Gdańsk, Wisłujście Restauracja i Kawiarnia Hermana Wentzecka, Danzig Weichselmünde Inh. Herman Wentzeck
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-06 17:30

Restauracja - kawiarnia w Wisłoujściu znajdująca się w pobliżu tamtejszej przystani. Goście przybywają do niej drogą wodną - pasażerskim statkiem parowym, który płynie z przystani w pobliżu Żurawia Martwą Wisłą.

Gdańsk, Kościół Mariacki

Widok na Kościół Mariacki od wschodniej strony. Opis na kartce: Gdańsk - Kościół Panny Marji Kartka pochodzi z albumu złożonego przez R. Czarlińskiego. Album zawiera 11 kartek pocztowych wydanych przez wydawnictwo Stengel &Co., G.m.b.H, Dresden. Okładka albumu tekturowa, kolor bordo. Na okładce znajduje się napis Gdańsk, dane wydawcy i ozdobne, secesyjne motywy roślinne.

Gdańsk, Stare Miasto Wielki Młyn

Wielki Młyn wybudowany na Starym Mieście nad kanałem Raduni w XIV w. Za dachem młyna widoczna wieża kościoła św. Katarzyny.

Gdańsk, Żabi Kruk

Pocztówka przedstawia bramę wjazdową na dziedziniec przy Kościele św. Piotra i Pawła na Żabim Kruku. Zabudowa i dziedziniec nie istnieją.

Gdańsk wjazd do Twierdzy Wisłoujście, Danzig Eingang zur Festung Weichselmünde

Początki istnienia fortu u ujścia  Wisły do Bałtyku sięgają średniowiecza. W 2 ej poł. XVI w. powstał fort carré budowany pod nadzorem Hansa von Lindau, następnie Antonego van Obberghena. Obiekt pełnił funkcje militarne. Jego załoga kontrolowała statki wpływające do gdańskiego portu, a wieża do 1758 r. spełniała rolę latarni morskiej. W XIX r. znajdowało się tu również więzienie. Obecnie pełni funkcje muzealne. Na zdjęciu widoczny wjazd do twierdzy.

Gdańsk, Likwidacja fortyfikacji miejskich, Danzig Niederlegung der Festunswälle

Miasto w trakcie niwelacji nowożytnych fortyfikacji miejskich, która miała miejsce pod koniec XIX w. Zdjęcie pokazuje likwidację fortyfikacji ciągu zachodniego, w tym bastionu oraz wału św. Elżbiety. W głębi widoczny jest kościół św. Elżbiety, z charakterystyczną wieżą nakrytą latarnią.

Gdańsk, Bank przy ulicy Okopowej

Nowy gmach Banku Rzeszy przy ulicy Okopowej (Karrenwall) i pomnik Wilhelma I.