Gdańsk, dworzec w Oliwie
Obraz pochodzi z 1917 r.  Dodano: 2019-11-01 11:15

Gdańsk, dworzec w Oliwie

Dworzec został zbudowany i otwarty w 1870 r. jako część nowej linii kolejowej ze Szczecina do Gdańska.

1937

Oliwa, Sanatorium Leśne

Dawne Sanatorium Leśne, znajduje się obecnie w kompleksie Szpitala Marynarki Wojennej na Polankach, nr 117.
1911

Gdańsk, Dwór IV

Dwór IV i staw na Polankach w Oliwie.

Gdańsk - Oliwa, łąka w lesie

Pocztówka przedstawia łąkę otoczoną zalesionymi wzgórzami - być może w Dolinie Radości.
1909

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Po południowej stronie Doliny Radości, na zboczu wzgórza, podczas jego zalesiania, pomiędzy drzewami iglastymi posadzono brzozy. Utworzyły one napis - nazwisko leśnika: "Danz" oraz datę: 1896". Pocztówka w obiegu od 19 VII 1909 r.
1939-09-01

Gdańsk; Zajęcie Dworca Głównego w Gdańsku przez oddziały niemieckie po wybuchu wojny.

Funkcjonariusz niemiecki (prawdopodobnie z gdańskiej Policji Krajowej) stoi na placu przed Dworcem Głównym w Gdańsku w jednym ręku trzymając karabin, a w drugim tabliczkę z napisem "HALT! / Gefahr ! Es wird scharf geschossen" (niem. "Stać ! Niebespieczeństwo ! Możliwy silny ostrzału"). Ubrany w strój policyjny, na głowie ma okrągłą czapkę z szerokim denkiem. Dalej drugi funkcjonariusz, podobnie ubrany, z karabinem pod pachą. W głębi budynek Dworca Głównego z półkolistym witrażowym oknem nad wejściem i wieżą zegarową. U góry druty trakcji tramwajowej. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: GK-5-1-6-5

Gdańsk - Oliwa, Krzaczasty (Leśny) Młyn

Teren pokazany na pocztówce zwany jest Leśnym lub Krzaczastym Młynem. Niegdyś należał do cystersów oliwskich. Na początku XX w. wybudowano tu - ze względu na specyficzny mikroklimat okolicy - Dom Kuracyjny dla osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych. Właścicielem był Paul Kreyssig. Tamtejszy młyn przystosowano do produkcji prądu. Po II wojnie światowej w Domu Kuracyjnym urządzono internat Państwowego Pedagogium. Potem teren ten włączono w obręb Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Pocztówka w obiegu od 5 III 1918 r.