Westerplatte; Niemiecki pancernik
Obraz pochodzi z 1939-09-01.  Dodano: 2019-11-24 13:19

Westerplatte; Niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" ostrzeliwuje polskie pozycje na Westerplatte.

Niemiecki pancernik szkolny "Schleswig-Holstein" ostrzeliwuje polska placówkę (Wojskową Składnicę Tranzytową) na Westerplatte w Gdańsku stojąc w poprzek kanału portowego. Ujęcie z zachodniego brzegu w stronę rufy okrętu (po jej obu stronach zamocowane wizerunki orła nazistowskiego). Rufowa wieża artylerii głównej odwrócona na lewą burtę. Przy lewej burcie nad wodą fala dymu po wystrzale (prawdopodobnie oddanym z burtowych dział artylerii średniej lub wieży dziobowej artylerii głównej). Na pierwszym planie fragment nabrzeża z rosnącym drzewem (po lewej) i stojącą latarnią, po prawej fragment dwóch zacumowanych barek. W tle po prawej po drugiej stronie kanału budynki. Na tle pancernika ślad po wyretuszowanym drewnianym słupie podtrzymującym przewody.
U dołu nadrukowany podpis w j. niemieckim "1 Sept.(ember) 1939 Uhr 4.45 Schulschiff "Schleswig-Holstein" eroffnet das Feuer auf die von den Polen zur Festung ausgebaute Westerplatte im Danziger Hafen" (niem. "1 września 1939 r. godzina 4.45 okręt szkoleny "Schleswig-Holstein" otwiera ogień do przekształconego przez Polaków w twierdzę Westerplatte w gdańskim porcie").
Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: GK-5-1-26-1

1939-09-01

Gdańsk; Zajęcie Dworca Głównego w Gdańsku przez oddziały niemieckie po wybuchu wojny.

Funkcjonariusz niemiecki (prawdopodobnie z gdańskiej Policji Krajowej) stoi na placu przed Dworcem Głównym w Gdańsku w jednym ręku trzymając karabin, a w drugim tabliczkę z napisem "HALT! / Gefahr ! Es wird scharf geschossen" (niem. "Stać ! Niebespieczeństwo ! Możliwy silny ostrzału"). Ubrany w strój policyjny, na głowie ma okrągłą czapkę z szerokim denkiem. Dalej drugi funkcjonariusz, podobnie ubrany, z karabinem pod pachą. W głębi budynek Dworca Głównego z półkolistym witrażowym oknem nad wejściem i wieżą zegarową. U góry druty trakcji tramwajowej. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: GK-5-1-6-5
1939-09

Westerplatte

Czarno - biała fotografia, przedstawiająca uszkodzony w wyniku walk budynek Nowych Koszar na Westerplatte. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, sygnatura: MIIWS/F/1
ok. 1920

Gdańsk, widok na kościół Wniebowstąpienia w Nowym Porcie

Widok z tarasu przystani promowej na Westerplatte na nabrzeże Nowego Portu. Pośrodku kościół Wniebowstąpienia. Obieg 1920 r.

Gdańsk, koszary w Nowym Porcie

Koszary w Nowym Porcie, przy Olivaer Straße 35C (ul. Oliwska), wybudowane w latach 1880–1882 dla 2 batalionów (artylerii pieszej oraz piechoty). Po roku 1922 przekazane w użytkowanie rządowi polskiemu na mieszkania polskich pracowników poczty, kolei i pracujących na Westerplatte. Obieg 1915 r.

Gdańsk, łazienki na Westerplatte

Kąpielisko podzielone było na odrębne sekcje plażowe dla kobiet i mężczyzn, przedzielone częścią rodzinną. Długie pomosty z przebieralniami umożliwiały wejście bezpośrednio do wody bez potrzeby przechodzenia w stroju kąpielowym po piasku pomiędzy innymi gośćmi. Obieg 1914 r.
ok. 1940

Gdańsk do 1945 roku

Wyspa Spichrzów. Fotografia z albumu należącego do anonimowego żołnierza niemieckiego zawierający z okresu jego służby wojskowej w latach 1939-1941. Wśród zdjęć dotyczących szkolenia i szlaku bojowego znajdują się także te wykonane w Gdańsku na przełomie 1939 i 1940 roku. Najprawdopodobniej w czasie wolnym od służby właściciel albumu wykonał serię zdjęć przedstawiających zabudowę miejską Gdańska, Westerplatte, cmentarz centralny (Srebrzysko) oraz zamek w Malborku i zabudowania znajdujące się na Helu. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, sygnatura: MIIWS/RZ/9520/12