Gdańsk, Pomnik Cesarza Wilhelma I
Obraz pochodzi z ok. 1930 r.  Dodano: 2021-11-08 12:15

Gdańsk, Pomnik Cesarza Wilhelma I

Pomnik Cesarza Wilhelma I. Po prawej stronie (niewidoczna na pocztówce) znajduje się Brama Wyżynna. Budynek z czerwonej cegły to nieistniejący budynek Danzigerhof, miejscu którego stoi obecnie budynek LOT. Plac na którym stał pomnik Wilhelma, jest obecnie ulicą Wały Jagielońskie. Budynki po lewej stronie nie istnieją. Z lewej strony tramwaj.

Gdańsk, Wieża Więzienna, Danzig Stockturm.

Na zdjęciu widoczny ceglany budynek Wieży Więziennej nakrytej renesansowym hełmem. Tuż za tym obiektem rozpościera się Targ Węglowy z widocznym w głębi Teatrem Miejskim.

Gdańsk, Brama Wyżynna wraz z Wieżą Więzienną, Danzig Hohes Tor u. Stockthurm

Szesnastowieczna Brama Wyżynna, a za nią widoczne obiekty Katowni i Wieży Więziennej. Na dalszym planie wieża kościoła Wniebowzięcia NMP.
1916-05-26

Gdańsk, Wały Dominika

Pomnik cesarza Wilhelma I na Wałach Dominika (obecnie Wały Jagiellońskie). Pomnik odsłonięto w 1903 r. w obecności cesarza Wilhelma II, wnuka Wilhelma I. Z prawej strony hotel Danziger Hof.

Gdańsk Główna Wartownia (odwach) i Pomnik cesarza Wilhelma I, Danzig Hauptwache u. Kaiser Wilhelm Denkmal

Pocztówka przedstawia fragment ul. Wały Jagiellońskie powstałej na gruntach po niwelacji nowożytnych fortyfikacji miejskich. Po lewej stronie znajduje się pomnik cesarza Wilhelma I (odsłonięty uroczyście w obecności cesarza Wilhelma II) w 1903 r. Po prawej stronie Brama Wyżynna wraz z główną miejską wartownią (odwachem), a za nią nowoczesny hotel "Danziger Hof" ("Gdański Dwór").

Gdańsk, Targ Węglowy

Nieistniejąca pierzeja zachodnia Targu Węglowego (Kohlenmarkt), dziś w tym miejscu jest skwer przed pawilonem „Lotu” i Pasaż Królewski.
XX w.

Gdańsk, Pomnik Cesarza Wilhelma I, Danziger Hof i Brama Wyżynna

Widok na pomnik Cesarza Wilhelma I. Po prawej stronie Brama Wyżynna, z lewej strony za pomnikiem Budynek Danziger Hof. Pomiędzy Bramą i hotelem wyjeżdża tramwaj.