Gdańsk, ulica Obrońców Westerplatte
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-01 11:18

Gdańsk, ulica Obrońców Westerplatte

Perspektywa ulicy Obrońców Westerplatte (Georgstrasse).

XX w.

Gdańsk, Sala Kapitulna

Sala Kapitulna w klasztorze oliwskim (obecnie zakrystia) z 1350 r. Wspiera się na dwóch granitowych kolumnach.
1902

Gdańsk, ulica Na Zaspę, Saspestrasse

Widok na ulicę Na Zaspę. Kamienica stoi na skrzyżowaniu z ulicą Rybołowców. Domy z prawej strony 33a i 33b nie istnieją. Domy po lewej stronie zostały rozebrane.

Gdańsk - Oliwa

Pocztówka trójobrazkowa - w obiegu od 7 XII 1914 r. Przedstawia m. in. Dworek Ogrodnika, przy ob. ul. Opackiej 12. Znajduje się on przy płn. - wsch. granicy Parku Oliwskiego. Była to rezydencja ogrodnika: najpierw Kazimierza Dembińskiego - twórcy Parku Oliwskiego, potem Johanna Georga Saltzmanna, który parkowi nadał cechy ogrodu chińskiego.
1941

Gdańsk, liceum w Oliwie

19 kwietnia 1945 r., rozpoczęto w szkole organizowanie Państwowego Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnego w Oliwie, oznaczone następnie jako V Państwowe Liceum.

Gdańsk - Oliwa, Archikatedra św. Trójcy

Archikatedra św. Trójcy widziana od strony zachodniej. Charakterystyczna fasada z portalem głównym pochodzącym z końca XVII w. oraz dwiema wieżami nakrytymi szpiczastymi hełmami. Przez kilkaset lat był to kościół klasztorny cystersów (przybyłych do Oliwy w 1186 r.), po kasacie zakonu kościół parafialny katolicki, zaś po ustanowieniu diecezji gdańskiej w 1925 r. - katedralny. Obecnie podniesiony do rangi archikatedry.
1935

Gdańsk, widok z Pachołka

Spojrzenie na Oliwę z wieży widokowej na Pachołku. Widoczny Kościół Pojednania. W czasie II wojny światowej stanowisko obserwacyjne Niemców.