Gdańsk Widok na Grodzisko, Danzig Blick nach dem Hagelsberg
Obraz pochodzi z ok. 1900 r.  Dodano: 2019-11-06 17:12

Gdańsk Widok na Grodzisko, Danzig Blick nach dem Hagelsberg

Grodzisko - wzgórze, a właściwie krawędź wysoczyzny uważane jest za miejsce, w którym znajdował się najstarszy gdański gród. Wzniesienie to wzmiankowane było w 1385 r. jako Góra Gajowa (Hagensberg), potem określane było jako Góra Gradowa (Hagelsberg). Na tym obszarze Georg Strakowski wzniósł trzy bastiony w latach 1655 - 68: Kurkowy, Jerozolimski i Neubauera. W czasie I WMG Francuzi wybudowali tam forty, które były rozbudowywane i modernizowane w czasach pruskich. W czasie II WMG miejsce pierwszej gdańskiej cywilnej radiostacji oraz siedziby bractw studenckich.

Gdańsk, widok na Żuraw i Długi Most.

Długie Pobrzeże (Długi Most) jest ulicą zbudowaną wzdłuż rzeki.

Gdańsk, Ulica Długa

Pocztówka przedstawia widok na ulicą Długą. W tle majaczy wieża Ratusza Głównego Miasta. Obieg 1902 rok.
1939-09

Gdańsk, Uroczystości na pokładzie Schleswig Holstein

Uroczystości na pokładzie Schleswig Holstein, które odbyły się podczas wizyty Adolfa Hitlera po zdobyciu Westerplatte.
ok. 1950

Gdańsk, Dwór Artusa

Widok na ruiny Dworu Artusa. Fotografia pochodzi z albumu pt.: "Gdańsk dawniej a dziś" ang.: "Former and today" autorstwa M. Dobrzykowskiego. W kartonowej kopercie w kolorze szałwiowej zieleni jest 14 zdjęć przedwojennego i powojennego, zruinowanego Gdańska. Napisy na okładce albumu są wytłoczone i pozłocone.

Gdańsk, Nowa Motława

Nowa Motława. Widok z Ołowianki w stronę Bramy Stągiewnej. Po lewej stronie nabrzeże przy Szafarni (Schäferei) ze spichlerzem i budynkiem celnym. Po prawej stronie spichlerze i budynek na Wyspie Spichrzów.
1944-03-28

Gdańsk do 1945 roku

Czarno-biała fotografia przedstawiająca widok ul. Długiej. Fotografia zrobiona z Wieży Więziennej przy zawieszonej na drzewcu fladze Wolnego Miasta Gdańska. W tle widoczny Kościół Mariacki, Ratusz oraz ul. Długa. Na ulicy widoczny między innymi tramwaj Herbrandt 105 oraz ludność cywilną. Na kamienicach ul. Długiej widoczne zawieszone flagi ze swastykami. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, sygnatura: MIIWS/F/1442