Gdańsk, rekonwalescenci w Strauchmuhle
Obraz pochodzi z 1917 r.  Dodano: 2019-11-01 11:16

Gdańsk, rekonwalescenci w Strauchmuhle

Zdjęcie z okresu I wojny światowej. Na zdjęciu rekonwalescenci, ranni żołnierze kurujący się w zamienionym na szpital polowy domu kuracyjnym. Dziś teren zoo.
Indeks zasobu: GSP01451
Wymiary: 138 x 86 mm
Materiał: pocztówka
Technika: fotografia czarno-biała
Status prawny: Użycie Niekomercyjne

Słowa kluczowe:

Gdańsk - Oliwa, wieża widokowa na Wgórzu Pachołek (Karlsberg)

Neogotycka murowana wieża widokowa ufundowana w 1882 r. przez cesarza Wilhelma I (w miejsce dotychczasowego pawilonu widokowego), wysadzona w powietrze 23 III 1945 r. przez wojska niemieckie. Obecnie w tym miejscu żeliwna wieża widokowa z 1945 r., zmodernizowana w 2009 r. Wzgórze Pachołek wznosi się u zbiegu ulic: Opackiej i Spacerowej.

Sopot, Skwer przed Domem Kuracyjnym i fontanna.

Skwer z fontanną przed Domem Kuracyjnym. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".

Sobieszewo, Dom Zdrojowy (Kurhaus) H. Kosin

Nieistniejący Dom Zdrojowy (Kurhaus) nad Wisłą w Sobieszewie (Bohnsack) na początku XX w. Budynek stał w okolicy ulicy Wodnej 2. Na brzegu Wisły znajdowała się przystań do której przybijały stateczki wycieczkowe.
1909

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Po południowej stronie Doliny Radości, na zboczu wzgórza, podczas jego zalesiania, pomiędzy drzewami iglastymi posadzono brzozy. Utworzyły one napis - nazwisko leśnika: "Danz" oraz datę: 1896". Pocztówka w obiegu od 19 VII 1909 r.

Gdańsk - Oliwa, Park - Oliwski im. Adama Mickiewicza

Park Oliwski - od 1955 r. im. Adama Mickiewicza. Teren 13 ha, pomiędzy ul. Opacką a Opata Rybińskiego. Początki parku na tym terenie sięgają XVI w. , kiedy to przy rezydencji opackiej powstał ogród. W XVIII w. z inicjatywy opata Rybińskiego powstał rokokowy ogród; dalsze przekształcenia tego terenu dotyczą przełomu XVIII i XIX w. i są związane z pracami ogrodnika Saltzmanna. Na pocztówce pokazana jest jedna z alej parkowych z równo przystrzyżonymi drzewami oraz krzewami, którą spaceruje kobieta z dzieckiem.
1911

Gdańsk, szkoła dla dziewcząt w Oliwie

W budynku mieścił się od 1910 r. ratusz miasta Oliwa. Wcześniej szkoła dla dziewcząt, obecna ul. Schopenhauera . Budynek nie istnieje.