Gdańsk, Brama Wyżynna, Danzig Hohes Thor
Obraz pochodzi z ok. 1900 r.  Dodano: 2019-11-06 17:30

Gdańsk, Brama Wyżynna, Danzig Hohes Thor

Brama Wyżynna wybudowana w drugiej poł. XVI w. w stylu renesansowym. Widoczna za nią Katownia z Wieżą Więzienną.

1955

Gdańsk, Targ Węglowy i Zespół Przedbramia

Pocztówka przedstawia rzadki widok na Targ Węglowy, gdy na miejscu zburzonego Danziger Hofu nie stanął jeszcze budynek LOT (prace rozpoczęły się w 1958 r.). Na pocztówce okolicznościowy stempel z okazji II Wystawy Filatelistycznej.
ok. 1902

Gdańsk, Zmiana warty przed Brama Wyżynną

Zmiana warty przed Bramą Wyżynną, w której od początku wieku mieścił się Główny Odwach. Z lewej strony widoczny hotel Danziger Hof.

Gdańsk, Pomnik Cesarza Wilhelma I

Pomnik Cesarza Wilhelma I. Po prawej stronie (niewidoczna na pocztówce) znajduje się Brama Wyżynna. Budynek z czerwonej cegły to nieistniejący budynek Danzigerhof, miejscu którego stoi obecnie budynek LOT. Plac na którym stał pomnik Wilhelma jest obecnie ulicą Wały Jagielońskie. Budynki po lewej stronie nie istnieją.
1904

Gdańsk, Pomnik Cesarza Wilhelma I

Widok na pomnik Cesarza Wilhelma I. W tle Brama Wyżynna i Budynek Danziger Hof (po lewej stronie)

Gdańsk, Przed Bramą Wyżynną

Rycina Petera Willera z roku 1638 - 1642 przedstawiająca wjazd do Gdańska od strony Bramy Wyżynnej. Zza umocnień miasta widoczna Wieża Więzienna. Ryciny ilustrowały księgę Reinholda Curicke "Historyczny opis miasta Gdańska” ("Der Stadt Dantzigk historische Beschreibung") napisaną w latach 1638-1642. Księga została wydana dopiero w 1687. Powodem opóźniania wydania była zawarta w książce krytyka władz Gdańska i pozytywne uwagi o kalwinizmie, którego wyznawcą był autor.
ok. 1899

Gdańsk, Danziger Hof, Wieża Więzienna z Katownią i Brama Wyżynna

Danziger Hof - hotel zbudowany w r. 1898, w sąsiedztwie Zespołu Przedbramia, najbardziej luksusowy hotel w mieście. Z prawej strony Brama Wyżynna, Wieża Więzienna z Katownią.