Gdańsk, Dworzec Główny w Gdańsku
Obraz pochodzi z ok. 1900 r.  Dodano: 2019-12-09 09:36

Gdańsk, Dworzec Główny w Gdańsku

Widok na Dworzec Główny z lotu ptaka. Na pocztówce, pod zdjęciem informacja, że wykonano je z wysokości 100 metrów.

1902

Gdańsk, Dworzec Główny

Budynek dworca rozpoczęto budować w 1894 r. po zasypaniu fosy i bastionów zachodnich.

Gdańsk, Widok na Dworzec Gdańsk - Główny, Danzig Blick auf Bahnhof

Podwale Grodzkie - ulica powstała na terenach po niwelacji nowożytnych fortyfikacji miejskich. Wzniesiono przy niej reprezentacyjne gmachy np. hotele. Ulicą poprowadzono tory tramwajowe. W głębi widoczne są budynki należące do Dworca Gdańsk - Główny z charakterystyczną wieżą zegarową.

Gdańsk, Dworzec Główny

Ręcznie wykonana karta pocztowa z widokiem na Dworzec Główny (obrazek wycięto z magazynu lub książki i naklejono na podkładce pocztówkowej, kolorowe elementy ozdobne wykonano kredkami, napis złotą farbą).
1900

Gdańsk, Dworzec Główny

Kartka pocztowa "Pozdrowienia z Gdańska". Na kartce rysunek budynku Dworca Głównego.

Gdańsk Dworzec Gdansk - Główny, Danzig Haupbahnhof

Dworzec Gdańsk - Główny wzniesiono po niwelacji fortyfikacji miejskich u schyłku XIX w. Pierwszy pociąg odszedł do Tczewa 30 X 1900 r. Budynki nawiązujące do gdańskiego renesansu zaprojektowali Alexander Rüdell i Paul Thoemer. Budowę wykonała gdańska firma Hermanna Prochnowa. Hełm wieży zegarowej nawiązuje kształtem do kształtu zwieńczenia wieży gdańskiego kościoła św. Katarzyny.
1939-09-21

Gdańsk; Wizyta Hermanna Göringa w zajętym Gdańsku

Marszałek polny Hermann Göring opuszcza Dworzec Główny po przybyciu do Gdańska. Na pierwszym planie wiozący marszałka ciemny odkryty samochód osobowy marki Mercedes (widoczny znak firmowy na przodzie maski) z zamocowanym do błotnika proporcem głównodowodzącego Luftwaffe. Marszałek stoi na miescu obok kierowcelewą rękę trzymając na górnym brzegu przedniej szyby, w prawej zgiętej w łokciu trzyma uniesioną do góry buławę marszałkowską. Na tylnich fotelach siedzą oficerowie podnoszący dłonie do daszka czapki. Po prawej za samochodem idzie oficer SS (na głowie ma czapkę z trupia czaszka na otoku, na kołnierzu czarne patki). Z tyłu po prawej fragment drugiego odkrytego samochodu osobowego. Dalej z tyłu fragment budynku dworca z wejściem (pod łukiem zawieszony szyld z niewyraźnym napisem w j. niemieckim - prawdopodobnie "Hauptbahnhof"). Przed wejściem zgromadzeni ludzie machający rękoma. U dołu nadrukowany podpis w j. niemieckim: "21. Sept. 1939 Generalfeldmarschall Hermann Göring trifft auf dem Danziger Hauptbahnhof ein" (niem. "21 września 1939 r. marszałek polny Hermann Göring przybywa na gdański Dworzec Główny") i "Foto-Sonnke". Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: GK-5-1-91-1