Westerplatte; Przekazywanie obiektów na Westerplatte wojskom niemieckim po kapitulacji.
Obraz pochodzi z 1939-09-07.  Dodano: 2019-11-24 13:19

Przekazywanie magazynu żywności Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte żołnierzom niemieckim po kapitulacji. Pośrodku dwóch polskich żółnierzy w wojskowych płaszczach i czapkach rogatywkach na głowach: strzelec Julian Wysocki i plutonowy Jan Naskręt (pierwszy z lewej ma na ramieniu biała opaskę prawdopodobnie z symbolem czerwonego krzyża). Po lewej stoi żołnierz niemiecki (prawdopdobnie z jednostek Heimwehry) z karabinem opartym pod pachą i skierowanym ku ziemi. Po prawej mężczyzna w cywilnym garniturze rozmawia z odwróconym tyłem żołnierzem niemieckim (na ramieniu biała opaska), a obok z prawej stoi bokiem kolejny żołnierz niemiecki z karabinem w ręku i lewa ręką opartą na biodrze. Wszyscy Niemcy mają na głowach charakterystyczne niemieckie hełmy. Z tyłu uszkodzona ściana starego poniemieckiego fortu z dużą wyrwą i śladami po pociskach.
Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: GK-5-1-37-3
Indeks zasobu: IPN 039
Autor zasobu: Luben XX
Wymiary: 77 x 56 mm
Materiał: papier fotograficzny
Technika: fotografia czarno-biała
Status prawny: Użycie Niekomercyjne

1909

Gdańsk, przystań promowa na Westerplatte

Przy przystani na Westerplatte znajdowały się kawiarnie i punkty gastronomiczne. Znajdowała się również poczekalnia z dobrą restauracją. Wiodła stąd aleja do wydzielonych sektorów plażowych.

Gdańsk, aleja Brzozowa na Westerplatte

Najchętniej uczęszczana aleja na Westerplatte - aleja Brzozowa (Birkenallee).

Gdańsk, Latarnia na Westerplatte

Latarnia morska na końcu molo po wschodniej stronie Kanału Portowego przy Westerplatte. Molo zbudowano w latach 1824–38 z granitowych głazów, a latarnię postawiono w 1843 r. W czasie remontu nabrzeża w 2012 roku, latarenka została pocięta i trafiła na złom. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".

Gdańsk - Nowy Port Kanał Portowy, Danzig - Neufarwasser, Hafenkanal

Zdjęcie z lotu ptaka ukazuje kanał portowy wraz z wejściem do gdańskiego portu. Po lewej stronie kanału - budynki należące do Nowego Portu; po prawej - teren Westerplatte.
1939-12-12

Westerplatte

Czarno-biała fotografia przedstawiająca tablicę informującą o wjeździe na teren półwyspu Westerplatte. W tle widoczny jest zniszczony podczas ostrzału we wrześniu 1939 roku las- pościnane pociskami i połamane drzewa. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, sygnatura: MIIWS/F/307
1939