Obraz pochodzi z 1950 r.  Dodano: 2022-11-19 15:27

Gdańsk zabytkowy w roku 1950

Kościół św. Katarzyny od strony wschodniej. Zwracają uwagę szczyty, każdy z innej epoki.

Gdańsk, Nonnenhof, czyli "Dwór Mniszek"

Jest to obszar należący od końca XIV w. do brygidek. Obecnie pomiędzy ul. Profesorską, Brygidki i Mniszki. Pierwotnie należał do Osieka, potem do Starego Miasta. Zamieszkały był przez wyrobników, czeladników, nielicznych rzemieślników zwolnionych z opłat na rzecz kasy miejskiej.

Gdańsk, Pożar kościoła św. Katarzyny

Pożar kościoła św. Katarzyny. Pocztówka przedstawia pożar z 3 lipca 1905 roku. Pożar wybuchł o 6 rano od uderzenia pioruna. Katarzyna była jedynym kościołem w Starym Gdańsku, który nie miał piorunochronu.
1901

Album z fotografiami R.Th. Kuhna

Karta z publikacji „Alt-Danzig (Charakteristiche Giebelbauten und Portale in Danzig aus der Zeit vom 14. bis 18. Jahrhundert)”.
ok. 1920

Gdańsk, Kościół św. Katarzyny

Rycina Petera Willera z roku 1638 - 1642 przedstawiająca Kościół św. Katarzyny. Ryciny ilustrowały księgę Reinholda Curicke "Historyczny opis miasta Gdańska” ("Der Stadt Dantzigk historische Beschreibung") napisaną w latach 1638-1642. Księga została wydana dopiero w 1687. Powodem opóźniania wydania była zawarta w książce krytyka władz Gdańska i pozytywne uwagi o kalwinizmie, którego wyznawcą był autor.
1950

Gdańsk zabytkowy w roku 1950

Zabudowania kościelne przy ulicy Podmłyńskiej. Nie zostały zburzone i do dziś cieszą oko.

Gdańsk, kościół św. Brygidy, St. Brigittenkirche

Budowa kościoła św. Brygidy trwała od 1396 r. do 1512. Widok od strony kościoła św. Katarzyny. Obieg 1902 r.