Sobieszewo, ścieżka na plaże
Obraz pochodzi z ok. 1930 r.  Dodano: 2019-11-05 08:32

Gdańsk, Brama Krowia, Danzig Das Kuhthor

Średniowieczna Brama Krowia, będąca jedną z kilku bram wodnych Głównego Miasta, znajdująca się u wylotu ul. Ogarnej. Na zdjęciu uwieczniona została brama z przed wyburzenia w 1905 r. Wybudowano wtedy nową, neogotycką bramę w tym samym miejscu. Nazwa pochodziła od drogi pędzenia bydła ul. Ogarną na wyspę spichrzów, do tamtejszej rzeźni. droga ta wiodła przez tę bramę, a następnie Most Krowi.

Sobieszewo, Dom Kuracyjny

Nieistniejący Dom Zdrojowy (Kurhaus) nad Wisłą w Sobieszewie (Bohnsack) na początku XX wieku. Po lewej widoczna przystań białej floty i zacumowany parowiec.

Gdańsk, Brama Wyżynna, Hohes Tor

Widok na reprezentacyjny wjazd do miasta. Pośrodku Brama Wyżynna, z lewej hotel Danziger Hof, z prawej Bank Rzeszy. Przed bramą pomnik Wilhelma I posadowiony w miejscu dawnej fosy. Obieg 1911 r.
ok. 1920

Sobieszewo, Widok na Wisłę i morska plaża

Dwu obrazkowa pocztówka z Sobieszewa (Bohnsack). W górnej części widok na Wisłę z Domu Zdrojowego (Kurhaus). Dolna część przedstawia wejście na plażę.
ok. 1905

Chwaszczyno Quaschin

Chwaszczyno- duża wieś kaszubska położona w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo. W lewym dolnym rogu pocztówki widzimy gościniec Franza Littwina. Obok kościół p.w. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza z 1726 roku (rozbudowany w 1875). Powyżej droga przez wieś.
1920-07-29

Gdańsk, ulica Długa

Ulica Długa zamieszkiwana była przez najmożniejsze rodziny mieszczańskie. Tu mieściły się najważniejsze urzędy. Droga wjazdu do Gdańska polskich królów. Z prawej ozdobne wejście do ratusza.