Gdańsk, Pomnik Cesarza Wilhelma I, Danziger Hof i Brama Wyżynna
Obraz pochodzi z XX w.  Dodano: 2021-11-08 12:15

Gdańsk, Pomnik Cesarza Wilhelma I, Danziger Hof i Brama Wyżynna

Widok na pomnik Cesarza Wilhelma I. Po prawej stronie Brama Wyżynna, z lewej strony za pomnikiem Budynek Danziger Hof. Pomiędzy Bramą i hotelem wyjeżdża tramwaj.

ok. 1960

Gdańsk, Wieża Więzienna, Katownia

Widok na Katownię i Wieżę Więzienną od wlotu ulicy Wojciecha Bogusławskiego. W oddali Złota Brama.

Gdańsk, Burzenie wałów obronnych przylegających do Bramy Wyżynnej, Danzig Niederlegung der Festungswälle am Hohe Thor

Zdjęcie przedstawia etap likwidacji nowożytnych fortyfikacji miasta Gdańska znajdujących się w rejonie Bramy Wyżynnej. Widoczna jest Katownia z Wieżą Więzienną, na dalszym planie Dwór Bractwa św. Jerzego oraz wieża kościoła NMP.
ok. 1930

Gdańsk, Wieża Więzienna

Widok na Wieżę Więzienną i Katownię (jej bryła przesłonięta jest dobudowanym domem) od strony dzisiejszej ulicy Wojciecha Bogusławskiego. Pocztówka pochodzi z albumu "Danzig. Nach einer Radierung vn Berthold Hellingrath" zawierającego 10 pocztówek, będących przedrukiem akwafort znanego malarza (związanego z Gdańskiem) Bertholda Hellingratha.
1916-05-26

Gdańsk, Wały Dominika

Pomnik cesarza Wilhelma I na Wałach Dominika (obecnie Wały Jagiellońskie). Pomnik odsłonięto w 1903 r. w obecności cesarza Wilhelma II, wnuka Wilhelma I. Z prawej strony hotel Danziger Hof.
1907

Gdańsk, Pomnik Cesarza Wilhelma I

Pomnik Cesarza Wilhelma I. Po prawej stronie (niewidoczna na pocztówce) znajduje się Brama Wyżynna. Budynek z czerwonej cegły to nieistniejący budynek Danzigerhof, miejscu którego stoi obecnie budynek LOT. Plac na którym stał pomnik Wilhelma, jest obecnie ulicą Wały Jagielońskie. Budynki po lewej stronie nie istnieją.
ok. 1950

Gdańsk, Danziger Hof

Fotografia przedstawia kobietę z dzieckiem pozującą na tle zniszczonego w wyniku działań wojennych budynku hotelu Danziger Hof. Po lewej stronie fotografii widoczne odbudowane budynki. Budynek hotelu Danziger Hof nie został odbudowany. Zbudowano w tym miejscy pawilon handlowy (meblowy) późniejszy budynek LOT. Widoczny też przedwojenny wóz tramwaju.