Gdańsk, Dom Zdrojowy w Oliwie
Obraz pochodzi z 1909 r.  Dodano: 2019-11-01 11:14

Gdańsk, Dom Zdrojowy w Oliwie

Dom Zdrojowy stanął w Oliwie na początku XX w. przy dzisiejszej Podhalańskiej (Bergstrasse).

Gdańsk , Młyn Krzaczasty nad Potokiem Oliwskim

Pocztówka przedstawia Młyn Krzaczasty (Młyn XXIII, Strauchmuhle) przystosowany do produkcji prądu dla domu kuracyjnego. - do weryfikacji.

Gdańsk - Oliwa, Leśny (Krzaczasty) Młyn

Leśny (Krzaczasty) Młyn - teren niegdyś należący do cystersów oliwskich, wypuszczany w dzierżawę. Na tym obszarze znajdowały się dwa młyny: XXIII i XXIV na Potoku Rynarzewskim. Ten drugi nie zachował się. Na początku XX w. w tej okolicy wybudowano Dom Kuracyjny dla osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych, zaś młyn XXIII przystosowano do produkcji prądu. W 1945 r. (po zakończeniu II wojny) w dawnym Domu Kuracyjnym urządzono internat Państwowego Pedagogium. Po powstaniu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, teren ten znalazł się w jego obrębie.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Po południowej stronie Doliny Radości, na zboczu wzgórza, podczas jego zalesiania miedzy drzewami iglastymi posadzono brzozy tworzące napis "Danz" (nazwisko leśnika ) oraz datę "1896").

Gdańsk - Oliwa, Wzgórze Pachołek

Oliwa w zimowej szacie. W głębi po lewej stronie widać Wzgórze Pachołek (100, 8 m wysokości) z charakterystyczną murowaną, neogotycką wieżą widokową ufundowaną przez cesarza Wilhelma I w 1882 r.

Gdańsk, ulica Cystersów w Oliwie.

Widok na szafarnię w perspektywie ulicy Cystersów.

Gdańsk, ulica Słoneczna w Oliwie

Pierwsze zabudowania ulicy Słonecznej zaczęły powstawać w 1906 r.