Gdańsk, Zielona Brama z mostem zwodzonym, Danzig Grünes Thor mit aufgezogener Brücke
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-06 17:27

Na zdjęciu widoczny jest Most Zielony (którego zachodni przyczółek rozpoczyna się przy Zielonej Bramie), jako zwodzony, dwuklapowy. Dzięki odpowiedniemu mechanizmowi możliwe było podnoszenie przęseł mostu, co umożliwiało żeglugę Starą Motławą nawet dużym jednostkom pływającym.

1910-05-28

Gdańsk, Kasa Miejska

Budynek Kasy Miejskiej (Sparkasse) stał na przyczółku Mostu Zielonego od strony wschodniej (budynek po lewej). Miejska kasa oszczędności Sparkasse der Stadt Danzig została powołana w 1907 r. W latach 1907-1922 siedziba zarządu kasy mieściła się przy Piwnej 36/38 w 1925-1945 przy Długiej 47. We wszystkich dzielnicach kasa utrzymywała oddziały.
ok. 1930

Gdańsk Brama Zielona, Danzig Grunes Tor

Na zdjęciu pokazana jest wschodnia fasada Bramy Zielonej, która widoczna jest od strony Mostu Zielonego. Wzniesiono ją w latach 1564 - 68 według projektu budowniczego z Amsterdamu, Regniera, który początkowo kierował jej budową. W 1565 r. nadzór przejął Hans Kramer z Drezna. Brama miała trzy przejazdy; czwarty przebito w XIX w. podczas jej przebudowy. Bramę cechuje bogaty wystrój rzeźbiarski obu fasad. Miała służyć jako rezydencja królewska w czasie pobytu królów polskich w Gdańsku; skorzystała z niej tylko Maria Ludwika Gonzaga, przyszła żona Władysława IV, która drogą morską przybyła do Polski. W sali biesiadnej na drugiej kondygnacji wydano ucztę na jej cześć.
ok. 1940

Gdańsk, Długi Targ

Widok na Ratusz Głównego Miasta przez przelot Zielonej Bramy.

Gdańsk, Długi Targ i Zielona Brama

Pocztówka wakacyjna "Pozdrowienia z Gdańska" z widokiem na Długi Targ. W głębi Brama Zielona. Na pierwszym planie fontanna Neptuna. Ciekawostka: nadawca wpisał odręcznie datę - 29.10.97 (1897)
1900

Gdańsk, widok z Mostu Zielonego

Widok z Mostu Zielonego w kierunku wejścia do portu. W głębi spichlerz Królewski.
ok. 1906

Gdańsk, Długi Targ

Długi Targ po polsku nazywany był Długim Rynkiem.