Gdańsk, rekonwalescenci w Strauchmuhle
Obraz pochodzi z 1917 r.  Dodano: 2019-11-01 11:16

Gdańsk, rekonwalescenci w Strauchmuhle

Zdjęcie z okresu I wojny światowej. Na zdjęciu rekonwalescenci, ranni żołnierze kurujący się w zamienionym na szpital polowy domu kuracyjnym. Dziś teren zoo.
Indeks zasobu: GSP01451
Wymiary: 138 x 86 mm
Materiał: pocztówka
Technika: fotografia czarno-biała
Status prawny: Użycie Niekomercyjne

Słowa kluczowe:

Gdańsk - Oliwa, Archikatedra św. Trójcy

Archikatedra św. Trójcy widziana od strony zachodniej. Charakterystyczna fasada z portalem głównym pochodzącym z końca XVII w. oraz dwiema wieżami nakrytymi szpiczastymi hełmami. Przez kilkaset lat był to kościół klasztorny cystersów (przybyłych do Oliwy w 1186 r.), po kasacie zakonu kościół parafialny katolicki, zaś po ustanowieniu diecezji gdańskiej w 1925 r. - katedralny. Obecnie podniesiony do rangi archikatedry.

Gdańsk - Oliwa, Rynek

Gdańsk - Oliwa, widok z terenu ogrodu obecnego Parku Oliwskiego obok ul.Jana Kanapariusza. W głębi po prawej stronie widoczna charakterystyczna sylwetka obecnej archikatedry św. Trójcy (niegdyś kościoła klasztornego cystersów, potem parafialnego katolików, zaś od 1925 r. - katedralnego).
1911

Gdańsk, szkoła dla dziewcząt w Oliwie

W budynku mieścił się od 1910 r. ratusz miasta Oliwa. Wcześniej szkoła dla dziewcząt, obecna ul. Schopenhauera . Budynek nie istnieje.
1950

Gdańsk zabytkowy w roku 1950

Stan powojenny Archikatedry Oliwskiej. Zachował się oryginalny wjazd na teren klasztoru. Obecnie nie istnieje. Z prawej strony szafarnia.
1926

Gdańsk, Kościół Pojednania w Oliwie

Kościół poświęcono w 1920 r. i nazwany został kościołem Pojednania (Versöhnungkirche) na znak dziękczynny zwycięstwa nad Francją w 1871 roku. Styl neogotycki, ul. Leśna 5.
1938

Gdańsk, Kościół Pojednania w Oliwie

Kościół Pojednania od strony ul. Polanki (ob. Kościół Matki Bożej Królowej Korony Polski).