Gdańsk Pomnik Żołnierzy(Pomnik Ofiar Wojny), Danzig Gefallenendenkmal
Obraz pochodzi z ok. 1940 r.  Dodano: 2019-11-06 17:20

Gdańsk Pomnik Żołnierzy(Pomnik Ofiar Wojny), Danzig Gefallenendenkmal

Obelisk - kolumna zwieńczona niemieckim orłem odsłonięta uroczyście 30 VI 1933 r. przy bastionie św. Elżbiety - zwana Gefallenendenkmal (Pomnik Ofiar Wojny) lub Landeskriegerdenkmal (Krajowy Pomnik Wojenny). Obelisk upamiętniał żołnierzy niemieckich walczących w czasie I wojny światowej. Rozebrany w sierpniu 1957 r.

1970-12

Gdańsk; Wydarzenia grudniowe 1970 r. na terenie miast wybrzeża gdańskiego.

Wydarzenia grudniowe w Gdańsku. Na zdjęciu widoczne helikoptery wojskowe patrolujące miasto. W głębi budynek Zieleniaka. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: IPNGd-12-2-2-195

Gdańsk, kościół św. Elżbiety

Zabytkowy kościół rektorski, zbudowany w 1417 r.
ok. 1930

Gdańsk, Zachodniopruskie Towarzystwo Ubezpieczeń od Ognia, Danziger Feuersozietät

Budynek Zachodniopruskiego Towarzystwa Ubezpieczeń od Ognia, Danziger Feuersozietät, został oddany do użytku w 1916 r. przy Wałach Elżbiety 9 (obecnie Wały Jagiellońskie 36), po rozebraniu budynku należącego do szpitala św. Elżbiety. Obok widoczny kościół św. Elżbiety. Obieg 1931 r.

Gdańsk, Bastion św. Elżbiety podczas rozbiórki

Bastion św. Elżbiety podczas rozbiórki (ok. 1895 r.) widziany od południowego -zachodu. Znajdował się w obrębie nowożytnych fortyfikacji otaczających miasto od zachodu. W obiegu od 1913 r.

Gdańsk Wały Jagiellońskie, Danzig St. Elisabeth u. Dominikswall

Widok na Główne Miasto z górującą nad nim wieżą kościoła Wniebowzięcia NMP oraz Ratusza Głównego Miasta. Na pierwszym planie widoczne likwidowane nowożytne fortyfikacje miasta, na których miejscu powstaną wkrótce dwie reprezentacyjne ulice: St. Elisabethwall i Dominikswall (ob. Wały Jagiellońskie). Na drugim planie budowa Komendantury Garnizonu Pruskiego.
1915

Gdańsk, odsłonięcie pomnika przy bastionie św. Elżbiety

1 VIII 1915 r. - osłonięcie  pomnika - Kolumny Wojennej (Kriegssäule) przy bastionie św. Elżbiety poświęconej zwycięstwom niemieckim w  czasie I wojny światowej.