Gdańsk, skrzyżowanie ul. Opata Jacka Rybińskiego z Grunwaldzką
Obraz pochodzi z 1943 r.  Dodano: 2019-11-01 11:18

Gdańsk, skrzyżowanie ul. Opata Jacka Rybińskiego z Grunwaldzką

Skrzyżowanie ul. Opata Jacka Rybińskiego z Grunwaldzką w Oliwie.

1935

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Na dwunastej i trzynastej stronie tabela do wpisów dotyczących stanu zdrowia właściciela książeczki.
XX w.

Gdańsk, Park Oliwski i Pałac Opatów

Najstarsza część budynku, tzw. Stary Pałac, powstała w XV wieku, w stylu gotyckim. Z lewej strony katedra.

Gdańsk - Oliwa, Krzaczasty (Leśny) Młyn

Pozdrowienia z Krzaczastego Młyna. Krzaczasty (Leśny) Młyn - licząc od ujścia Potoku Oliwskiego do zatoki Gdańskiej jest to Młyn XXIII (na Potoku Oliwskim oraz jego dopływach - w tym przypadku na Potoku Rynarzewskim). Niegdyś należał do cystersów oliwskich. Na początku XX w. w jego pobliżu wybudowano Dom Kuracyjny dla osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych - z uwagi na mikroklimat tej okolicy. Młyn przystosowano do produkcji prądu. Po II wojnie światowej przez pewien czas mieścił się w dawnym Domu Kuracyjnym internat Państwowego pedagogium. Następnie teren ten włączono w obręb Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Pocztówka przedstawia Dom Kuracyjny z zewnątrz oraz jego wnętrza. Pocztówka w obiegu od 30 VII 1902 r.

Gdańsk, Pałac Opatów w Oliwie

Pałac Opatów składa się ze Starego (XV w.) i Nowego Pałacu (XVII w.).
1935

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Na drugiej stronie okładki przyrzeczenie harcerskie i prawo harcerskie w 10 punktach. Na pierwsze stronie numer książeczki i informacja wydawcy.

Gdańsk - Oliwa, łąka w lesie

Pocztówka przedstawia łąkę otoczoną zalesionymi wzgórzami - być może w Dolinie Radości.