Gdańsk, Dwór Bractwa św. Jerzego i Złota Brama
Obraz pochodzi z ok. 1930 r.  Dodano: 2019-11-06 17:33

Gdańsk, Dwór Bractwa św. Jerzego i Złota Brama

Dwór Bractwa św. Jerzego został zbudowany w stylu flamandzkim. Z prawej strony Złota Brama, z lewej Dom Towarowy Freymanna.

Gdańsk, Targ Węglowy z Teatrem Miejskim, Danzig Kohlenmarkt mit Staatstheater

Targ Węglowy na Głównym Mieście - widoczny gmach Teatru Państwowego. Targ Węglowy był też ważnym węzłem komunikacyjnym, stąd można było jechać większością linii tramwajowych w ówczesnym Gdańsku. Z lewej strony pierzeja zachodnia Targu Węglowego z wystawnymi kamienicami. W oddali wjazd na sąsiadujący Targ Drzewny.

Gdańsk, Targ Węglowy, Kohlenmarkt

Plac został nadany miastu przywilejem w 1342/43 roku. Zwano go „anger umme sente Gertruden kirchhof“ (‚ugór przy cmentarzu św. Gertrudy’). Od 15 wieku służył handlowi węglem drzewnym. W głębi Wieża Więzienna, po lewej dom towarowy Freymanna. Po prawej pierzeja Targu Węglowego.

Gdańsk, Ulica Długa

Widok ze Złotej Bramy na ulicę Długą. Na fotografii ruch miejski i tramwaj szynowy. W głębi wieża Ratusza Głównego Miasta.
ok. 1940

Gdańsk do 1945 roku

Fotografia przedstawiająca Teatr Miejski w Gdańsku zaprojektowany przez Carla Samuela Helda. Po prawej stronie znajduje się budynek Zbrojowni. Obecnie na tym miejscu stoi Teatr Wybrzeże. Fotografia z albumu należącego do anonimowego żołnierza niemieckiego zawierający z okresu jego służby wojskowej w latach 1939-1941. Wśród zdjęć dotyczących szkolenia i szlaku bojowego znajdują się także te wykonane w Gdańsku na przełomie 1939 i 1940 roku. Najprawdopodobniej w czasie wolnym od służby właściciel albumu wykonał serię zdjęć przedstawiających zabudowę miejską Gdańska, Westerplatte, cmentarz centralny (Srebrzysko) oraz zamek w Malborku i zabudowania znajdujące się na Helu. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, sygnatura: MIIWS/RZ/9520/11

Gdańsk, Wieża Więzienna

Widok na Wieżę Więzienną z Targu Węglowego. Uwagę przykuwają przytulone do wieży kamieniczki.

Gdańsk, Złota Brama

Widok z ulicy Długiej na Złotą Bramę . Za bramą, a właściwie ponad nią widać Wieżę Więzienną Katowni.