Gdańsk Wały Jagiellońskie, Danzig St. Elisabeth u. Dominikswall
Obraz pochodzi z ok. 1900 r.  Dodano: 2019-11-06 17:13

Gdańsk Wały Jagiellońskie, Danzig St. Elisabeth u. Dominikswall

Widok na Główne Miasto z górującą nad nim wieżą kościoła Wniebowzięcia NMP oraz Ratusza Głównego Miasta. Na pierwszym planie widoczne likwidowane nowożytne fortyfikacje miasta, na których miejscu powstaną wkrótce dwie reprezentacyjne ulice: St. Elisabethwall i Dominikswall (ob. Wały Jagiellońskie). Na drugim planie budowa Komendantury Garnizonu Pruskiego.

Gdańsk, Rozbiórka Bastionu św. Elżbiety

Prace przy rozbiórce Bastionu św. Elżbiety. Na pierwszym planie odsłonięta baszta Bramy Raduńskiej, którą później rozebrano. Widoczna wieża kościoła św. Elżbiety.
1970-12

Gdańsk; Wydarzenia grudniowe 1970 r. na terenie miast wybrzeża gdańskiego.

Balkon budynku Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku przy ul. Wały Jagiellońskie (obecnie budynek Prokuratury Okręgowej i Apelacyjnej). Na balkonie znajduje się grupa ludzi. Jedna z osób opiera się przez barierkę. W oknach widoczni są funkcjonariusze MO. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: IPNGd-12-2-2-169
ok. 1940

Gdańsk, Pomnik Ofiar Wojny, Danzig Gefallenendenkmal

Pomnik określany jako Gefallenendenkmal (Pomnik Ofiar Wojny) lub Landeskriegerdenkmal (Krajowy Pomnik Wojenny) odsłonięty przy bastionie św. Elżbiety w czerwcu 1933 r. w formie kolumny zwieńczonej niemieckim orłem, będący hołdem dla niemieckich ofiar I wojny światowej. Rozebrany w sierpniu 1957 r.
ok. 1930

Gdańsk, Zachodniopruskie Towarzystwo Ubezpieczeń od Ognia, Danziger Feuersozietät

Budynek Zachodniopruskiego Towarzystwa Ubezpieczeń od Ognia, Danziger Feuersozietät, został oddany do użytku w 1916 r. przy Wałach Elżbiety 9 (obecnie Wały Jagiellońskie 36), po rozebraniu budynku należącego do szpitala św. Elżbiety. Obok widoczny kościół św. Elżbiety. Obieg 1931 r.
1970-12

Gdańsk; Wydarzenia grudniowe 1970 r. na terenie miast wybrzeża gdańskiego.

Płonący budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku przy ul. Wały Jagiellońskie (obecnie budynek Prokuratury Okręgowej i Apelacyjnej). Na bliższym planie po prawej przypuszczalnie Bastion św. Elżbiety. Zdjęcie wykonane prawdopodobnie z Aresztu Śledczego na ul. Kurkowej. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: IPNGd-12-2-2-173

Gdańsk Bastion św. Elżbiety, Danzig Elisabeth - Bastei

Na zdjęciu pokazany jest z różnych stron bastion św. Elżbiety, który znajdował się w pasie fortyfikacji nowożytnych otaczających Stare Miasto od zachodu. Zza bastionu wyłania się wieża kościoła św. Elżbiety.