Westerplatte; Przekazywanie obiektów na Westerplatte wojskom niemieckim po kapitulacji.
Obraz pochodzi z 1939-09-07.  Dodano: 2019-11-24 13:19

Przekazywanie magazynu żywności Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte żołnierzom niemieckim po kapitulacji. Pośrodku dwóch polskich żółnierzy w wojskowych płaszczach i czapkach rogatywkach na głowach: strzelec Julian Wysocki i plutonowy Jan Naskręt (pierwszy z lewej ma na ramieniu biała opaskę prawdopodobnie z symbolem czerwonego krzyża). Po lewej stoi żołnierz niemiecki (prawdopdobnie z jednostek Heimwehry) z karabinem opartym pod pachą i skierowanym ku ziemi. Po prawej mężczyzna w cywilnym garniturze rozmawia z odwróconym tyłem żołnierzem niemieckim (na ramieniu biała opaska), a obok z prawej stoi bokiem kolejny żołnierz niemiecki z karabinem w ręku i lewa ręką opartą na biodrze. Wszyscy Niemcy mają na głowach charakterystyczne niemieckie hełmy. Z tyłu uszkodzona ściana starego poniemieckiego fortu z dużą wyrwą i śladami po pociskach.
Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: GK-5-1-37-3
Indeks zasobu: IPN 039
Autor zasobu: Luben XX
Wymiary: 77 x 56 mm
Materiał: papier fotograficzny
Technika: fotografia czarno-biała
Status prawny: Użycie Niekomercyjne

Gdańsk, latarnia morska na Westerplatte

Latarnia morska z 1843 r. na molo wschodnim na Westerplatte. Była to żeliwna konstrukcja posadowiona na kamiennym falochronie.
1907

Gdańsk, plaża i Molo Cesarskie na Westerplatte

Molo Cesarskie miało 120 m długości. Stanowiło miejsce przechadzek i zabaw, ale także przystań dla statków parowych, które zabierały gości kąpieliska na rejsy po Zatoce Gdańskiej.
ok. 1940

V Wileńska Brygada Armii Krajowej

Żołnierze plutonu Zygmunta Grunt-Mejera ps. „Zyga” z V Wileńskiej Brygady AK, przez budynkiem w nieznanej miejscowości. Uwagi: Na odwrocie odręczny dopisek. Zdjęcie umieszczono w karcie zabezpieczającej. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: IPNBU-3-3-6-128
1939-09

Westerplatte;Żołnierze niemieccy niosą ciało poległego kolegi po nieudanym ataku na Westerplatte.

Żołnierze niemieccy niosą ciało poległego kolegi po ataku na pozycje polskie na Westerplatte. Idą po torach kolejowych. Czterech żołnierzy niesie ciało leżące między nimi na kawalku tkaniny (i prawdopodobnie na kawałku deski), dwóch pozostałych zostało nieco z tyłu: jeden stoi bokiem po prawej, drugi (z karabinem na ramieniu) odwraca głowę w jego strone idąc za ciałem środkiem torów. Żołnierze mają na głowach charakterystyczne niemieckie stalowe hełmy i uzbrojeni są w karabiny (większość ma je zawieszone na plecach, tylko dwóch na przeodzie trzyma je w ręku). W tle łuk torów kolejowych i skupiska drzew. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: GK-5-1-30-1

Gdańsk, pozdrowienia z Nowego Portu

Widok na kanał portowy w Nowym Porcie. Po lewej teren Westerplatte.
1939

Westerplatte 1939

Jesień 1939 - marynarze niemieccy zwiedzają pole walki na Westerplatte. Takie "wycieczki" niemiecki dowództwo organizowało dla podbudowania morale żołnierzy.