Gdańsk, Ratusz Głownego Miasta, Danzig Rathaus
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-06 17:26

Gdańsk, Ratusz Głownego Miasta, Danzig Rathaus

Najbardziej reprezentacyjny fragment Głównego Miasta, czyli Długi Targ z renesansową bryłą Ratusza Głównego Miasta. Obok po prawej stronie, w pierzei północnej Długiego Targu - Dwór Artusa.

ok. 1920

Gdańsk, Ratusz Głównego Miasta

Widok z Długiego Targu na budynek Ratusza Głównego Miasta i fontannę Neptuna. Nad dachami kamienic widoczna masywna sylwetka Kościoła Mariackiego.
ok. 1930

Gdańsk, Fontanna Neptuna zimą

Fontanna Neptuna powstała z inicjatywy Rady Miejskiej i burmistrza B. Schachmanna odlana z brązu w miejskiej ludwisarni na początku XVII w. Znajduje się w najbardziej reprezentacyjnej części Głównego Miasta, w pobliżu Dworu Artusa i Ratusza Głównego Miasta.

Gdańsk, Dwór Artusa

Widok na front budynku Dworu Artusa. Przed nim fontanna Neptuna i dwoje spacerowiczów. Opis na kartce: Gdańsk - Dwór Artusa (Giełda) Kartka pochodzi z albumu złożonego przez R. Czarlińskiego. Album zawiera 11 kartek pocztowych wydanych przez wydawnictwo Stengel &Co., G.m.b.H, Dresden. Okładka albumu tekturowa, kolor bordo. Na okładce znajduje się napis Gdańsk, dane wydawcy i ozdobne, secesyjne motywy roślinne.
XX w.

Gdańsk, Długi Targ, Langemarkt

Długi Targ razem z ulicą Długą należy do najstarszych części Prawego Miasta (wspólna nazwa Langgasse aż do XVII w.) . Część Długiego Targu między ratuszem a Studnią Neptuna nazywano w 1653 roku Ferkelmarkt (Prosięcy Targ - nazwa ironiczna).
ok. 1930

Gdańsk, Ratusz Głównego Miasta

Widok z Długiego Targu, obsadzonego drzewami na budynek Ratusza Głównego Miasta Pocztówka pochodzi z albumu "Danzig. Nach einer Radierung vn Berthold Hellingrath" zawierającego 10 pocztówek, będących przedrukiem akwafort znanego malarza (związanego z Gdańskiem) Bertholda Hellingratha.
ok. 1902

Gdańsk, Wejście do Piwnicy Rajców

Widoczne wejście do Piwnicy Rajców, znajdujące się w podziemiach Dworu Artusa. Lew (jeden z dwu) trzymający w swych łapach herb miasta, pojawił się w tym miejscu w roku 1883, bowiem wcześniej znajdował się na Bramie św. Jakuba, która wówczas została rozebrana.