Sobieszewo, Pomnik Poległych (Kriegerdenkmal Bohnsack)
Obraz pochodzi z 1922-09.  Dodano: 2019-11-05 08:32

Sobieszewo, Pomnik Poległych (Kriegerdenkmal Bohnsack)

Pomnik Poległych (Kriegerdenkmal Bohnsack). Pomnik odsłonięto 17 września 1922 roku. Pomnik poświęcony był mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej którzy zginęli podczas I Wojny Światowej. Z boku pomnika były wyryte imiona poległych. Pomnik stał na zalesionej działce przy dzisiejszej ul. Turystycznej 11 (obecnie zabudowanej domem jednorodzinnym).

Gdańsk - Oliwa, Pomnik na Górze Kościuszki (Luisenhain)

Góra Kościuszki (Luisenhain) - pomiędzy Tatrzańską, a Spacerową w Oliwie. Na szczycie góry znajdował się do 1945 r. pomnik króla pruskiego Fryderyka III i jego żony, królowej Luisy z 1889 r. - uwieczniony na tej pocztówce. Pomnik ten był ozdobiony orłem pruskim oraz inskrypcją wyrytą na głazie (tworzącym ten pomnik) cytatem z Goethego. Został zniszczony w 1945 r. Cokół wykorzystano w 1975 r. dla nowego pomnika ku czci Zygmunta III Wazy oraz 350 - lecia Bitwy pod Oliwą. Pocztówka w obiegu od 17 V 1905 r.
1934

Skórcz

Skórcz- miasto w powiecie starogardzkim, na Kociewiu. Na pocztówce widzimy Pomnik Odkupienia odsłonięty 1934 roku.
1916-05-26

Gdańsk, Wały Dominika

Pomnik cesarza Wilhelma I na Wałach Dominika (obecnie Wały Jagiellońskie). Pomnik odsłonięto w 1903 r. w obecności cesarza Wilhelma II, wnuka Wilhelma I. Z prawej strony hotel Danziger Hof.
ok. 1930

Gdańsk, pomnik wojenny w parku Uphagena

Pomnik w parku Uphagena (Heldendenkmal) poświęcony był żołnierzom walczącym na frontach I wojny światowej. Odsłonięto go 17 lipca 1927 r.
1915

Gdańsk, odsłonięcie pomnika przy bastionie św. Elżbiety

1 VIII 1915 r. - osłonięcie  pomnika - Kolumny Wojennej (Kriegssäule) przy bastionie św. Elżbiety poświęconej zwycięstwom niemieckim w  czasie I wojny światowej.

Gdańsk Targ Drzewny wraz z Pomnikiem Żołnierzy, Danzig Holzmarkt mit Kriegerdenkmal

Targ Drzewny na Starym Mieście. Jego centralne miejsce zajmuje Pomnik Żołnierzy odsłonięty uroczyście w 1904 r. wg. proj. Christiana Behrensa. Upamiętniał żołnierzy niemieckich poległych w wojnach, jakie toczyły Prusy w XIX w. z: Danią, Austrią i Francją. Pomnik ten został decyzją Miejskiej Rady Narodowej ściągnięty z cokołu przez czołg w 1946 r. Jego miejsce zajął w 1965 r. pomnik Jana III Sobieskiego pochodzący z Lwowa.