Gdańsk, Brama Wyżynna i pomnik
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-12-04 23:33

Gdańsk, Brama Wyżynna i pomnik

Brama Wyżynna i pomnik cesarza Wilhelma I. Tło zdjęcia zostało wyretuszowane.

Gdańsk, Brama Wyżynna z główną wartownią, Danzig Hohes Tor mit Hauptwache

Brama Wyżynna (wraz z główną wartownią), za którą wyłania się zwieńczenie Wieży Więziennej. Przed bramą pomnik cesarza Wilhelma I odsłonięty uroczyście w 1903 r. w obecności syna cesarza, Wilhelma II. Pomnik został zniszczony w 1945 r. Na dalszym planie Dom Handlowy Braci Freymann wzniesiony przy Targu Węglowym. Pocztówka w obiegu od 30 VII 1912 r.
ok. 1890

Gdańsk, Wieża Więzienna

Widok na Wieżę Więzienną i Katownię z ulicy Okopowej. Obecnie w miejscu, gdzie stoi obserwator/malarz stoi budynek Banku NBP.

Gdańsk, pomnik cesarza Wilhelma I przed Bramą Wyżynną, Danzig Kaiser Wilhelm - Denkmal vor dem Hohentor

Widok na pomnik cesarza Wilhelma I (wykonanego wg projektu prof. Ernsta Boermela z Berlina), odsłoniętego w 1903 r. , znajdującego się przed Bramą Wyżynną.
1903

Projekt pomnika Cesarza Wilhelma I

Pocztówka przedstawiająca makietę pomnika Cesarza Wilhelma I projektu Eugena Boermela. Pomnik docelowo postawiono przed Bramą Wyżynną. Widok na wprost.

Gdańsk, Brama Wyżynna, Hohes Tor

Widok na reprezentacyjny wjazd do miasta. Pośrodku Brama Wyżynna, z lewej hotel Danziger Hof, z prawej Bank Rzeszy. Przed bramą pomnik Wilhelma I posadowiony w miejscu dawnej fosy. Obieg 1911 r.
ok. 1930

Gdańsk, Pomnik Cesarza Wilhelma I

Pomnik Cesarza Wilhelma I. Po prawej stronie (niewidoczna na pocztówce) znajduje się Brama Wyżynna. Budynek z czerwonej cegły to nieistniejący budynek Danzigerhof, miejscu którego stoi obecnie budynek LOT. Plac na którym stał pomnik Wilhelma, jest obecnie ulicą Wały Jagielońskie. Budynki po lewej stronie nie istnieją. Z lewej strony tramwaj.