej formie. Był otoczony barokowym murkiem, miał 8 pokoi i 4-spadowy dach, kilka obrazów z XVII-XVIII wieku. Do jego budowy użyto cegieł ze średniowiecznego szpitala stojącego w tym miejscu.
1918-09-13.

Oliwa

Willa przy ulicy Grottgera 26 w Oliwie, oznaczona jako gospodarstwo rolne. Pocztówka wysłana z Wrzeszcza.
1943 r.

Oliwa, restauracja Ratskeller

Restauracja "Ratskeller" (czyli "Piwnica Rajców") z początku lat 40 - tych XX w. Wtedy jej właścicielem był Ernst Lange. Znajdowała się w budynku przy Adolf - Hitler Str. 521 (ob. Al. Grunwaldzka 523).
ok. 1910 r.

Oliwa, ulica Opata Jacka Rybińskiego

Zimowa perspektywa ulicy Opata Jacka Rybińskiego (Am Schlossgarten).
XX w.

Gdańsk, Oliwa, Dolina Elfów

Dolina Elfów w Rynarzewie. Lata 30 XX wieku.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Park Oliwski im. Adama Mickiewicza

Fragment Parku Oliwskiego (od 1955 r. noszącego imię Adama Mickiewicza). Na zdjęciu widać spacerujących ludzi aleją biegnącą wzdłuż rabaty kwiatowej. Pocztówka w obiegu od 24 VIII 1914 r.
1913 r.

Gdańsk, fontanna na dawnej ul. Gdańskiej w Oliwie

Ulica Grunwaldzka w okolicy skrzyżowania z ul. Opata Rybińskiego. Zabudowa przetrwała.
ok. 1920 r.

Gdańsk, rynek w Oliwie

Stary rynek oliwski z widoczną szachulcową zabudową. Z prawej widoczny wylot ulicy Kwietnej.
ok. 1915 r.

Gdańsk Oliwa

Na pocztówce widzimy tzw. Młyn Schwabego w Dolinie Schwabego stanowiącej część Doliny Radości.
ok. 1940 r.

Gdańsk - Oliwa, wnętrze restauracji "Ratskeller"

Wnętrze restauracji "Ratskeller" (czyli "Piwnica Rajców") z początku lat 40 - tych XX w. Wtedy jej właścicielem był Ernst Lange. Znajdowała się w budynku przy Adolf - Hitler Str. 521 (ob. Al. Grunwaldzka 523).
1919 r.

Gdańsk, hotel Deutscher Hof w Oliwie

Hotel zbudowano przed 1915 r. przy Danziger Str. 9 (później Pommersche Str. 137 lub Adolf-Hitler-Straße 505). Miejsce spotkań polonijnych.
ok. 1910 r.

Gdańsk, dom św. Bernarda w Oliwie

Dom św. Bernarda powstał w 1911 r. i został założony przez Siostry Elżbietanki. Było tu przedszkole, a także sale były udostępniane młodzieży żeńskiej do nabywania praktycznych umiejętności po ukończeniu szkół.
ok. 1930 r.

Gdańsk, Dom św. Łazarza w Oliwie

Dom św. Łazarza był małym szpitalem. Szpital powstał w 1660 roku, w 1742 przechodził remont i od tamtego czasu stał w niezmienionej formie. Był otoczony barokowym murkiem, miał 8 pokoi i 4-spadowy dach, kilka obrazów z XVII-XVIII wieku. Do jego budowy użyto cegieł ze średniowiecznego szpitala stojącego w tym miejscu.
ok. 1920 r.

Gdańsk, Landhaus w Oliwie

Willa Landhaus przy ul. Asnyka 1 przetrwała wojnę, ale została spalona na początku 1946 r.
ok. 1920 r.

Gdańsk, nagrobek rodziny Kosów

Nagrobek rodziny Kosów znajduje się w Archikatedrze Oliwskiej. Pochodzi z lat 1599-1600. Dzieło Wilhelma van den Blocke.
1909 r.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Po południowej stronie Doliny Radości, na zboczu wzgórza, podczas jego zalesiania, pomiędzy drzewami iglastymi posadzono brzozy. Utworzyły one napis - nazwisko leśnika: "Danz" oraz datę: 1896". Pocztówka w obiegu od 19 VII 1909 r.
ok. 1900 r.

Gdańsk - Oliwa, Krzaczasty (Leśny) Młyn

Pozdrowienia z Krzaczastego Młyna. Krzaczasty (Leśny) Młyn - licząc od ujścia Potoku Oliwskiego do zatoki Gdańskiej jest to Młyn XXIII (na Potoku Oliwskim oraz jego dopływach - w tym przypadku na Potoku Rynarzewskim). Niegdyś należał do cystersów oliwskich. Na początku XX w. w jego pobliżu wybudowano Dom Kuracyjny dla osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych - z uwagi na mikroklimat tej okolicy. Młyn przystosowano do produkcji prądu. Po II wojnie światowej przez pewien czas mieścił się w dawnym Domu Kuracyjnym internat Państwowego pedagogium. Następnie teren ten włączono w obręb Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Pocztówka przedstawia Dom Kuracyjny z zewnątrz oraz jego wnętrza. Pocztówka w obiegu od 30 VII 1902 r.
ok. 1910 r.

Gdańsk, nocne ujęcie domu kuracyjnego w Oliwie

Dom kuracyjny Strauchmuhle to obecnie zabudowania ogrodu zoologicznego.
ok. 1920 r.

Gdańsk, Dwór Szwabego w Oliwie

Dwór Szwabego znajdował się nad Potokiem Oliwskim w Dolinie Szwabego. Obecnie hotel i restauracja Dwór Oliwski.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Archikatedra Oliwska

Letnie ujęcie katedry oliwskiej wraz z Pałacem Opatów.
1943 r.

Gdańsk, Dwór V na Polankach

Fasada Dworu V i część założenia ogrodowego widziana od ul. Polanki.
1907 r.

Gdańsk, Karlshof w Oliwie

Hotel i zajazd Karlshof u podnóża Pachołka stoi przy Spacerowej (ten fragment przed wojną nazywał się Köllner Chaussee. Jego początki sięgają roku 1600, kiedy został zbudowany i nazwany Totenhof (dwór zmarłych).
1919 r.

Gdańsk, kurort w Oliwie

Od końca XIX w. Oliwa była kurortem powietrznym (Luftkurort) ze względu na specyficzny klimat panujący w Dolinie Radości. Widoczny na pocztówce budynek obecnie należy do Szpitala Dziecięcego na Polankach.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Dom Zarazy (Dom Bramny)

Dom Zarazy - Stary Rynek Oliwski 15 - dawna brama klasztorna oraz siedziba wójta. Wewnątrz na pierwszym piętrze mieściła się kaplica św. Bernarda. Wg. tradycji w 1709 r. zmarło we wnętrzu tego budynku 9 cystersów, stąd nazwa: "Dom Zarazy". Po kasacie zakonu cystersów była tam siedziba sołtysa oliwskiego oraz areszt. Na początku XX w. po przeniesieniu administracji do innego budynku, zaadaptowano ten obiekt na mieszkania. Po wojnie znów siedziba administracji, ob. pomieszczenia mieszkalne oraz siedziba Stowarzyszenia Stara Oliwa. Na pocztówce budynek ten widoczny od ul. Stary Rynek Oliwski. Widoczny na fasadzie zegar słoneczny, prawdopodobnie z XVIII w.
ok. 1910 r.

Gdańsk, ambona w Archikatedrze Oliwskiej

Ambona została wykonana w drewnie lipowym, pokryta szlachetnym czarnym kolorem, zdobiona licznymi złoconymi kartuszami.
ok. 1920 r.

Gdańsk, nagrobek rodziny Kosów

Nagrobek rodziny Kosów znajduje się w Archikatedrze Oliwskiej. Pochodzi z lat 1599-1600. Dzieło Wilhelma van den Blocke.
XX w.

Gdańsk, Sala Kapitulna

Sala Kapitulna w klasztorze oliwskim (obecnie zakrystia) z 1350 r. Wspiera się na dwóch granitowych kolumnach.
ok. 1910 r.

Gdańsk, tablica w krużgankach klasztoru oliwskiego

Tablica upamiętnia zawarcie pokoju oliwskiego w 1660 r., co dokonało się w krużgankach klasztoru.
ok. 1910 r.

Gdańsk, Gospódka (Klein Krug)

Osiedle domków jednorodzinnych powstało na przełomie XIX i XX w. w miejscu zwanym Klein Krug (obecnie Gospódka). Podlega ochronie konserwatorskiej.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Rynek (Markplatz)

Dawny rynek, czyli ob. ul. Stary Rynek Oliwski. Widoczny przystanek tramwajowy, do którego wsiadają dzieci. Widoczne drobne stragany oraz wóz zaprzężony w konia. Na dalszym planie Wzgórze Pachołek (wys. 100, 8 m n. p. m.) z murowaną, neogotycką wieżą widokową, ufundowaną w 1882 r. przez cesarza Wilhelma I. Pocztówka w obiegu od 16 VI 1919 r.
ok. 1920 r.

Gdańsk, Zameczek Mormonów

Zameczek Mormonów w Oliwie, nazwa żartobliwa
ok. 1930 r.

Gdańsk, Liceum w Oliwie

Przy ul. Polanki (Pelonken) pod nr 130 stoi gmach szkoły, który swe podwoje dla nauki otworzył w sierpniu 1913 r. jako koedukacyjne Liceum (Lyzeum Oliva) powstałe na bazie szkoły dla dziewcząt z siedzibą przy ul. Opata Rybińskiego.
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Dom Bramny (Dom Zarazy)

Dom Bramny, Stary Rynek Oliwski 15 - dawna brama klasztorna, dawna siedziba sołtysa. Zburzony w 1577 r. , wkrótce odbudowany. Zwany Domem Zarazy, gdyż w 1709 r. podczas epidemii zmarło w nim 9 cystersów. Na I piętrze znajdowała się kaplica /św. Bernarda. W XIX w. siedziba administracji oraz areszt. W XX w. rzeznaczony na cele mieszkalne. Po wojnie siedziba administracji, ob. pomieszczenia mieszkalne oraz siedziba Stowarzyszenia "Stara Oliwa".
ok. 1910 r.

Gdańsk, dom dla emerytowanych nauczycielek w Oliwie

Lehrerinnen Feierabendhaus przy ul. Kronprinzenallee 23 (ob. ul. Wita Stwosza 23). Był to dom dla emerytowanych nauczycielek.
1913 r.

Gdańsk, kurort w Oliwie

W oliwskim kurorcie leczono osoby cierpiące na schorzenia górnych dróg oddechowych i reumatyzm. Kurort powstał pod koniec ostatniej dekady XIX wieku.
1915 r.

Gdańsk, skwer przed Domem św. Łazarza

Skwer znajdował się w okolicy dzisiejszej pętli tramwajowej w Oliwie, na skrzyżowaniu obecnej Grunwaldzkiej i Opata Jacka Rybińskiego. Po prawej Ratskeller - restauracja.
1904 r.

Gdańsk, rynek oliwski

Stare zabudowania rynku oliwskiego.
1914 r.

Gdańsk, ulica Alfa Liczmańskiego

Ulica Alfa Liczmańskiego (Jahnstrasse) - widok w kierunku ul. Grunwaldzkiej. Dom Liczmańskiego pierwszy po prawej.
ok. 1910 r.

Oliwa, ulica Kwietna

Dom czeladników młynarskich przy ul. Kwietnej (Rosengasse).
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Wnętrze restauracji "Konditorei"

Wnętrze restauracji prowadzonej (co najmniej do 1942 r.) przez Oskara Kocka w budynku przy ob. ul. Opata Rybińskiego 18. Kock był właścicielem całego budynku. Budynek ten pochodzi zapewne z ostatniej dekady XIX w. Od pierwszych lat XX w. funkcjonowała w nim kawiarnia i cukiernia "Conditorei und Cafe". Tuż po zakończeniu II wojny światowej otwarto w nim kawiarnię - restaurację "Savoy" .Obecnie lokal nosi nazwę "Burger @ Classic Restaurant".
ok. 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Rynek

Gdańsk - Oliwa, widok z terenu ogrodu obecnego Parku Oliwskiego obok ul.Jana Kanapariusza. W głębi po prawej stronie widoczna charakterystyczna sylwetka obecnej archikatedry św. Trójcy (niegdyś kościoła klasztornego cystersów, potem parafialnego katolików, zaś od 1925 r. - katedralnego).

Informacja dotycząca plików cookies.

Informujemy, iż w celu zapewnienia prawidłowej pracy naszego serwisu oraz dostosowania go do Państwa potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies.

Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki.

Dalsze korzystanie z naszego serwisu oznacza, że użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

 Zamknij