Gdańsk, Likwidacja fortyfikacji miejskich, Danzig Niederlegung der Festunswälle
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-06 17:23

Gdańsk, Likwidacja fortyfikacji miejskich, Danzig Niederlegung der Festunswälle

Miasto w trakcie niwelacji nowożytnych fortyfikacji miejskich, która miała miejsce pod koniec XIX w. Zdjęcie pokazuje likwidację fortyfikacji ciągu zachodniego, w tym bastionu oraz wału św. Elżbiety. W głębi widoczny jest kościół św. Elżbiety, z charakterystyczną wieżą nakrytą latarnią.

Gdańsk Targ Węglowy, Danzig Kohlenmarkt

Teatr Miejski (1799 - 1801) i Wielka Zbrojownia (1600 - 1605) przy Targu Węglowym.
ok. 1950

Jelitkowo

Stoliki wystawione przed dawnym jelitkowskim domem zdrojowym.Jak widzimy na początku lat pięćdziesiątych XX wieku pełnił on funkcję Ośrodka Szkoleniowego Ligi Przyjaciół Żołnierza.

Gdańsk - Oliwa, Pałac Opatów

Pałac Opatów (dziś Oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego) - dawna rezydencja opatów cysterskich. Widoczne na pocztówce dwukondygnacyjne skrzydło południowe, o cechach rokokowych, nakryte mansardowym dachem zostało odbudowane po II wojnie światowej z inicjatywy Muzeum Narodowego. Początkowo mieścił się w nim Dział Etnograficzny tegoż muzeum. Obecnie są w nim zgromadzone eksponaty z zakresu sztuki współczesnej. Oprócz ekspozycji stałej można w nim także oglądać wystawy czasowe. Pałac Opatów jest otoczony Parkiem Oliwskim; przylega z jednej strony do muru klasztornego. Pocztówka w obiegu od 1 IX 1917 r.

Gdańsk - Oliwa, Dom Zarazy (Dom Bramny)

Dom Zarazy - Stary Rynek Oliwski 15 - dawna brama klasztorna oraz siedziba wójta. Wewnątrz na pierwszym piętrze mieściła się kaplica św. Bernarda. Wg. tradycji w 1709 r. zmarło we wnętrzu tego budynku 9 cystersów, stąd nazwa: "Dom Zarazy". Po kasacie zakonu cystersów była tam siedziba sołtysa oliwskiego oraz areszt. Na początku XX w. po przeniesieniu administracji do innego budynku, zaadaptowano ten obiekt na mieszkania. Po wojnie znów siedziba administracji, ob. pomieszczenia mieszkalne oraz siedziba Stowarzyszenia Stara Oliwa. Na pocztówce budynek ten widoczny od ul. Stary Rynek Oliwski. Widoczny na fasadzie zegar słoneczny, prawdopodobnie z XVIII w.
1904

Gdańsk, Szkoła Wojenna, Danzig Kriegschule

Pocztówka przedstawia na pierwszym planie wagony kolejowe na torach poprowadzonych dawną fosą. Powyżej, wzdłuż krawędzi dawnej fosy biegnie ul. 3 Maja (do 1945 r. Promenade), a przy niej wzniesiony w 2 ej poł. XIX w. gmach Szkoły Wojennej (najpierw mieściły się w nim koszary pionierów).

Gdańsk, Brama Stągiewna

Stągiewka, inaczej Konwia Śmietanowa, też miała kiedyś dach stożkowy. Obecnie ma dach pulpitowy, jednospadowy. Na ostatniej, siódmej, kondygnacji Stągwi umieszczano armaty.