Gdańsk, Targ Węglowy z Teatrem i Wielką Zbrojownią, Danzig Kohlenmarkt mit Theater u. Zeughaus
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-06 17:14

Targ Węglowy z budynkiem Teatru Miejskiego oraz widoczną zachodnią fasadą Wielkiej Zbrojowni. Pocztówka w obiegu od 7 V 1911 r.

1925

Gdańsk, Wieża Więzienna i tramwaj

Pocztówka z grafiką Fritza Leopolda Henniga przedstawiająca Wieżę Więzienną, tramwaj i idącego mężczyznę z parasolem. Fritz Leopold Hennig (ur. 17 marca 1895 r. W Gdańsku , † 29 marca 1951 r. W Dreźnie), był niemieckim malarzem i grafikiem, którego wszechstronne prace można przypisać stylistycznie do gustu czasu na przełomie XIX i XX wieku. Malował głównie obrazy olejne, ale w swoich pracach wykorzystywał także inne techniki (linoryt , rysowanie piórem i technikę akwafortu suchego). Hennig studiował malarstwo i grafikę w akademii sztuki w Dreźnie (1918 do 1921?). Ukończył studia jako malarz akademicki i grafik. Mieszkał w Sopocie.
ok. 1935

Gdańsk, Teatr Miejski

Teatr Miejski na Targu Węglowym po przebudowie w 1934 r. wg projektu Ottona Kloeppela. Budynek otrzymał wówczas latarnię.

Gdańsk, Dwór Bractwa św. Jerzego, Złota Brama i okoliczna zabudowa

Dwór Bractwa św. Jerzego wzniesiony przez Hansa Glotaua u schyłku XV w. Zwany bywa często Strzelnicą św. Jerzego. Po prawej stronie budynek ten przylega do Złotej Bramy. Po lewej stronie widoczny fragment okazałego Domu Towarowego Braci Freymann.

Targ Węglowy z budynkiem Teatru Miejskiego oraz widoczną fasadą Wielkiej Zbrojowni i budynkami pierzei Targu Węglowego.

Gdańsk, Targ Węglowy widok na Teatr Miejski i zachodnią pierzeję

Targ Węglowy widok na Teatr Miejski i zachodnią pierzeję. Widoczne przystanki tramwajowe i same tramwaje.
1906

Gdańsk, Teatr Miejski

Teatr Miejski (Stadttheater) powstał w 1801 r miał szkieletową konstrukcją drewnianą obmurowaną z zewnątrz cegłą i posiadał widownię na 1600 miejsc, głównie stojących. W tym stanie (po wielu niewielkich przeróbkach) przetrwał do roku 1934, kiedy to został wyburzony i wybudowany na nowo.