Gdańsk Główna Wartownia (odwach) i Pomnik cesarza Wilhelma I, Danzig Hauptwache u. Kaiser Wilhelm Denkmal
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-06 17:20

Pocztówka przedstawia fragment ul. Wały Jagiellońskie powstałej na gruntach po niwelacji nowożytnych fortyfikacji miejskich. Po lewej stronie znajduje się pomnik cesarza Wilhelma I (odsłonięty uroczyście w obecności cesarza Wilhelma II) w 1903 r. Po prawej stronie Brama Wyżynna wraz z główną miejską wartownią (odwachem), a za nią nowoczesny hotel "Danziger Hof" ("Gdański Dwór").

1905

Gdańsk, pomnik cesarza i hotel i brama

Pomnik Cesarza Wilhelma I przed Bramą Wyżynną. Z lewej strony widoczny fragment budynku hotelu Danziger Hof. Obieg 1907 rok.

Gdańsk, Brama Wyżynna

Pocztówka przedstawia obraz A. Roehn "Wkroczenie Napoleona do Gdańska (20 maj 1807)". Obraz znajduje się w Muzeum Wersalskim

Gdańsk, Przed Bramą Wyżynną

Rycina Petera Willera z roku 1638 - 1642 przedstawiająca wjazd do Gdańska od strony Bramy Wyżynnej. Zza umocnień miasta widoczna Wieża Więzienna. Ryciny ilustrowały księgę Reinholda Curicke "Historyczny opis miasta Gdańska” ("Der Stadt Dantzigk historische Beschreibung") napisaną w latach 1638-1642. Księga została wydana dopiero w 1687. Powodem opóźniania wydania była zawarta w książce krytyka władz Gdańska i pozytywne uwagi o kalwinizmie, którego wyznawcą był autor.

Gdańsk, Wieża Więzienna i Katownia

Wieża Więzienna i Katownia powstałe w XIV wieku stanowiły zespół bramny wjazdu do Gdańska od strony zachodniej. Po przebudowach w końcu wieku XVI obie budowle zmieniły charakter na obiekty penitencjarne, zaś ruch przeniesiono na obie strony zespołu a bramą wjazdową ustanowiono Bramę Wyżynną, której fragment widać z lewej strony. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".

Gdańsk. Pomnik Cesarza Wilhelma I

Pomnik Cesarza Wilhelma I przed Bramą Wyżynną. W tle nieistniejący hotel „Danziger Hof” (dziś okolice pawilonu „Lot”) Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".

Gdańsk, pomnik cesarza

Pomnik cesarza Wilhelma I z 1903 r. na ówczesnych Wałach Dominika. Widok w kierunku południowym. Za pomnikiem Brama Wyżynna.