Gdańsk Zielony Most, Danzig Grüne Brücke
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-06 17:11

Gdańsk Zielony Most, Danzig Grüne Brücke

Gdańsk, Zielony Most - łączący dwa brzegi Starej Motławy - do 1945 r. zwodzony. Dzięki takiej funkcji możliwe było przepływanie większych jednostek, kiedy przęsła mostu były podniesione. W XX w. przez ten most przebiegała linia tramwajowa łącząca Główne Miasto z Długimi Ogrodami i Dolnym Miastem.

Gdańsk, Zielona Brama

Widok na Zieloną Bramę i Zielony Most. Opis na kartce: Zielona Brama Kartka pochodzi z albumu złożonego przez R. Czarlińskiego. Album zawiera 11 kartek pocztowych wydanych przez wydawnictwo Stengel &Co., G.m.b.H, Dresden. Okładka albumu tekturowa, kolor bordo. Na okładce znajduje się napis Gdańsk, dane wydawcy i ozdobne, secesyjne motywy roślinne.
ok. 1930

Gdańsk, Karta pocztowa z Zieloną Bramą

Karta pocztowa z Zieloną Bramą. W górnej części karty orzeł w koronie, herb gdańska i niezidentyfikowana tarcza z herbem lub logotypem.
XX w.

Gdańsk, restauracja Schlegela

Restauracja Schlegela usytuowana była na Długim Pobrzeżu 2. Napis po prawej stronie mówi, że serwowano tam dania rybne.

Gdańsk Zielona Brama i Zielony Most, Danzig Grünes Tor u.

Brama została zbudowana była w 2 - ej poł. XVI w. zastąpiła gotycka Bramę Kogi. Najpierw budowę nadzorował Regnier z Amsterdamu, następnie Hans Kramer. Nadano jej cechy niderlandzkiego manieryzmu. Miała pełnić funkcję rezydencji królewskiej w Gdańsku, czego zaniechano. Odbyła się tutaj jedynie uczta ku czci królowej polskiej Marii Ludwiki Gonzagi, która przybyła drogą wodną z Francji do Gdańska. Most Zielony został zbudowany w 2 - ej poł. XVI w. wg. proj. Dirca Danielsa w miejscu Mostu Kogi. W 1883 r. drewniany most zastąpiono stalowym, opartym na betonowych podporach, w 1928 r. zmodernizowany.
1933-06-22

Gdańsk, Długie Pobrzeże (Długi Most)

Kartka pocztowa przedstawia defiladę statków i łodzi na Motławie z okazji uroczystości prezentacji flag i sztandarów. Na Moście Zielonym zgromadzili się ludzie podziwiający jednostki pływające.

Gdańsk, Żuraw i statki na Motławie

Długie Pobrzeże (Lange Brucke) i Żuraw z lewej strony. Po prawej brzeg Wyspy Spichrzów i w Oddali Ołowianka z elektrownią miejską. Na Motławie umiarkowany ruch statków.