Gdańsk, Ratusz Głównego Miasta
Obraz pochodzi z ok. 1890 r.  Dodano: 2019-12-09 09:50

Gdańsk, Ratusz Głównego Miasta

Widok z Długiego Targu na budynek Ratusza Głównego Miasta i fontannę Neptuna.
Nad dachami kamienic widoczna masywna sylwetka Kościoła Mariackiego.

1907-08-23

Gdańsk, Zawalone budynki Chlebnicka 47 i 48

Rankiem 23 sierpnia 1907 r. kilka sygnałów że coś złego się dzieje (spaczone drzwi, odpadające tynki, pękające ściany) w dwóch sąsiadujących kamienicach, pozwoliły na udaną ewakuację niemal wszystkich osób w nich zamieszkałych. Na szczęście nikt nie zginął a z tych, co nie zdążyli uciec, najboleśniej skutek katastrofy odczuła panna Kiedrowski, gdy spadając do piwnicy zmiażdżyła obie stopy. Straty materialne były z kolei bardzo duże, oprócz całkowitego zniknięcia obu kamienic (uchowały się jedynie szczyty od strony bazyliki Mariackiej) zniszczony był także całkiem spory majątek osób tam zamieszkujących, jak choćby wspomnianej panny Kiedrowski, która prowadziła sklep z tapetami i które to wszystkie uległy zniszczeniu. Obaj właściciele, rencista Franz Feichtmeyer posiadacz domu z nr 48 oraz Paul Nachtigal handlujący kawą z nr 47, po katastrofie nie byli już w stanie odbudować swych domów i obaj sprzedali je sąsiadowi z nr 45/46 p. Bernardowi Braune, który w przeciągu dwóch lat postawił nowe budynki.

Gdańsk, Sień Gdańska, Danzig Danziger Diele

Zdjęcie przedstawia wnętrze Sieni Gdańskiej uroczyście otwartej 16 XI 1901 r. Mieściła się ona na parterze i na galerii w Nowym Domu Ławy przy Długim Targu 43. Prezentowany był w niej wystrój gdańskiej kamienicy patrycjuszowskiej z XVII w. Eksponaty (ok. 200) pochodziły przede wszystkim od gdańskiego kolekcjonera Lessera Giełdzińskiego. Plafon, który umieszczono na suficie pochodził z kamienicy przy ul. Długiej (dawna własność kupca, Jacoba Kabruna). Większość eksponatów w czasie II wojny światowej uległa rozproszeniu.

Gdańsk, Ratusz i giełda

Widok na Ratusz Głównego Miasta i giełdę która mieściła się budynku Dworu Artusa. Widoczne skrzyżowanie Długiego Targu, Kramarskiej i Długiej. Obieg 1916 rok.
ok. 1930

Gdańsk, Piwnica Rajców, sala piwna

Historia winiarni Piwnica Rajców sięga początków Dworu Artusa, jeszcze przed powstaniem obecnej formy tego budynku. W 1651 r. piwnica połączyła Ratusz Prawomiejski z wnętrzami Dworu Artusa. Na fotografii sala piwna.

Gdańsk, Długi Targ (Langer Markt)

Pocztówka przedstawia fragment Długiego Targu, wraz z postojem dorożek. Widać biegnące tory tramwajowe oraz licznych przechodniów. W głębi XVI - wieczna Zielona Brama, która zamyka Długi Targ od strony wschodniej.

Gdańsk, Piec kaflowy w Dworze Artusa

Wnętrze Dworu Artusa, widok na piec kaflowy i figurę św. Jerzego