Gdańsk, Wieża Więzienna i Katownia
Obraz pochodzi z ok. 1900 r.  Dodano: 2019-11-06 17:15

Gdańsk, Wieża Więzienna i Katownia

Wieża Więzienna, dawny odwach miejski i Katownia. Po prawej w głębi Targ Węglowy (Kohlenmarkt) i fragment Teatru Miejskiego. Widok od strony ulicy Bogusławskiego (An der Reitbahn). Widoczny sklep "Otto Kosakowski nr 1". Obieg 1904 rok.

Gdańsk, Brama Wyżynna z główną wartownią, Danzig Hohes Tor mit Hauptwache

Brama Wyżynna (wraz z główną wartownią), za którą wyłania się zwieńczenie Wieży Więziennej. Przed bramą pomnik cesarza Wilhelma I odsłonięty uroczyście w 1903 r. w obecności syna cesarza, Wilhelma II. Pomnik został zniszczony w 1945 r. Na dalszym planie Dom Handlowy Braci Freymann wzniesiony przy Targu Węglowym. Pocztówka w obiegu od 30 VII 1912 r.

Gdańsk, Wały Jagiellońskie z pomnikiem cesarza Wilhelma I i hotelem Danziger Hof, Danzig Dominikswall u. Kaiser Wilhelm - Denkmal u. Danziger Hof

Zdjęcie ukazuje fragment ul. Wały Jagiellońskie w zimowej scenerii. Widzimy pomnik cesarza Wilhelma I (odsłonięty w 1903 r.) na tle neorenesansowego hotelu Danziger Hof. Po prawej stronie widać fragment Bramy Wyżynnej.

Gdańsk, Dwór Bractwa św. Jerzego, Danzig St. Georgshalle

Dwór Bractwa św. Jerzego wzniesiony przez Hansa Glotaua u schyłku XV w. Zwany bywa często Strzelnicą św. Jerzego. Po prawej stronie budynek ten przylega do Złotej Bramy. Po lewej stronie widoczny fragment okazałego Domu Towarowego Braci Freymann.

Gdańsk, Pomnik Cesarza Wilhelma I

Widok na pomnik Cesarza Wilhelma I, z tyłu, na drugim planie budynek banku Rzeszy (obecnie NBP). Z lewej strony obrazu Brama Wyżynna.
ok. 1890

Gdańsk, Wieża Więzienna

Widok na Wieżę Więzienną i Katownię z ulicy Okopowej. Obecnie w miejscu, gdzie stoi obserwator/malarz stoi budynek Banku NBP.
ok. 1960

Gdańsk, Orzeł polski na Bramie Wyżynnej

Orzeł polski na Bramie Wyżynnej z XVI wieku.