Gdańsk, Restauracja pod nazwą
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-06 17:21

Gdańsk, Restauracja pod nazwą "Schlüterhaus u. Münchner Hackerbräu"

Wnętrze restauracji "Schlüterhaus u. Münchner Hackerbräu" mieszczącej się na parterze kamienicy o barokowej fasadzie zwanej "Domem Schlütera" (przed wojną pod nr 1 przy ul. Piwnej) - na rogu ulic Piwnej i Tkackiej.

ok. 1930

Gdańsk, Piwna

Widok na ulicę Piwną i Wieżę Kościoła Mariackiego. Pocztówka pochodzi z albumu "Danzig. Nach einer Radierung vn Berthold Hellingrath" zawierającego 10 pocztówek, będących przedrukiem akwafort znanego malarza (związanego z Gdańskiem) Bertholda Hellingratha.
1913-08-14

Gdańsk, Św. Ducha

Kamienica Otto Hoffmanna przy ul. Św. Ducha 128 (obecnie nr 21/23).
ok. 1950

Gdańsk, Herb Gdańska na Wielkiej Zbrojowni

Opis z pocztówki: "Gdańsk - Herb miasta i krata z Arsenału (Wielka Zbrojownia). Herb Gdańska: dwa krzyże, nad nimi korona. Królewską koronę przyda gdańskim krzyżom król Kazimierz Jagiellończyk przywilejem z roku 1457"

Gdańsk, ul. Piwna, Danzig Jopengasse

Zdjęcie ukazuje narożnik ul. Piwnej i Tkackiej. Narożna kamienica (trójkondygnacyjna, o cechach manierystyczno - barokowych z wystrojem rzeźbiarskim przypisywanym Wilhelmowi Richterowi) należała do ul. Tkackiej. Kamienica przylegająca do niej od ul. Piwnej zwana Domem Schlütera (gdyż została prawdopodobnie zbudowana przez Andreasa Schlütera starszego) posiada wystrój wczesnobarokowy fasady. Przedproże widoczne na zdjęciu powstało zapewne ok. połowy XVIII w. Prowadzi ono do wnętrza popularnej restauracji.
ok. 1950

Gdańsk, Wielka Zbrojownia

Ruiny Wielkiej Zbrojowni. Zdjęcie wykonano wewnątrz budynku. Za plecami fotografującego znajduje się ulica Piwna. Przez okna ściany szczytowej widać fragmenty zniszczonego Targu Węglowego. Fotografia pochodzi z albumu pt.: "Gdańsk dawniej a dziś" ang.: "Former and today" autorstwa M. Dobrzykowskiego. W kartonowej kopercie w kolorze szałwiowej zieleni jest 14 zdjęć przedwojennego i powojennego, zruinowanego Gdańska. Napisy na okładce albumu są wytłoczone i pozłocone.

Gdańsk, ulica Tkacka, Wollwebergasse

Widok na ulicę Tkacką, Wollwebergasse, w kierunku północnym. W głębi Wielka Zbrojownia.