Osice, Kościół w Osicach (Wossitz)
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-12-09 09:56

Osice, Kościół w Osicach (Wossitz)

Kościół filialny pw. Świętego Antoniego z Padwy z XIV/XV w., zbudowany pierwotnie jako szkieletowy, przebudowano później na murowany. Posiada strzelistą wieżę, dobudowaną podczas remontu w XVIII wieku. Nieopodal znajdują się resztki płyt nagrobnych z nieistniejącego cmentarza.
Dodatkowe informacje: Zdjęcie i pocztówka jest pierwotnie błędnie opisana jako kościół w Juszkowie.

ok. 1980

Chełmno

Widok ogólny, w głębi kościół pw. śś. Piotra i Pawła. Zabytki Chełmna są na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

Kleszczewo Gr. Kleschkau

Kleszczewo- wieś położona w powiecie gdańskim, w gminie Trąbki Wielkie. Na pocztówce przedstawiono budynek szkoły wiejskiej i zajazd G. Lietzaua.
ok. 1920

Bogatka, Kościół Ewangelicki

Widok na nieistniejący obecnie kościół ewangelicki w Bogatce (Reichenberg, Danziger Niederung). Kościół został zniszczony podczas działań wojennych w 1945 roku. Kartka pochodzi z kalendarza pocztówkowego na rok 1961 "Danzig im Bild"

Gdańsk, Brama Wyżynna, Katownia i kościół Mariacki

Widok na Bramę Wyżynną, Katownia z Wieżą Więzienną i kościół Mariacki. Widoczna jest też Złota Brama.

Gdańsk, kościół św. Trójcy Danzig St. Trinitas – Kirche

Na zdjęciu widoczny jest kościół św. Trójcy (jego fasada zachodnia z charakterystycznym gotyckim szczytem) wraz z kaplicą św. Anny. Kościół św. Trójcy został wybudowany w średniowieczu przez franciszkanów przybyłych do Gdańska na początku XV w. Pierwszy ich kościół powstał w latach 1422 – 31 i nosił wezwanie Wieczerzy Pańskiej. W czasie rozbudowy kościoła i klasztoru (na przełomie XV i XVI w., dobudowano trójnawową halę do pierwotnego kościoła, przeznaczając go na prezbiterium. Wtedy też do nawy południowej kościoła dobudowano kaplicę św. Anny, w której odbywały się nabożeństwa w języku polskim (po przejęciu świątyni przez luteran, uczestniczyli w nich Polacy tego wyznania). Jednym z zasłużonych kaznodziejów luterańskich posługujących w kaplicy był Krzysztof Celestyn Mrongowiusz. Na zdjęciu uwidoczniony jest też dziedziniec utworzony przez otaczające go budynki kościoła i kaplicy św. Anny oraz średniowieczny mur, na którym od strony północnej osadzony jest dom kazalnicowy. Jest to przykład domów galeriowych budowanych niegdyś w konstrukcji szachulcowej dla ubogiej ludności miasta. Ten zaś wzniesiono na potrzeby Gimnazjum Akademickiego funkcjonującego od poł. XVI w. w dawnym klasztorze franciszkańskim.
ok. 1905

Piecki Pietzkendorf

Piecki- wieś duchowna należąca do szpitala św. Elżbiety. W granice administracyjne Gdańska Piecki zostały włączone dopiero w 1942 roku. Na pocztówce widzimy Restaurant und Cafe zum Kronprinz. Lokal był własnością Maxa Blocka.