Gdańsk, cerkiew św. Mikołaja w Aniołkach
Obraz pochodzi z ok. 1920 r.  Dodano: 2019-11-05 08:38

Gdańsk, cerkiew św. Mikołaja w Aniołkach

Budynek miał pełnić rolę miejskiego krematorium. Jego budowa była poprzedzona utworzeniem w 1898 r. Stowarzyszenia na Rzecz Pochówków Całopalnych oraz dopuszczeniem kremacji w Prusach.

XX w.

Gdańsk, wieża kościoła Mariackiego

Wieża kościoła Mariackiego, zwana Grubą Maryśką, i cztery mniejsze wieżyczki. Widok od wschodu. Dzwon w Wielkiej Sygnaturce był połączony z zegarem groblowym i wydzwaniał godziny. Pocztówka wydana przed 1905 r.
XX w.

Gdańsk, ulica Piwna

Nazwa ulicy Piwnej pochodzi od warzonego tu piwa o 55% zawartości ekstraktu, nazywanego Jopenbier (piwo jopejskie).
ok. 1920

Kościół w Pinczynie

Pinczyn-wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Zblewo. Pocztówka przedstawia projekt kościoła p.w. św. Elżbiety w Pinczynie. Wybudowany został w latach 1926-1927 z inicjatywy ks. Stanisława Hoffmanna. Projektantem tej neobarokowej świątyni był inżynier Roger Stawski z Poznania, a wykonawcą prac firma Jana Pillara ze Starogardu.
1950

Gdańsk zabytkowy w roku 1950

Widoczna dzisiaj bryła budynku pochodzi z XVI wieku. Wcześniejszy kościół zbudowany w konstrukcji szkieletowej palił się w 1499 r. Kolejnego poważnego uszkodzenia świątynia doznała, podobnie jak kościół św. Jakuba, podczas wybuchu prochu z pobliskich fortyfikacji w 1815 r. Kolejne straty spowodowała II wojna światowa. W głębi kościół św. Jakuba. Duży budynek po prawej stronie to plebania. Po lewej dzisiaj stoi wieżowiec Proremu.
ok. 1920

Bogatka, Kościół Ewangelicki

Widok na nieistniejący obecnie kościół ewangelicki w Bogatce (Reichenberg, Danziger Niederung). Kościół został zniszczony podczas działań wojennych w 1945 roku. Kartka pochodzi z kalendarza pocztówkowego na rok 1961 "Danzig im Bild"
1912

Gdańsk, kościół św. Jakuba w Oliwie

Kościół św. Jakuba jest dwunawowy, o długości 28 m i szerokości 10 m. W drzwiach prowadzących do kościoła znajduje się zamek z rokokowym ornamentem.