Gdańsk Targ Drzewny, Danzig Holzmarkt
Obraz pochodzi z 1909 r.  Dodano: 2019-11-06 17:10

Gdańsk Targ Drzewny, Danzig Holzmarkt

Gdańsk, Stare Miasto, fragment Targu Drzewnego. Na pierwszym planie po prawej stronie pocztówki widoczny fragment pomnika odsłoniętego w 1904 r. na Targu Drzewnym, będącego hołdem dla poległych żołnierzy niemieckich w wojnach toczonych przez Prusy w XIX w. z: Danią, Austrią i Francją.
W dalszej perspektywie widoczna jest ul. Hucisko wytyczona po likwidacji nowożytnych fortyfikacji miejskich.
Pocztówka w obiegu od 6 I 1912 r.

Gdańsk, Kriegerdenkmal na Targu Drzewnym

Odsłonięcie na Targu Drzewnym w dniu 8 maja 1904 roku pomnika Kriegerdenkmal, upamiętniającego żołnierzy niemieckich poległych w wojnach poprzedzających zjednoczenie Niemiec. obieg 1904-1905.

Gdańsk, Targ Drzewny

Pocztówka przedstawia Targ Drzewny (Holzmarkt) z wieżą kościoła św. Katarzyny w tle. Na rondzie pomnik poległych w wojnach z Danią 1864, Austrią 1866 i Francją 1870-1871. Widok pokazuje Targ Drzewny z wylotu Targu Węglowego. Pocztówka z minialbumu "Zehn Der schonsten ansichten von DANZIG". Auch als postkarten verwendbar.
1907-10-06

Gdańsk, Targ Drzewny

Północna pierzeja Targu Drzewnego. Przed pierzeją w 1338 r. biegł pierwszy kanał Raduni (Stary), w odróżnieniu od obecnego przekopanego w 1349 r.

Gdańsk Targ Drzewny wraz z Pomnikiem Żołnierzy, Danzig Holzmarkt mit Kriegerdenkmal

Targ Drzewny na Starym Mieście. Jego centralne miejsce zajmuje Pomnik Żołnierzy odsłonięty uroczyście w 1904 r. wg. proj. Christiana Behrensa. Upamiętniał żołnierzy niemieckich poległych w wojnach, jakie toczyły Prusy w XIX w. z: Danią, Austrią i Francją. Pomnik ten został decyzją Miejskiej Rady Narodowej ściągnięty z cokołu przez czołg w 1946 r. Jego miejsce zajął w 1965 r. pomnik Jana III Sobieskiego pochodzący z Lwowa.

Gdańsk, Pomnik Żołnierzy, Danzig Enthüllungsfeier des Krieger - Denkmals

Odsłonięcie pomnika upamiętniającego żołnierzy pruskich poległych w wojnach: z Austrią, Danią i Francją w XIX w. Uroczystość ta miała miejsce 8 V 1904 r. Projektantem był prof. Christian Behrens. Pomnik został zlikwidowany w 1946 r. decyzją MRN w Gdańsku.

Gdańsk, Targ Drzewny

Okolicznościowa pocztówka z życzeniami bożonarodzeniowymi (Fröhliche Weihnachten) przedstawiająca Targ Drzewny. Obieg 1913 rok.