Gdańsk, Targ Węglowy z Wieżą Więzienną (widok na ul. Bogusławskiego), Danzig Kohlenmarkt mit Stockturm (Blick in die Reitbahn)
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-06 17:20

Zdjęcie pokazuje Targ Węglowy. Na pierwszym planie Katownia z Wieżą Więzienną. W głębi widoczny fragment ul. Bogusławskiego.

Gdańsk, Tramwaje na Targu Węglowym i Wieża Więzienna

Tramwaje przy zachodniej pierzei Targu Węglowego. Na pierwszym planie tramwaj. Z tyłu Wieża Więzienna i przylegające do niej kamienice. Po lewej stronie widoczny fragment Dworu Bractwa św. Jerzego i hełm Wielkiej Synagogi.

Gdańsk, Zmiana warty przed Brama Wyżynną

Zmiana warty przed Bramą Wyżynną, w której od początku wieku mieścił się Główny Odwach. Z lewej strony widoczny hotel Danziger Hof. Obieg rok 1925.

Gdańsk, Brama Wyżynna wraz z Wieżą Więzienną, Danzig Hohes Tor u. Stockthurm

Szesnastowieczna Brama Wyżynna, a za nią widoczne obiekty Katowni i Wieży Więziennej. Na dalszym planie wieża kościoła Wniebowzięcia NMP.
ok. 1930

Gdańsk, Brama Wyżynna

Widok na Bramę Wyżynną (Wysoką Bramę), Wieżę Więzienną, Katownię i budynek banku Rzeszy Niemieckiej. Na bramie, nad wejściem, znajduje się polski orzeł z herbami Gdańska i Prus Królewskich. Pocztówka z cyklu: Pamiątki polskie w Gdańsku. S.1. wyd. drugie

Gdańsk, Targ Węglowy, Kohlenmarkt

Plac został nadany miastu przywilejem w 1342/43 roku. Zwano go „anger umme sente Gertruden kirchhof“ (‚ugór przy cmentarzu św. Gertrudy’). Od 15 wieku służył handlowi węglem drzewnym. W głębi Wieża Więzienna, po lewej dom towarowy Freymanna. Po prawej pierzeja Targu Węglowego.

Gdańsk, Tramwaje na Targu Węglowym i Wieża Więzienna

Tramwaje przy zachodniej pierzei Targu Węglowego. Na pierwszym planie Wieża Więzienna i przylegające do niej kamienice. Po lewej stronie widoczny fragment Dworu Bractwa św. Jerzego.