Gdańsk, Brama Stągiewna, Danzig Milchkannenturm
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-06 17:30

Gdańsk, Brama Stągiewna, Danzig Milchkannenturm

Szesnastowieczna Brama Stągiewna wzniesiona u wschodniego wylotu ul. Stągiewnej. Przed nią rozpoczyna się Most Stągiewny łączący Wyspę Spichrzów z Długimi Ogrodami.

Gdańsk, Brama Stągiewna

Brama Stągiewna zamyka Most Stągiewny od zachodniej strony. Widać również zabudowania ulicy Spichrzowej i z lewej strony fragment Starej Pakowni.

Gdańsk, Brama Stągiewna

Widok na Bramę Stągiewną (Milchkannengassentor) i Most Stągiewny, prawdopodobnie z Mostu Rogoźników,

Gdańsk, Nowa Motława

Pocztówka przedstawiająca widok na Ołowiankę i Wyspę Spichrzów z Nowej Motławy.
ok. 1930

Gdańsk, Brama Stągiewna

Brama Stągiewna, wzniesiona zapewne w latach 1517-1519, została usytuowana w linii umocnień osłaniających od wschodu Wyspę Spichrzów. Dwubasztowy zespół Bramy Stągniewnej, bardzo nietypowy w swej bryle architektonicznej, budzi od dawna zainteresowanie badaczy. Przypuszcza się, że pierwotnie Brama miała stanowić układ trzech baszt flankujących dwa zawarte między nimi przejazdy: potężna baszta środkowa byłaby wówczas obstawiona dwiema mniejszymi. Ostatecznie jednak zrezygnowano z budowy trzeciej baszty – północnej – poprzestając na jednym przejeździe pomiędzy basztą większą zwaną Stągwią, i mniejszą nazywaną Stągiewką.
1901-05-29

Gdańsk, Baszta Stągiewna i Baszta Śmietanowa

Praca w porcie nad Motławą.
ok. 1945

Gdańsk, Ruiny Baszty Stągiewnej i Most Stągiewny

Widok od ulicy Długie Ogrody na ruiny Baszty Stągiewnej i Most Stągiewny. Widoczne skrzyżowanie z ulicami Szopy (z lewej) i Szafarnia (z prawej). W oddali ruiny budynków przy ulicy Stągiewnej. Z prawej strony ułożone cegły z rozebranych budynków ulicy Długie Ogrody.