Reklama miesięcznika
Obraz pochodzi z ok. 1900 r.  Dodano: 2019-11-06 17:23

Reklama miesięcznika "Hochland" (po polsku "Wyżyna")

Reklama miesięcznika "Hochland" (po polsku "Wyżyna"), który poruszał zagadnienia z zakresu kultury - literatury i sztuki. Można go było nabyć w gdańskim antykwariacie - księgarni przy ul. Ogarnej 41, która istniała tamże w latach 1897–1928 i przez większą część tego okresu prowadzona była przez Franza Brüninga. Pocztówka w obiegu od 30 VIII 1908 r.

1939-08-25

Gdańsk Nowy Port

Najprawdopodobniej powitanie pancernika Schleswig - Holstein w Nowym Porcie (25 sierpnia 1939).
1907

Gdańsk - Orunia, fragment ul. Trakt św. Wojciecha (Stadtgebiet)

Fragment ob. ul. Trakt św. Wojciecha - przed II wojną światową ten odcinek nosił nazwę Stadtgebiet (przebiegał przez teren historyczny określany mianem Chmielników). Na zdjęciu widzimy eleganckie domy ze sklepami w przyziemiu. Wzdłuż ulicy przebiega linia tramwajowa - widoczny jest wagon tramwaju.
1941

Gdańsk, Widok z Ołowianki

Widok z brzegu Ołowianki na Długie Pobrzeże, z lewej strony widoczny północny kraniec Wyspy Spichrzów. Po prawej fragment Żurawia. W centralnym widoku komin jakiegoś stateczku.

Gdańsk, ul. Piwna, Danzig Jopengasse

Zdjęcie ukazuje narożnik ul. Piwnej i Tkackiej. Narożna kamienica (trójkondygnacyjna, o cechach manierystyczno - barokowych z wystrojem rzeźbiarskim przypisywanym Wilhelmowi Richterowi) należała do ul. Tkackiej. Kamienica przylegająca do niej od ul. Piwnej zwana Domem Schlütera (gdyż została prawdopodobnie zbudowana przez Andreasa Schlütera starszego) posiada wystrój wczesnobarokowy fasady. Przedproże widoczne na zdjęciu powstało zapewne ok. połowy XVIII w. Prowadzi ono do wnętrza popularnej restauracji.

Gdańsk. Długie Pobrzeże

Widok na Długie Pobrzeże z spichlerza położonego na Wyspie Spichrzów. Z lewej strony fragment Bramy Mariackiej w prawo Brama św Ducha, która przebudowana została w XIX wieku na budynek mieszkalny. W tle widoczne charakterystyczne gdańskie budowle czyli wieża Ratusza Głównego Miasta i Bazylika Mariacka.
1914

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Pensjonat w Dolinie Radości (założony ok. 1905 r.), którego właścicielem był Otto Baumann.