Gdańsk, Pomnik Cesarza Wilhelma I
Obraz pochodzi z ok. 1900 r.  Dodano: 2019-12-09 09:38
  Wyświetlono: 2004

Gdańsk, Pomnik Cesarza Wilhelma I

Pomnik Cesarza Wilhelma I. Po prawej stronie (niewidoczna na pocztówce) znajduje się Brama Wyżynna. Budynek z czerwonej cegły to nieistniejący budynek Danzigerhof, miejscu którego stoi obecnie budynek LOT. Plac na którym stał pomnik Wilhelma jest obecnie ulicą Wały Jagielońskie. Budynki po lewej stronie nie istnieją.

Gdańsk, Brama Wyżynna

Pocztówka przedstawia widok na Bramę Wyżynną, Katownię i Wieżę Więzienną. Nad obrazkiem z budynkami widoczny rysunek herbu Gdańska.
ok. 1920

Gdańsk, Przed Bramą Wyżynną

Rycina Petera Willera z roku 1638 - 1642 przedstawiająca wjazd do Gdańska od strony Bramy Wyżynnej. Zza umocnień miasta widoczna Wieża Więzienna. Ryciny ilustrowały księgę Reinholda Curicke "Historyczny opis miasta Gdańska” ("Der Stadt Dantzigk historische Beschreibung") napisaną w latach 1638-1642. Księga została wydana dopiero w 1687. Powodem opóźniania wydania była zawarta w książce krytyka władz Gdańska i pozytywne uwagi o kalwinizmie, którego wyznawcą był autor.
ok. 1933

Gdańsk, pomnik, brama i wieża

Widok na pomnik Cesarza Wilhelma I i Bramę Wyżynną w tle Wieża Więzienna, a z lewej strony fragment hotelu Danziger Hof.

Gdańsk, Danziger Hof

Hotel Danziger Hof, reprezentacyjna sala ogrodu zimowego. Sala restauracyjna posiadał szklany sufit i pomiędzy stolikami były umieszczone w donicach prawdziwe palmy.
ok. 1890

Gdańsk, Wieża Więzienna

Widok na Wieżę Więzienną i Katownię z ulicy Okopowej. Obecnie w miejscu, gdzie stoi obserwator/malarz stoi budynek Banku NBP.
1928

Gdańsk, Dziedziniec Katowni

Katownia została dobudowana do średniowiecznej Wieży Więzienne w 1597 r. , jako miejsce tortur. Osadzano w niej więźniów skazanych na śmierć. Do 1858 r. pełniła funkcje więzienne. W 1887 r. została wykupiona przez Zarząd Miasta Gdańska od władz wojskowych. W ściany otaczające jej dziedziniec wbudowywano elementy rzeźbiarskiego wystroju wyburzanych obiektów np. Bramy św. Jakuba. Są one widoczne na zdjęciu.