Projekt pomnika Cesarza Wilhelma I, widok boczny
Obraz pochodzi z 1903 r.  Dodano: 2019-11-06 17:18

Projekt pomnika Cesarza Wilhelma I, widok boczny

Pocztówka przedstawiająca makietę pomnika Cesarza Wilhelma I projektu Eugena Boermela. Pomnik docelowo postawiono przed Bramą Wyżynną. Widok boczny

Gdańsk, Katownia z Wieżą Więzienną na Targu Węglowym

Wieża Więzienna wzniesiona została w XIV w. - pełniła rolę ufortyfikowanego przedbramia ul. Długiej. W 1597 r. dobudowano do niej Katownię, jako więzienie dla osób skazanych na śmierć. Na tym zdjęciu wspomniane obiekty widoczne są od strony Bramy Wyżynnej. W głębi widoczny fragment Dworu Bractwa św. Jerzego.
1896-11-27

Gdańsk, panorama

Panorama Gdańska od strony zachodniej. Są to ostatnie dni umocnień nowożytnych - wałów. Widoczne tramwaje konne i dorożki.

Gdańsk, pomnik cesarza Wilhelma I przed Bramą Wyżynną, Danzig Kaiser Wilhelm - Denkmal vor dem Hohentor

Widok na pomnik cesarza Wilhelma I (wykonanego wg projektu prof. Ernsta Boermela z Berlina), odsłoniętego w 1903 r. , znajdującego się przed Bramą Wyżynną.

Gdańsk, Burzenie wałów obronnych przylegających do Bramy Wyżynnej, Danzig Niederlegung der Festungswälle am Hohe Thor

Zdjęcie przedstawia etap likwidacji nowożytnych fortyfikacji miasta Gdańska znajdujących się w rejonie Bramy Wyżynnej. Widoczna jest Katownia z Wieżą Więzienną, na dalszym planie Dwór Bractwa św. Jerzego oraz wieża kościoła NMP.
XX w.

Gdańsk, Danziger Hof, Wieża Więzienna z Katownią i Brama Wyżynna

Danziger Hof - hotel zbudowany w r. 1898, w sąsiedztwie Zespołu Przedbramia, najbardziej luksusowy hotel w mieście. Pocztówka wydana przed 1905 r.
ok. 1890

Gdańsk, Wieża Więzienna

Widok na Wieżę Więzienną i Katownię z ulicy Okopowej. Obecnie w miejscu, gdzie stoi obserwator/malarz stoi budynek Banku NBP.