Gdańsk, Rozbiórka Bastionu św. Elżbiety
Obraz pochodzi z 1895 r.  Dodano: 2019-11-06 17:17

Gdańsk, Rozbiórka Bastionu św. Elżbiety

Prace przy rozbiórce Bastionu św. Elżbiety. Na pierwszym planie odsłonięta baszta Bramy Raduńskiej, którą później rozebrano. Widoczna wieża kościoła św. Elżbiety.

Gdańsk Bastion św. Elżbiety, Danzig Elisabeth - Bastei

Na zdjęciu pokazany jest z różnych stron bastion św. Elżbiety, który znajdował się w pasie fortyfikacji nowożytnych otaczających Stare Miasto od zachodu. Zza bastionu wyłania się wieża kościoła św. Elżbiety.

Gdańsk, Budynek Rady Miasta

Budynek Rady Miasta przy Wałach Jagiellońskich. Dawniej Kgl. Generalkommando. W tle widoczna wieża kościoła św. Elżbiety.
ok. 1940

Gdańsk Pomnik Żołnierzy(Pomnik Ofiar Wojny), Danzig Gefallenendenkmal

Obelisk - kolumna zwieńczona niemieckim orłem odsłonięta uroczyście 30 VI 1933 r. przy bastionie św. Elżbiety - zwana Gefallenendenkmal (Pomnik Ofiar Wojny) lub Landeskriegerdenkmal (Krajowy Pomnik Wojenny). Obelisk upamiętniał żołnierzy niemieckich walczących w czasie I wojny światowej. Rozebrany w sierpniu 1957 r.
1970-12

Gdańsk; Wydarzenia grudniowe 1970 r. na terenie miast wybrzeża gdańskiego.

Budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku przy ul. Wały Jagiellońskie (obecnie budynek Prokuratury Okręgowej i Apelacyjnej). Po lewej Kościół pw. Św. Elżbiety przed którym znajduje się tłum ludzi. Zdjęcie wykonane prawdopodobnie z Aresztu Śledczego na ul. Kurkowej. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: IPNGd-12-2-2-178

Gdańsk Wały Jagiellońskie, Danzig St. Elisabeth u. Dominikswall

Widok na Główne Miasto z górującą nad nim wieżą kościoła Wniebowzięcia NMP oraz Ratusza Głównego Miasta. Na pierwszym planie widoczne likwidowane nowożytne fortyfikacje miasta, na których miejscu powstaną wkrótce dwie reprezentacyjne ulice: St. Elisabethwall i Dominikswall (ob. Wały Jagiellońskie). Na drugim planie budowa Komendantury Garnizonu Pruskiego.

Gdańsk, Rada Miasta

Na pocztówce znajduje się budynek Dowództwa Straży Pożarnej w zachodnich Prusach. Aktualnie jest to budynek Rady Miasta. Na drugim planie budynek Prokuratury Okręgowej (obecnie), w tle majaczą wieże kościoła św. Elżbiety i Dworca Głównego. Widok na obiekty z perspektywy obserwatora stojącego na skrzyżowaniu Hucisko.