Gdańsk Targ Drzewny, Danzig Holzmarkt
Obraz pochodzi z 1909 r.  Dodano: 2019-11-06 17:10

Gdańsk Targ Drzewny, Danzig Holzmarkt

Gdańsk, Stare Miasto, fragment Targu Drzewnego. Na pierwszym planie po prawej stronie pocztówki widoczny fragment pomnika odsłoniętego w 1904 r. na Targu Drzewnym, będącego hołdem dla poległych żołnierzy niemieckich w wojnach toczonych przez Prusy w XIX w. z: Danią, Austrią i Francją.
W dalszej perspektywie widoczna jest ul. Hucisko wytyczona po likwidacji nowożytnych fortyfikacji miejskich.
Pocztówka w obiegu od 6 I 1912 r.

ok. 1922

Gdańsk, Targ Drzewny, Holzmarkt

Widok na Targ Drzewny od strony zachodniej, Po lewej Kriegerdenkmal, usytuowany w tym miejscu w 1904 r. Na wprost ulica Św. Ducha.

Gdańsk, Pomnik Żołnierzy, Danzig Kriegerdenkmal

Pomnik na Targu Drzewnym odsłonięty w 1904 r. z inicjatywy Kriegsvereins Borussia, wykonany wg wg proj. Christiana Behrensa. Upamiętniał pruskich żołnierzy z Gdańska i okolic poległych w czasie wojen toczonych w XIX w. z Danią, Austrią i Francją. Pocztówka w obiegu od 5 VIII 1906 r.

Gdańsk, Kriegerdenkmal na Targu Drzewnym

Odsłonięcie na Targu Drzewnym w dniu 8 maja 1904 roku pomnika Kriegerdenkmal, upamiętniającego żołnierzy niemieckich poległych w wojnach poprzedzających zjednoczenie Niemiec. obieg 1904-1905.

Gdańsk. Targ Drzewny

Targ Drzewny (Holzmarkt). Po lewej pierzeja nowych kamienic w miejscu, gdzie dzisiaj stoi Dom Prasy. Nieistniejący dom z wieżyczką, widoczny w centrum, stał na rogu Podwala Staromiejskiego (Altstädtischer Graben) i ulicy Kowalskiej (Schmiedegasse). Widoczne po prawej stronie pomnika kamienice tworzyły nieistniejącą dziś pierzeję między Podwalem Staromiejskimi ulicą św. Ducha (Heilige-Geist-Gasse). Dziś w tym miejscu jest skwer. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".

Gdańsk, Targ Drzewny

Widok na Targ Drzewny. Pośrodku pomnik na cześć poległych Niemców w wojnach z Austrią 1846 i 1866 oraz Francją w 1870-71. Widoczne wyloty ulic (od lewej) Kowalskiej i Podwala Staromiejskiego.

Gdańsk, Pomnik Żołnierzy, Danzig Enthüllungsfeier des Krieger - Denkmals

Odsłonięcie pomnika upamiętniającego żołnierzy pruskich poległych w wojnach: z Austrią, Danią i Francją w XIX w. Uroczystość ta miała miejsce 8 V 1904 r. Projektantem był prof. Christian Behrens. Pomnik został zlikwidowany w 1946 r. decyzją MRN w Gdańsku.