Gdańsk, Żuraw, Ołowianka i Wyspa Spichrzów
Obraz pochodzi z 1910 r.  Dodano: 2019-11-06 17:19

Gdańsk, Żuraw, Ołowianka i Wyspa Spichrzów

Widok z Domu Przyrodników na Motławę, Żurawia, Wyspę Ołowiankę i cypel północny Wyspy Spichrzów. Widoczne spichlerze i cumujące statki.

ok. 1930

Gdańsk, Długie Pobrzeże i s/s Helga Boge

Parowiec Helga Boge został zbudowany w 1925 r. Pływał w trampingu stanowiąc własność Johann M.K. Blumenthal, armatora z Hamburga. W 1946 roku nazwę statku zmieniono na Helga Ina, a po przejęciu go przez ZSRR na Kiercz. Trafił pod polską banderę jako jeden z 19 poniemieckich statków przekazanych przez ZSRR Polsce w roku 1947 jako częściowa rekompensata za straty wojenne (s/s Kutno). Zezłomowany w 1963 r.
ok. 1945

Gdańsk, zrujnowane Główne Miasto

Widok z ulicy Szafarnia na zrujnowane Główne miasto i spichlerze na Wyspie Ołowianka.

Gdańsk Żuraw, Danzig Das Krantor

Pocztówka pokazuje fasadę zachodnią Żurawia - od strony ul. Szerokiej. Żuraw (wzniesiony w XV w.,) pełnił kilka funkcji: dźwigu do rozładowywania statków, bramy miejskiej (jednej z kilku wodnych bram Głównego Miasta) oraz był jedną z budowli obronnych - we wnętrzach baszt mieściły się strzelnice przystosowane do ciężkiej i lekkiej broni palnej.
1905

Gdańsk, Żuraw nad Motławą, Krahnthor

Widok na Żuraw od strony wschodniej. Miejsce połączenia Starej i Nowej Motławy. Z lewej strony widoczny cypel Wyspy Spichrzów, z prawej - początek Ołowianki.
XX w.

Gdańsk, Motława z lotu ptaka

Widok z lotu ptaka na nabrzeża Motławy. U dołu zdjęcia Wyspa Spichrzów, trochę wyżej Ołowianka. Po lewej Stara Motława, po prawej u dołu Nowa Motława, u góry Kanał Stępkarski.

Gdańsk, Żuraw

Pocztówka przedstawia widok na Bramę Żuraw i fragment Długiego Pobrzeża. Ujęcie Żurawia z Wyspy Spichrzów.